Technologia Ebeam w druku opakowań żywności
10 wrz 2018 12:13

Powstanie nowej generacji systemu suszenia w technologii Electron Beam (Ebeam) otworzyło nowe możliwości w produkcji  opakowań giętkich w przemyśle poligraficznym. W technologii tej akcelerowane elektrony o niskiej energii wykorzystywane są w procesach suszenia farb w takich technikach drukowania jak fleksografia czy offset. Najważniejsze zalety tej technologii to brak rozpuszczalników w farbie, wysoka jakość druku - w przypadku offsetu porównywalna z uzyskiwaną w technologii rotograwiurowej, brak szkodliwych substancji migrujących do żywności, niskie zużycie energii elektrycznej, bardzo dobra drukowalność i wysoki kontrast kolorów oraz duża odporność farb na działanie czynników mechanicznych i chemicznych.

Istnieje wiele korzyści związanych z używaniem tej technologii do utwardzania farb drukarskich; jedną z nich jest brak fotoinicjatorów – istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa opakowań żywności i napojów. Brak fotoinicjatora oznacza brak migracji szkodliwych substancji do pakowanego produktu żywnościowego. Wiązka elektronów zapewnia również wyższą reaktywność składników atramentu, stałą dawkę wyjściową, a także spójną i wysoką głębokość utwardzania, nawet przy silnie pigmentowanych i grubych powłokach. Są to kluczowe cechy przy rozważaniu bezpieczeństwa w druku opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Zużycie energii podczas utwardzania za pomocą technologii Ebeam jest niższe w porównaniu z innymi metodami suszenia i utwardzania farb, dzięki czemu powstaje bardziej zrównoważony proces. Za sprawą niskiej mocy cieplnej technologia ta może być również wykorzystywana do drukowania na podłożach wrażliwych na ciepło. Ponadto innowacyjna technika ma wiele zalet połączonych z drukowaniem cyfrowym - rośnie zapotrzebowanie na elastyczne dostosowywanie opakowań żywności, mające bezpośredni związek z budowaniem marki, sezonowością, wprowadzaniem nowych produktów i innymi procesami, w których wymagane jest szybkie wprowadzenie towaru na rynek.

Urządzenie  Ebeam Compact, zawierające unikalną lampę Ebeam znajduje zastosowanie w przypadku druku cyfrowego na opakowaniach takich jak opakowania giętkie, etykiety, rękawy termokurczliwe, pokrywy jogurtów, torebki, kartony, a nawet opakowania na produkty farmaceutyczne (np. blistry).

Opracowano na podstawie informacji Industrialprintblog