Targi towarów konsumpcyjnych we Frankfurcie odwołane
7 sty 2022 06:00

W związku z trwającą pandemią i towarzyszącym jej zaostrzeniem przepisów dotyczących podróży, zaplanowane na styczeń i luty 2022 r. targi towarów konsumpcyjnych Christmasworld, Paperworld i Creativeworld zostały odwołane. W dniach 15-17 stycznia 2022 r. w Hamburgu odbędą się regionalne targi Nordstil.

Zdaniem organizatorów nie widać złagodzenia sytuacji pandemicznej, którego oczekiwano jeszcze w grudniu. Zamiast tego sytuacja na całym świecie pogarsza się z nieprzewidywalną dynamiką. To pogorszenie spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa Omicron w Europie i Niemczech uniemożliwia obecnie Messe Frankfurt, jako organizatorowi międzynarodowych targów Christmasworld, Paperworld, Creativeworld oraz Ambiente, dotrzymanie terminów zaplanowanych imprez.

Na cztery wydarzenia we Frankfurcie składają się: Christmasworld, wystawa skupiająca producentów dekoracji sezonowych i świątecznych; Paperworld i Creativeworld z ofertą produktów papierowych, materiałów biurowych, artykułów hobbystycznych, rzemieślniczych i artystycznych oraz Ambiente z międzysektorową gamą produktów kuchennych, AGD, wyposażenia i akcesoriów dekoracyjnych. Organizowane od lat imprezy są uznanymi, wiodącymi targami w swoich branżach i otwierają rok handlowy w poszczególnych segmentach rynku.

Jednak szybko postępujący wzrost liczby zakażeń na całym świecie oraz towarzysząca temu mnogość decyzji znajdujących się poza sferą wpływów organizatora doprowadziły do ​​znacznego pogorszenia się ogólnych warunków prowadzenia wydarzeń. Zmiany te obejmują klasyfikację Niemiec jako obszaru wysokiego ryzyka i związane z nią ostrzeżenia dotyczące kontaktów oraz ograniczenia podróży międzynarodowych i międzykontynentalnych w krajach takich jak Indie, Japonia i Stany Zjednoczone, a także odpowiednie obowiązki kwarantanny. Równie ważne są stale rosnące liczby infekcji i towarzyszący im pilny apel, m.in. ze strony Instytutu Roberta Kocha i rady ekspertów niemieckiego rządu federalnego, o dalsze ograniczanie kontaktów do minimum i odwoływanie wszystkich ważnych wydarzeń.

Większość firm reprezentujących wystawców i zwiedzających reaguje na obecną sytuację zakazami podróży i uczestnictwa w targach ze względu na obowiązek dbania o swoich pracowników i ochronę przed zagrożeniem ich zdrowia. Tym samym globalna gotowość do podróżowania w tej chwili znacząco spadła.

Ta decyzja nie była dla nas łatwa. Jednak w porozumieniu z dużą częścią branż reprezentowanych na targach naszym obowiązkiem jest podjęcie tego trudnego kroku. Ostatnie miesiące charakteryzowały się optymizmem, energią i pomysłami na zapewnienie Christmasworld, Paperworld, Creativeworld i Ambiente udanego startu po obowiązkowej przerwie w 2021 roku - mówi Detlef Braun, członek zarządu Messe Frankfurt i dodaje: Nasze podziękowania kierujemy do wszystkich partnerów z branży dóbr konsumpcyjnych, czy to wystawców, zwiedzających, stowarzyszeń, czy mediów, którzy pracowali z nami przy targach do samego końca i tak jak my włożyli swoje serce, energię i pasję wierząc w ich realizację.

Na ten moment nie ma planów przełożenia wydarzenia i nowych terminów. Braun wyjaśnia: Ponieważ zorientowane na trendy cykle zamówień międzynarodowego przemysłu dóbr konsumpcyjnych wymagają corocznej imprezy na początku roku, przesunięcie na drugą połowę roku nie zaspokoiłoby potrzeb wystawców i zwiedzających.

Targi Nordstil odbędą się w Hamburgu od 15 do 17 stycznia 2022 r. Wydarzenie ma charakter regionalny, jednak sytuacja związana z pandemią jest na bieżąco analizowana i oceniana w ścisłej współpracy z odpowiednimi władzami lokalnymi i partnerami branżowymi.

Messe Frankfurt od 2019 roku aktywnie wspiera przedsiębiorców dzięki Nextrade, pierwszej platformie do zarządzania zamówieniami i danymi na temat produktów dla domu i mieszkania oraz Conzoom Solutions – platformie informacyjnej dla globalnego sektora dóbr konsumpcyjnych. Drugi rok ograniczeń stanowi dla detalistów na całym świecie poważne, a w niektórych przypadkach zagrażające egzystencji biznesu wyzwanie - wyjaśnia Braun i dodaje: Dzięki naszym produktom cyfrowym szczególnie wspieramy partnerów z obszarów przemysłu i handlu w tej niestabilnej sytuacji. Nadal będziemy wkładać całą naszą energię i optymizm w organizację bezpiecznych imprez targowych.

Informacja na temat targów frankfurckich, które mają się odbyć w 2023 r., zostanie ogłoszona na początku lutego 2022 r.

Opracowano na podstawie informacji organizatora