Targi 3D Solutions – potencjał branży w sercu Poznania
16 cze 2016 12:41

subcon_08_06_2016_149 czerwca br. zakończyła się pierwsza edycja targów poświęconych branży druku i skanu 3D – 3D Solutions. To dwudniowe spotkanie profesjonalistów, odbywające się w sercu Wielkopolski, stanowiło odpowiedź na zapotrzebowanie branży i jednocześnie miało na celu ukazanie drzemiącego w niej potencjału.

21 firm, prezentujących ofertę urządzeń do druku i skanu 3D, zróżnicowanych filamentów, jak również usług druku i skanu – to rewelacyjny wynik jak na premierową odsłonę tego wydarzenia. W znakomitej większości Poznań odwiedzili  liderzy branży, choć nie zabrakło też mniej znanych, lecz docenianych przedsiębiorstw. Targi 3D Solutions, skierowane do producentów i dystrybutorów drukarek 3D, firm dostarczających technologie skanu 3D, a także przedsiębiorców związanych z branżą wirtualizacji procesów technologicznych, przyciągnęły uwagę zwiedzających, którzy licznie odwiedzali pawilon nr 3.

Obecnie w branży przemysłowej widać tendencję zmian zachodzących w komunikacji biznesowej i coraz większe nastawienie na segment B2B. Jest to tendencja szczególnie widoczna w przypadku organizacji targów branżowych, podczas których kluczową rolę odgrywają negocjacje, budowanie długofalowej relacji, możliwość spotkań z kontrahentami i prezentacja oferty handlowej. Międzynarodowe Targi Poznańskie, wychodząc naprzeciw potrzebom branży, chcą rozwijać targi druku i skanowania 3D, stanowiących udoskonalenie technologiczne i pozwalających dokonać ważnego kroku w zmianie oblicza światowej produkcji. Dlatego też dobrym połączeniem dla 3D Solutions okazały się zorganizowane równolegle imprezy: targi ITM Polska (prezentacja innowacyjnych maszyn i rozwiązań dla wielu gałęzi przemysłu), targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojawiła się wyjątkowa okazja zaprezentowania technologii druku i skanu 3D szerokiemu spektrum odbiorców, działających na co dzień w przemyśle oraz wypromowania produktów i rozwiązań na skalę międzynarodową.subcon_08_06_2016_13

Nowe produkty stanowią największą atrakcję dla zwiedzających targi, a dla wystawców to znakomita okazja zaprezentowania oferty i bezpośredniego dotarcia do konsumentów – i takich nowości nie zabrakło podczas trwania 3D Solutions. Wymienić należy przede wszystkim Factory 2.0 Production System od firmy Omni3D - to urządzenie do celów przemysłowych o polu zadruku 500 milimetrów w każdej osi. Tak duża powierzchnia robocza pozwala nie tylko na druk większych elementów, ale także na drukowanie całych serii mniejszych modeli jednocześnie. Urządzenie posiada: kontrolę procesu drukowania, dotykowy 7-calowy panel LCD, 2 ekstrudery,  wysoką precyzję wymiarową, zamkniętą i grzaną komorę, powierzchnię druku 500x500x500 mm oraz automatyczną kalibrację stołu.

Wartymi uwagi były drukarki prezentowane na stoisku Sygnis New Technologies i Solveere: Sygnis Flashforge Dreamer, Sygnis Flashforge Finder, EnvisionTec Ultra 3SP, UpMini oraz po raz pierwszy w Polsce: Sygnis Flashforge Creator Pro. Creator Pro to doskonałe wsparcie m.in. w procesach rapid prototypingu oraz wytwórstwie wytrzymałych części i narzędzi do zastosowań technicznych. Do podstawowych zalet drukarki zaliczyć można: dwie głowice umożliwiające druk dwukolorowy, podgrzewany stół z anodowanego aluminium, wbudowaną turbinę i dedykowane oprogramowanie Flashprint. UpMini 2 natomiast to drukarka posiadająca wyświetlacz dotykowy LED; automatyczną kalibrację i ustawianie wysokości dyszy; łączność wi-fi; filtr powietrza HEPA oraz dedykowany przybornik na materiał roboczy i narzędzia.

subcon_08_06_2016_12Z kolei firma SmartTech zaprezentowała premierę -  skaner Scan3D Med, będący systemem ultraszybkiego skanowania 3D przeznaczonym do zastosowań medycznych, m.in. do pomiaru ludzkiego ciała. Skaner Scan3D Med wykonuje pomiar w czasie 0,8 sekundy, posiada też możliwość integracji nawet 5 różnokierunkowych głowic pomiarowych w jedno stanowisko obsługiwane przez specjalne, autorskie oprogramowanie SMARTTECH3Dmeasure. Ogromnymi atutami tej technologii są szybki, bezdotykowy i dokładny pomiar oraz możliwość komputerowego dopasowania/wymodelowania bez konieczności fatygowania pacjenta.

Uczestnicy targów mogli wziąć udział w warsztatach i konferencjach przygotowanych przez specjalistów z ramienia wystawców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwudniowe warsztaty skanowania i pomiarów 3D - firmy SmartTech, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami, jakie otwiera przed przemysłem technologia skanowania 3D.  Firma Lenso także przeprowadziła dwudniowe warsztaty, poruszające kwestie optycznej techniki pomiarowej w odlewnictwie i tłocznictwie. Z kolei firma Omni3D przygotowała prezentację dotyczącą druku 3D w przemyśle.

subcon_08_06_2016_11Przedstawiciele firm, których stoiska można było odwiedzać 8 i 9 czerwca, nie kryli zadowolenia – słychać było pozytywne opinie, co zaowocowało chęcią ponownego wystawienia się podczas kolejnej, drugiej już edycji tego wydarzenia, które planowo odbywać się będzie na początku czerwca 2017, także w towarzystwie targów ITM Polska oraz Subcontracting.

Cieszy fakt, że targi 3D Solutions zostały tak dobrze przyjęte – Międzynarodowe Targi Poznańskie, jako organizator imprezy, mają ambicję, aby wydarzenie to w najbliższej przyszłości zyskało status najważniejszego spotkania branży druku i skanu 3D w Polsce.

Opracowano na podstawie informacji MTP.