Szablon do endoprotezoplastyki z drukarki
25 cze 2021 06:00

Firma CadXpert w swojej pracowni druku 3D wykonała szablon chirurgiczny, który może zostać wykorzystany podczas operacji wszczepienia endoprotezy kolana. Szablon powstał z wytrzymałego biokompatybilnego materiału certyfikowanego do użytku wewnętrznego.

Szablon do endoprotezoplastyki stawu kolanowego ułatwia lekarzom przeprowadzenie operacji, zapewnia precyzyjne wiercenie i nacinanie kości, co przekłada się na krótszy czas operowania. Dzięki technologii druku 3D możemy uzyskać dowolną geometrię, czyli dopasować instrumenty chirurgiczne indywidualnie do każdego pacjenta.

Szablon chirurgiczny wykonano w pracowni usług druku 3D na drukarce 3D Stratasys Fortus 450mc. Do druku użyto materiału Ultem 1010. Tworzywo typu PEI częściej spotyka się w zastosowaniach typowo przemysłowych ze względu na wysoką wytrzymałość, sztywność oraz odporność na chemikalia, wysokie ciśnienie i temperaturę. Ultem 1010 posiada także certyfikaty biokompatybilności, dzięki czemu może być stosowany do użytku wewnętrznego i do kontaktu z błonami śluzowymi, skórą czy kością.

Informacja firmy CadXpert