Syberyjski kot otrzymał nowe łapy
13 cze 2019 06:00

Kot, którego znaleziono z odmrożonymi łapami przy -40 stopniach Celsjusza w Tomsku na Syberii, znów może się normalnie poruszać i korzystać z życia. Lekarze wszczepili mu specjalne kończyny wykonane z tytanu. 

Pomógł niesamowity zabieg. Ryzhik – bo tak został nazwany przez swoich wybawców – został zabrany do kliniki dla zwierząt w Nowosybirsku, która specjalizuje się w implantowaniu sztucznych kończyn.Wykorzystano tomografię komputerową i dzięki stworzonego modelowi 3D, wyprodukowano sztuczne, tytanowe kończyny.

Zwierzę ma niesamowite szczęście. Zamarzniętego kota znaleziono w styczniu na jednej z ulic Tomska, leżącego w Rosji. Przez panujące wtedy skrajnie niskie temperatury, był wychłodzony do tego stopnia, że po zabraniu go do weterynarza okazało się, że ma zaawansowane stadium gangreny i konieczne było przeprowadzenie amputacji łapek.

Kończyny są w pełni połączone ze skórą i kością. Część kończyny, która wchodzi do wnętrza ciała, jest gąbczasta a w środku rośnie tkanka kostna – powiedział Siergiej Gorszkow, chirurg, który przeprowadzał operację.

Kot otrzymał drugie życie. W większości przypadków, kiedy zwierzę zostaje pozbawione wszystkich swoich kończyn, konieczne jest wtedy uśpienie go. Jednak nowi właściciele, którzy znaleźli kota postanowili, że nie pozwolą mu umrzeć i zrobią wszystko, żeby ten znów mógł chodzić jak dawniej - donosi Siberian Times.

Pacjent uczy się nowych nawyków. Właściciele kota twierdzą, że zwierzę jest świadome swojej sytuacji i nie próbuje pozbyć się sztucznych łapek. Na opublikowanym wideo widać, że porusza się on jeszcze dosyć nieśmiało, jednak jak podkreślają lekarze, z biegiem czasu zwierze w pełni się przyzwyczai.

Źródło: WP

 

error: Alert: Treść jest chroniona.