SMARTTECH3D Robotized
13 paź 2021 08:53

Firma SMARTTECH, doświadczony producent optycznych systemów pomiarowych, nawiązała współpracę ze znanym światowym producentem robotów przemysłowych  KUKA AG. Doprowadziła ona do stworzenia w pełni zautomatyzowanego systemu do kontroli jakości -  SMARTTECH3D Robotized, pozwalającego na tworzenie raportów kontrolnych i projekcję mapy odchyłek pomiarowych bezpośrednio na mierzonym obiekcie. 

Bezdotykowe pomiary 3D to jedna z najgorętszych technologii ostatnich lat znajdująca szerokie zastosowanie m.in. w sektorze motoryzacyjnym, sektorze medycznym, ale też w archeologii, muzealnictwie, a nawet w kryminalistyceSkanowanie 3D pozwala na precyzyjne odwzorowanie obiektu w formie cyfrowego modelu 3D. Dzięki niemu możliwa jest automatyczna kontrola jakości wyprodukowanych elementów, kompleksowa digitalizacja detali i ich reprodukcja.

Na przestrzeni lat polski producent wdrożył swoje skanery w zakładach takich marek, jak Boeing, General Electric czy NASA, oraz w wielu instytutach i uczelniach wyższych na całym świecie, teraz przyszła pora na pełną automatyzacje procesu.

System obsługiwany bezpośrednio w dedykowanym oprogramowaniu firmy SMARTTECH pozwala na automatyczną realizacje procesów kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej. Sercem systemu jest skaner 3D w technologii stereoskopowej o najwyższej na rynku rozdzielczości - 20MPix, która pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych detali skanowanego obiektu oraz wykrycie wad, które nawet dla ludzkiego oka mogłaby być niewidoczne.

SMARTTECH3D Robotized sprawdzi się zarówno w fabrykach na taśmach produkcyjnych, jak i w biurach projektowych w celu modyfikacji istniejących produktów. Integracja skanera 3D z ramieniem KUKA KR CYBERTECH NANO o zasięgu 1,5m co pozwala na skanowanie średnich i małych detali a współpraca ze stołem obrotowym o udźwigu do 300kg przyspiesza proces pomiaru. Urządzenie dostarczane jest wraz z dedykowaną aplikacją SMARTTECH3Dmeasure służącą do sterowania robotem i kontroli procesu skanowania oraz obróbki danych pomiarowych. Program zawiera automatycznie sterowany moduł umożliwiający intuicyjne, niewymagające specjalistycznej wiedzy technicznej programowanie planu pomiaru. Zintegrowany system daje również możliwość wygenerowania raportu z kontroli jakości w formacie PDF.

„SMARTTECH3D Robotized to połączenie możliwości precyzyjnego skanera 3D i robota przemysłowego KUKA – to prosty w obsłudze, zintegrowany system skanowania 3D przeznaczony do bezdotykowej digitalizacji oraz kontroli jakości (...) Oprócz dokonywania pomiarów nasze skanery mogą wyświetlać kolorowe mapy odchyłek w porównaniu do CAD bezpośrednio na skanowanym obiekcie. To bardzo pomocne przy lokalizowaniu defektów na wyrobach” – zalety rozwiązania SMARTTECH3D Robotized wylicza Rafał Żak, menadżer ds. eksportu w SMARTTECH3D.

SMARTTECH3D Robotized po raz pierwszy wdrożony został w branży lotniczej na linii produkcyjnej w Chinach w sierpniu. Oficjalne wprowadzenie na rynek planowane jest na listopad, jednakże już po opublikowaniu zapowiedzi o nowym rozwiązaniu SMARTTECH otrzymuje liczne zapytania od dystrybutorów i klientów na całym świecie. Urządzenie jest obecnie dostępne  w przedsprzedaży, a kolejne systemy dostarczone zostaną do końca tego roku.

Opracowano na podstawie informacji firmy SMARTTECH3D