Sklep Louis Vuitton wydrukowany z drukarki 3D
9 gru 2016 10:35

louis-vuitton_09-12Izraelska firma Massivit, producent drukarek 3D, oferuje klientom możliwość wydrukowania tak nietypowych, wielkogabarytowych obiektów jak na przykład sklepy. Pierwsza tego typu budowla – stoisko handlowe – została zbudowana na zlecenie Louis Vuitton, jednej z ekskluzywnych marek świata mody. Luksusowa ekspozycja powstała w rekordowym tempie dwóch tygodni, stając się pierwszym sklepem zbudowanym w technologii 3D. W tworzeniu konstrukcji udział wzięło biuro usług 3D Omus, pracujące na drukarkach 3D z serii Massivit 1800. Sklep utrzymany w stylu pop-up został otwarty w centrum handlowym Westfield w Sydney. W pracach konstrukcyjnych pomagał zespół techników z firmy Massivit, który w tym celu przybył z Izraela do Australii.

„Praca była naprawdę bardzo ciężka. Wielu dostawców odmówiło wykonania stoiska w tak krótkim czasie – dwa tygodnie dla konwencjonalnych metod budowlanych to stanowczo za mało. Na szczęście Massivit przyszedł nam z pomocą!” – wyjaśnił Robert Grosso, dyrektor firmy Omus i dodał: „Nasz zespół stanął przed trudnym wyzwaniem, gdy okazało się konieczne zmodyfikowanie pierwotnej koncepcji klienta, opracowanie struktury budowli,  zaprojektowanie każdego pliku, a finalnie praca z maszyną, która nigdy nie drukowała tego typu obiektu. Okazało się, że jeśli dołożymy wszelkich starań, jesteśmy w stanie stworzyć strukturę według specyfikacji projektanta i z sukcesem ją zainstalować według życzenia tak prestiżowego zleceniodawcy, jakim jest Louis Vuitton”.

2-louis-vuitton_09-12Konstrukcja w kształcie kopuły została wydrukowana w 48 fragmentach, które następnie zmontowano i obciągnięto folią, w sumie zużywając 900 kg materiału o nazwie Massivit Dimengel. Gdy struktura 3D została wydrukowana, sam montaż zajął zaledwie trzy dni. Następnie do srebrzystej struktury dodano logotyp Louis Vuitton wykonany z winylowych liter; całości dopełniła grafika słonia, wydrukowana cyfrowo na wielkiej, winylowej powierzchni, która finalnie stała się podłogą sklepu. Struktura, ważąca łącznie 900 kg, będzie eksponowana w centrum handlowym Westfield do 18 grudnia.

„Gdybyśmy mieli więcej czasu, moglibyśmy staranniej wykończyć i wypolerować powierzchnię. Ale najważniejsze, że praca, w którą początkowo nikt nie wierzył, została oddana w terminie” – powiedział Grosso i dodał: „Myślę, że balansowaliśmy na krawędzi wykonalności udowadniając, iż wielkogabarytowy druk 3D może odzwierciedlać wizje projektantów w unikalny sposób, metodami, których żadne inne technologie nie zapewnią. Odwaga i wiara Louis Vuitton także przebyły długą drogę, aby marzenia móc przekuć w rzeczywistość.”

 Opracowano na podstawie informacji 3dprint.com