Skanowanie 3D elewacji budynku
5 lip 2021 06:00

Obiekty historyczne stanowią niezastąpioną wartość współczesnych miast. Ze względu na artystyczną niepowtarzalność często wymagają indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o ich konserwację.

W przypadku tego obiektu niezbędne było odtworzenie jego frontowej elewacji po przebudowie. Dla powodzenia prac konserwatorskich kluczowe było stworzenie precyzyjnej i rzetelnej dokumentacji na jej temat.

Wykonanie usługi skanowania 3D elewacji budynku

Projektant, który podjął się tego wyzwania słusznie postawił na laserowe skanowanie 3D. Ta nowoczesna technologia jest nie tylko precyzyjna (skaner Faro Focus osiąga dokładność do 1 mm), ale również bardzo sprawna. Proces skanowania elewacji na miejscu trwał mniej niż 2 godziny, w czasie których inżynier wykonał 13 kolorowych skanów 3D, tworząc zapis elewacji z różnych perspektyw i gromadząc informacje na temat wszystkich detali wymagających odtworzenia.

W ciągu następnych kilku dni przygotowano dla klienta kolorową chmurę punktów oraz obrys szczegółów fasady wykonany w programie GstarCAD. Chmury punktów są znakomitym podkładem do tworzenia inwentaryzacji architektonicznych ze względu na dokładność i szczegółowość zawartych danych. Na ich podstawie, poza importem i obrysowaniem dokumentacji 2D można pracować w programach do modelowania informacji o budynku (BIM).

 

Opracowanie zostało przygotowane dzięki uprzejmości Zleceniodawcy: ALBIS BIURO BUDOWLANE ul. Żywiecka 208, Bielsko-Biała.

Informacja firmy CadXpert