Seminarium Wielkoformatowe Atrium i Ikonos
11 gru 2018 06:00

Co roku jesienią firma Atrium Centrum Ploterowe oraz Ikonos organizują Seminaria na temat druku wielkoformatowego. W listopadzie tego roku firma zorganizowała wydarzenie w Opolu, w którym nieprzerwanie działa od ćwierćwiecza.  Tegoroczne Seminarium Wielkoformatowe Atrium Centrum Ploterowe i Ikonos zgromadziło 140 uczestników, 10 prelegentów, odbyły się także liczne prezentacje i pokazy.

Dwudniowe spotkanie branżowe było okazją do poznania nowych technologii druku oraz przeglądu aktualnych trendów z zakresu urządzeń i materiał do druku wielkoformatowego. Uczestnicy otrzymali informacje z pierwszej ręki od przedstawicieli producentów takich jak Mutoh, EFI, Onyx czy Ikonos.

Seminarium rozpoczęło się w nowoczesnym Muzeum Polskiej Piosenki od bloku teoretycznego. Volker Lienig z firmy Mutoh opowiedział o japońskiej fabryce tych ploterów i  światowej organizacji firmy. Prelegent wytłumaczył jak Mutoh tworzy produkty na podstawie opinii klientów i rynku. Opowiedział także o tendencjach rynkowych, planach i koncepcjach rozwoju oraz o nowych produktach, które pojawią w najbliższym roku a także odniósł się do analizy sondażu przeprowadzonego wśród uczestników tegorocznych targów FESPA. Podsumowując prelekcję, można bezpiecznie patrzeć w przyszłość druku wielkoformatowego pod warunkiem rozsądnego wyboru technologii.

Drugim przedstawicielem europejskiego oddziału firmy Mutoh był Stephan Heintjens. W technicznej, blisko godzinnej prezentacji, dogłębnie opowiedział o technologii druku na tkaninach, ploterach do druku bezpośredniego na tkaninach naturalnych i syntetycznych a także o sublimacji. Porównał atramenty o odczynie kwasowym, atramenty reaktywne, sublimacyjne i pigmentowe. Szeroko został omówiony także ploter tekstylny Mutoh ValueJet 1938 TX, który tego dnia został po raz pierwszy zaprezentowany.

Tematy tekstylne a konkretnie druk transferowy, cyfrowy druk sublimacyjny z wykorzystaniem popularnej drukarki Mutoh RJ-900 – omówił Jacek Warkoczyński z firmy Margot.

Najpopularniejszy segment druku wielkoformatowego – druk „eko” omówił Piotr Wochna z firmy Atrium Centrum Ploterowe, porównując drukarki żywiczne Mutoh ValueJet X z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Z kolei „lekcję chemii i fizyki” o druku LED i UV poprowadził Marek Mróz, specjalista z firmy Atrium Centrum Ploterowe.

O fabryce IKONOS opowiedział Tomasz Juchkiewicz, szef produkcji polskiego producenta. Omówił kolejne kroki milowe jaką od przez ostatnią dekadę, opolska firma musiała podjąć aby rozwinąć produkcję do 4 milionów metrów kwadratowych materiałów rocznie. W planach opolskiej fabryki są kolejne wyzwania, m.in. budowa centrum badawczo-rozwojowego, z którego będą mogli korzystać m.in. polscy odbiorcy poszukujący nowych możliwości i indywidualnych rozwiązań.

Z kolei nowe trendy i produkty IKONOS omówił i zaprezentował Adrian Pałucki. Najciekawsze z nich to mocne i jednocześnie 2-3 krotnie lżejsze do tradycyjnych, banery do zadruku LED. Ich dodatkowym atutem jest biodegradowalny skład pozbawiony PVC. Drugim interesującym produktem były innowacyjne atramenty polimerowe UltraVision Textile przeznaczone do druku bezpośredniego na różnych materiałach, takich jak: bawełna, len, wiskoza, poliester czy nawet tapety. Zalety nowej technologii to 100-procentowa kompatybilności ze sprzętem aktualnie dostępnym na rynku, uproszczona produkcja bez potrzeby prania, suszenia, zgodność z REACH i eko-paszportem OEKO-TEX, brak wolnych związków organicznych i odporność na UV.

O najnowszym oprogramowaniu do druku i zarządzania drukiem wielkoformatowym opowiedział Rigte Groenbroek z ONYX. Pokazał moc możliwości kolorystycznych, zgodność z najnowszymi standardami kolorystycznymi takimi jak ICCmax, PDF 2.0 czy silnikiem Adobe PDF Print Engine w wersji 5. Ciekawym punktem prezentacji był pokaz możliwości Onyx HUB czyli oprogramowania do analizy i zarządzania pracą drukarni wielkoformatowej.

Na koniec, Monika Hagno-Mitura z EFI opowiedziała m.in. o zastosowaniu nowej technologii LED w druku wielkoformatowym, a także o profesjonalnych ploterach EFI Pro 16H, Pro 24F, H1625 i premierowym ploterze rolowym EFI Pro 32R.

Uczestnicy mogli w przerwie obejrzeć pokaz prac biorących udział w konkursie World Press Photo wydrukowanych na materiałach Ikonos Premium i ploterach Mutoh, przy współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej z Opola.

Po zakończeniu części teoretycznej uczestnicy przenieśli się do centrum demonstracyjnego i fabryki IKONOS, gdzie wszystko o czym dowiedzieli się w teorii mogli zobaczyć i przetestować w praktyce. Na gości czekało blisko 20 urządzeń do druku wielkoformatowego takich marek jak MUTOH, EFI, Summa czy Artemis. Uczestnicy mogli zapoznać się „na żywo” z technologiami druku: LED-UV, technologią żywiczną, eko-solwentową, sublimacyjną i druku bezpośredniego na tekstyliach oraz solwentową także urządzeniami do cięcia, laminacji czy kalandrami wykorzystującymi materiały i podłoża z oferty IKONOS.

Zaplanowano też zwiedzanie fabryki IKONOS, w której uczestnicy mieli możliwość obejrzenia działającej linii produkującej materiały samoprzylepne i powlekane, linii konfekcjonującej a także zwiedzić laboratoria i magazyny surowców. Drugiego dnia seminarium testowano urządzenia, pogłębiano wiedzę podczas warsztatów, do dyspozycji gości pozostawali też eksperci z fabryki IKONOS.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium Centrum Ploterowe.