Sawgrass podpowiada, jak zaoszczędzić czas i pieniądze w sublimacji
14 mar 2018 12:00

Amerykańska firma Sawgrass jest jednym ze światowych liderów w dostarczaniu kompletnych rozwiązań do druku sublimacyjnego i cyfrowego. W pełni zintegrowane drukarki, atramenty, oprogramowanie i rozwiązania wspomagające dostarczane przez Sawgrass nadają się do ozdabiania ceramiki, metalu, tkanin, drewna i plastiku za pomocą trwałych, żywych obrazów o wysokiej rozdzielczości. Rozumiejąc potrzeby branży oraz reprezentujących ją indywidualnych przedsiębiorców, firma zdecydowała się na publikację przewodnika po sublimacji, który - jak zapowiada producent - będzie dostępny na rynku już w marcu. W przewodniku znajdziemy podpowiedzi i wskazówki, które podniosą efektywność produkcji generując wymierne oszczędności.

W branży sublimacji czas to pieniądz – twierdzą autorzy przewodnika. Im więcej sztuk możemy wykonać w ciągu godziny, tym większy będzie nasz zysk. W tej sytuacji możliwość skrócenia czasu przestoju jest kluczowym krokiem w optymalizacji produkcji, dlatego Sawgrass oferuje porady, które powinny pomóc w osiągnięciu dobrej kondycji biznesu sublimacyjnego.

„Zarabiasz tylko wtedy, gdy produkujesz, więc chcesz zminimalizować czas, w którym maszyna jest bezczynna” - powiedział Jimmy Lamb, manager ds. edukacji i komunikacji w firmie Sawgrass i dodał: „Czasami wystarczy niewielka reorganizacja i zmiana aranżacji przestrzeni roboczej, aby zapewnić płynne działanie linii produkcyjnej.”

Lamb zaleca kilka prostych kroków w celu optymalizacji przestrzeni produkcyjnej, natomiast więcej tego typu porad znajdziemy w poradniku.

  1. Zorganizuj swoją przestrzeń roboczą: niezależnie od skali twojej działalności – czy jest ona komercyjna, czy też ma charakter kameralny, organizacja jest niezbędna dla zwiększenia wydajności. Upewnij się, że dysponujesz specjalnym miejscem zaopatrzonym w niezbędne narzędzia, aby skrócić czas potrzebny na umieszczenie transferów na podłożach oraz wyznacz obszar, w którym pozwolisz swoim produktom odpowiednio się ochłodzić. Oddziel miejsce do pakowania od miejsca do pracy i wyposaż je w gotowe pudełka, aby poświęcać mniej czasu na wysyłkę, a tym samym więcej czasu na sprzedaż i produkcję.
  2. Zredukuj straty: próby i błędy to rzeczywistość produkcji sublimacyjnej, ale jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ilość odpadów. Na przykład, nie należy układać w stos sprasowanych podłoży, dopóki nie zostaną całkowicie schłodzone, ponieważ nadal mogą przenosić kolory na inny substrat. Kiedy usuwasz papier transferowy, rób to szybko i równomiernie natychmiast po opuszczeniu przez podłoże nośnika ciepła, aby zapobiec smużeniom. Podczas pracy z tkaniną użyj specjalnego wałka, aby usunąć kurz, włókna przed nałożeniem. Pomoże to uniknąć nieoczekiwanego pojawienia się małych plamek na tkaninie. Zawsze drukuj obrazy o ok. 6 mm większe niż rozmiar twojego podłoża, co pozwoli na zachowanie marginesu błędu przy dopasowywaniu.
  3. Uważaj na wilgoć: papier sublimacyjny i substraty zwykle zawierają pewną ilość wilgoci, która nie pojawia się, dopóki maszyna nie zostanie zamknięta. Wilgoć może powodować przesuwanie kolorów, rozmazanie obrazu i nierównomierny transfer wypełnionych powierzchni podczas prasowania. Aby zminimalizować te zjawiska, przechowuj papier transferowy w szczelnym, plastikowym pojemniku lub w chłodnym, suchym miejscu, by zapobiec wchłonięciu wilgoci z powietrza. Używaj niewoskowanego papieru lub zwykłego papieru gazetowego zamiast arkuszy teflonowych, ponieważ papier lepiej absorbuje wilgoć uwalnianą podczas prasowania. Pozbycie się wilgoci jest ważne również w przypadku odzieży, podłoży wykonanych z płyty pilśniowej o średniej gęstości (MDF) lub neoprenu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sawgrass