Rozwiązania Mutoh na targach RemaDays
10 sty 2018 12:02

Podczas zbliżających się targów RemaDays 2018 firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje 9 drukarek wielkoformatowych marki Mutoh. Pokazywane urządzenia, będą reprezentować cztery technologie druku: żywiczną, LED-UV, eko-solwentową oraz sublimacyjną.

"Ekologiczne, czyli tzw. „zielone”  technologie stają się w dzisiejszych czasach jedynym słusznym wyborem. Ale technologia technologii nie jest równa. O tym co wybrać, na co uważać decydując się na rozpoczęcie przygody z drukiem wielkoformatowym czy wymieniając park maszynowy, będą mogli przekonać się Państwo na naszym stoisku" - zapowiada Paweł Stania z działu marketingu firmy    Atrium.

Podczas targów RemaDays Atrium zaprezentuje 3 plotery Mutoh ValueJet tej serii: 1324X, 1604X, 1638X. Plotery ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej. Oznacza to, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje na żywicach. Co więcej, szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korporacyjne” kolory – pokrycie palety Pantone C wynosi aż 83% (z CMYKa).

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru mamy dwie szerokości: 1.37 i 1.62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h. Wszystkie natomiast posiadają cechę wspólną – japońskie technologie: Mutoh Intelligent Interweaving i Mutoh DropMaster.

Intelligent Interweaving, czyli tak zwany druk „falą” czy też „chmurką” pozwala wyeliminować paskowanie poprzez nakładanie rozmytego rastra. Kolejne warstwy atramenty nachodzą na siebie i się przeplatają, przez co nie występuje tzw. efekt paskowania nawet w trybach wysokiej prędkości.

Drugą technologią jest Mutoh DropMaster. Jest to opatentowana przez firmę Mutoh technologia druku, która ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym banerze, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. DropMaster gwarantuje, że kropla atramenty zawsze trafia w przewidziane miejsce.

Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh od innych tzw. „eko-rozwiązań” na rynku, jest niski (nawet kilkukrotnie niższy) pobór prądu. Oprócz wspomnianych technologii warto wspomnieć, że w ploterach ValueJet serii X zastosowano rozwiązania unikalne jak np.: stalowy pasek posuwu karetki, pozłacana płytka głowicy, rolki dociskowe na całej szerokości stołu roboczego, zmienna wielkość kropli atramentu, światowej klasy oprogramowanie Onyx 12 lub Onyx Thrive, szczelny, hermetyczny i bezpieczny dla użytkownika i plotera system atramentów w workach.

Na stoisku Atrium, można będzie zapoznać się również z urządzeniami do druku bezpośredniego LED-UV o szerokich możliwościach zastosowania. Będą to Mutoh ValueJet: 426UF, 626UF i 1626UH. Cechą wyróżniającą japońskie drukarki LED od innych rozwiązań na rynku jest brak zapachu zadrukowanego przedmiotu. To jeden z dowodów na ekologiczność rozwiązań tego producenta. Warto zauważyć, że drukarki LED firmy Mutoh nie wymagają podłączania zewnętrznych systemów filtrujących powietrze czy innych wyciągów.

Mutoh ValueJet 626UF to japońskiej produkcji, kompaktowa drukarka LED-UV przeznaczona do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o rozmiarze do 594 x 483 mm, grubości do 15 cm i ciężarze do 6 kg.

W porównaniu do mniejszego brata (model VJ-426 UF), producent oprócz powiększonego stołu w formacie A2+ doposażył urządzenie w laserowy wskaźnik umiejscowienia zadrukowywanego przedmiotu, automatyczną regulację wysokości stołu oraz    dodatkowy moduł obrotowy (do obiektów walcowatych, np.: szklanka, termos, wazon). Z uwagi na gabaryty drukarka może być posadowiona zarówno na stole jak i na dodatkowej podstawie na kółkach.

Nad urządzeniem czuwa i steruje zaawansowane oprogramowanie pod Windows (można ploter użyć jak "zwykłą" drukarkę"). Mutoh ValueJet 626UF proponowany jest w konfiguracji CMYK lub CMYK + kolor biały + lakier, co umożliwia druk wielowarstwowy w różnych kombinacjach. VJ-626 obsługuje atramenty do bezpośredniego zadruku przedmiotów twardych jak i atramenty do zadruku nośników elastycznych.

Obok premierowej 626-tki będzie prezentowane urządzenie Mutoh ValueJet 426UF, którego liczba instalacji w Polsce przekroczyła już kilkadziesiąt sztuk. Mutoh ValueJet 426 UF to „biurkowa drukarka” LED-UV, która umożliwia druk na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym A3+. VJ-426 wyposażona jest w stół z podsysem. Ta 6-kolorowa drukarka o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwia zadruk materiałów i obiektów 3D o grubości nieprzekraczającej 70 mm i ciężarze do 4 kg.

Zarówno ValueJet 626UF jak i 426UF oferują wysoką jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Przeznaczone są do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D, posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn, itd.

Dla użytkowników potrzebujących większej szerokości w technologii LED-UV, firma Mutoh przygotowała drukarki rolowo-stołowe serii UH. Prezentowany Mutoh ValueJet 1626 (oraz 2-głowicowy odpowiednik – VJ-1638 UH) umożliwiają druk zarówno na materiałach sztywnych, jak i elastycznych o szerokości do 162 cm i grubości 15 mm. Do tego celu producent przygotował 2 rodzaje atramentów tzw. „rigid” oraz „roll”. Te drugie cechują się wysoką rozciągliwością, tak ważną przy zadruku materiałów elastycznych, np. folii wylewanych. Cechą wspólną obu atramentów, jak i technologii LED-UV jest utrwalenie w momencie druku, przez co wydruk jest gotowy do dalszej obróbki, aplikacji lub sprzedaży bezpośrednio po ściągnięciu z plotera.

ValueJet serii UH to plotery 6-kolorowe. Oprócz wspomnianego już lakieru, dochodzą standardowe kolory CMYK oraz BIAŁY. Dzięki białemu atramentowi, diametralnie rozszerzają się możliwości plotera. Kolor ten stosowany jako poddruk umożliwia zadruku kolorowych nośników. Natomiast stosowany jako nadruk na grafice CMYK umożliwia znakowanie materiałów przezroczystych od strony wewnętrznej (szkła, pleksy, itd.). Oczywiście można drukować także samym kolorem białym np. na czarnych płytach typu Ikobond, kolorowych kartonach, itd.

Sublimacja jest technologią nie mniej ciekawą od technologii LED. Jej szerokie możliwości, pozwalają na znakowanie nie tylko tekstyliów, ale też gadżetów reklamowych, sprzętów sportowych, dekoracji, mebli i wielu innych nośników i obiektów.

Na stoisku można będzie zapoznać się z szybkim i produktywnym ploterem sublimacyjnym Mutoh RJ-900 XG o szerokości 1.07 m. Urządzeniem z wyższej półki będzie prezentowanych Mutoh ValueJet 1638 WX o szerokości 1.62 m.

Dla użytkowników potrzebujących małego-wielkiego formatu, japoński producent opracował ploter Mutoh ValueJet 628. Ten 8-kanałowy ploter o szerokości roboczej 62 cm, pracuje w technologii eko-solwentowy i jest wyposażony w technologię znane z topowych modeli, jak Intelligent Interweaving. W połączeniu z ploterem tnącym o tej samej szerokości (np. Summa D60, również prezentowany na stoisku Atrium), tworzy wydajny system do druku i wycinania naklejek, etykiet, itd.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium Centrum Ploterowe.