Rolowy ploter wielkoformatowy Agfa Avinci DX3200 debiutuje na targach ISA 2017 
13 kwi 2017 11:54

Na zbliżających się targach ISA International Sign Expo, jakie odbędą się w Las Vegas w dniach 20-22 kwietnia br., światową premierę będzie miał nowy rolowy ploter firmy Agfa Graphics, bazujący na technice druku sublimacyjnego – Avinci DX3200. Jest to wysokowydajne rozwiązanie dedykowane aplikacjom typu „soft signage”, realizowanym na mediach poliestrowych. Kilka tygodni później, podczas targów Fespa 2017 w Hamburgu, ploter zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany na rynku europejskim. 


Ploter Avinci DX3200 umożliwia realizację wielkoformatowych wydruków typu soft signage o maksymalnej szerokości 3,2 m z rozdzielczością do 1440 x 540 dpi. Dzięki zastosowanej tu technice sublimacyjnej, urządzenie umożliwia – jak zapewnia Agfa Graphics – produkcję wysokiej jakości wydruków o żywotnej kolorystyce, które znajdują zastosowanie w różnorodnych aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych.
Mówi Rienhilde Alaert, menedżer produktu w firmie Agfa Graphics: „Użytkownicy pilotażowych wdrożeń Avinci DX3200 byli pod dużym wrażeniem prędkości i jakości oferowanej przez to urządzenie. Ploter drukuje w sześciu kolorach (CMYKLcLm) i nanosi krople atramentu o wielkości 14 pikolitrów. To gwarantuje uzyskanie wyrazistego gamutu kolorystycznego, znakomitych przejść tonalnych i znakomitej reprodukcji detali. Poza wysoką wydajnością i jakością Avinci DX3200, uwagę zwraca bardzo konkurencyjna relacja ceny urządzenia do produktywności, jaką zapewnia”.

Nowy ploter Agfa Graphics pracuje w kilku trybach produkcyjnych; w zależności od zastosowania jego prędkość wynosi nawet 173 m2/h. „Avinci z powodzeniem obsługuje szeroką gamę mediów poliestrowych, wykorzystywanych przy takich aplikacjach jak: banery, displeje typu POS, grafika ścienna, reklama zewnętrzna, materiały wystawiennicze czy flagi. Co niezwykle istotne, ploter został wyposażony w specjalne, „inteligentne” algorytmy zapewniające jak najniższe zużycie atramentu. Jest to kolejna ważna zaleta z punktu widzenia jego użytkowania” – dodaje Reinhilde Alaert.


Ploter Avinci DX3200 jest sterowany systemem workflow Asanti, który optymalizuje i automatyzuje wszystkie etapy produkcji materiałów typu signage: przygotowanie do drukowania, procesy drukowania oraz wykańczania. Wśród modułów, w jakie jest standardowo wyposażone to zaawansowane oprogramowanie, znajdują się m.in. zarządzanie barwą i wstępna weryfikacja plików (preflight). Asanti oferuje też możliwość wykorzystania wcześniej przygotowanych szablonów.


Ten system workflow posiada ponadto szereg funkcji kluczowych z punktu widzenia firmy specjalizującej się w materiałach typu soft signage. Jedną z nich jest integracja z rozwiązaniem StoreFront – stworzonym przez Agfa Graphics oprogramowaniem typu web-to-print do tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi. Uwzględnione tu zostały także inne opcje, pożądane przez firmy z tego segmentu rynkowego: automatyczne pozycjonowanie oczek na banerach, czy też łatwe projektowanie dodatków stosowanych np. przy produkcji flag.
W ostatnim czasie system Asanti został wzbogacony o funkcję zintegrowanego dzielenia prac na mniejsze części (tiling). Dzięki niej ponadwymiarowe banery czy plakaty (większe niż przewiduje to maksymalna szerokość druku oferowana przez ploter) również można z powodzeniem realizować w tym urządzeniu. System Asanti tworzy wskazówki odnośnie montażu i wprowadza niezbędne znaczniki dla każdego z brytów. W efekcie operator może je sprawnie zmontować we właściwej kolejności, unikając tym samym kosztownych, błędnych wydruków.


Za sprawą stworzonego z myślą o mediach tekstylnych systemu ich transportu, Avinci – zdaniem Agfa Graphics – gwarantuje niezawodne nawijanie zwoju z zadrukowanym materiałem. Ploter jest też kompatybilny z większością pracujących w trybie off-line urządzeń do kalandrowania dostępnych na rynku.
„Aplikacje typu soft signage są w coraz większym stopniu doceniane przez rynek. Zadrukowane tekstylia postrzega się w sposób specyficzny – wiele osób po prostu lubi ich widok. Co więcej, podłoża tego typu oferują szereg dodatkowych zalet: są lekkie, odporne na zginanie i marszczenie, można je z powodzeniem ponownie użyć. Avinci DX3200 wychodzi naprzeciw tym trendom i potrzebom rynkowym i stanowi niezwykle wartościowe uzupełnienie portfolio Agfa Graphics w obszarze wielkoformatowego druku cyfrowego” – podsumowuje Reinhilde Alaert.

Kilka tygodni po wystawie ISA Interenational Sign Expo ploter Avinci DX3200 będzie miał swój europejski debiut na targach Fespa 2017, jakie odbędą się w Hamburgu w dniach 8-12 maja. Na stoisku Agfa Graphics (nr E20 w pawilonie B5)  nie zabraknie też innych, znanych rozwiązań w zakresie druku wielkoformatowego z jej oferty. Podczas pokazów „na żywo” prezentowane będą m.in. następujące urządzenia: niedawno wprowadzony na rynek zwojowy ploter Jeti Ceres RTR3200 LED; hybrydowy ploter Jeti Tauro H2500; płaski ploter Jeti Mira 2732 HS LED; wysokowydajny ploter hybrydowy Anapurna H3200i LED oraz system workflow Asanti 3.0, sterujący wszystkimi ww. rozwiązaniami.
Agfa Graphics zapowiada też prezentację licznych przykładów zastosowania techniki inkjetowej UV, LED UV i sublimacyjnej w tzw. aplikacjach przemysłowych, uwzględniających funkcje dekoracyjne, druk funkcjonalny czy procesy wytwórcze realizowane w różnych branżach.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa Graphics