Roland kupuje UAB Dimense print
31 lip 2023 12:57

Roland DG Corporation, jeden ze światowych producentów i dystrybutorów wielkoformatowych ploterów atramentowych do tworzenia reklam i szyldów oraz narzędzi 3D do produkcji, ogłosił nabycie udziałów w firmie UAB Dimense print, spółce-córce UAB VEIKA, wytwórcy i sprzedawcy produktów związanych z tapetami z siedzibą w Wilnie (Litwa).

 

Informacje ogólne i cel nabycia udziałów

Firma Roland DG wyznaczyła sobie cel „technologii cyfrowych i współtworzenia” w średnioterminowym planie biznesowym (lata finansowe 2021-23), który koncentruje się na transformacji w zoptymalizowaną i zwinną organizację i przekształceniu portfela biznesowego. Obejmuje to badanie inwestycji przynoszących wzrost poprzez fuzje i przejęcia w celu utworzenia nowych podstawowych obszarów działalności. Firma Roland DG podjęła decyzję o zakupie 50,1% udziałów w UAB Dimense Print, spółce zależnej od UAB VEIKA, która wyróżnia się w dziedzinie technologii chemicznych i oferuje wyjątkowe rozwiązanie w zakresie druku cyfrowego w branży tapet. Cyfryzacja druku na tapetach jeszcze nie w pełni spenetrowała na rynek, ale rosnące zapotrzebowanie na personalizację i nadchodząca ekspansja rynkowa stanowi dla Roland DG idealną okazję do wejścia na ten rynek. Ponadto ogromne możliwości otwierają się przed technologią tłoczenia, ponieważ może ona nadawać teksturę i przestrzeń różnym zadrukom, takim jak formy gipsowe. Roland DG dąży do wzmocnienia obecności na rynku tapet poprzez ciągły rozwój, sprzedaż i wsparcie DIMENSE i Ecodeco, czyli dwóch firmowych technologii druku cyfrowego UAB Dimense print. Wykorzystując znakomite możliwości techniczne firmy UAB VEIKA i łącząc je z własną wiedzą produkcyjną i globalną siecią handlową, firma Roland DG będzie rozwijać i sprzedawać wyjątkowe i wysokowartościowe nowe rozwiązania w zakresie druku cyfrowego, dążąc do dalszego rozwoju rynkowego poprzez wykorzystanie tych mocnych stron.

Informacje o firmach UAB VEIKA i UAB Dimense

VEIKA to firma rodzinna, którą założył w 1991 roku w Wilnie (Litwa) Jakv Etin. Firma jest dobrze znana jako producent wielu różnych materiałów do tapetowania. Firma VEIKA zyskała wśród partnerów handlowych reputację niezawodnego i zaufanego dostawcy, dysponującego bogatą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie produkcji tapet. W drugim pokoleniu, w 2007 roku do firmy dołączył dr Aleksey Etin. Jednocześnie uznając kluczową rolę, jaką nieustanne badania i rozwój odgrywają w osiąganiu trwałych sukcesów, firma VEIKA stworzyła imponującą sieć laboratoriów specjalizujących się w innowacyjnych atramentach, polimerach i powłokach.

Od 2012 roku firma skupiła się na druku cyfrowym i rozpoczęła produkcję na atramentowych ploterach solwentowych i tapetach PCW. Obecnie, mając na względzie ochronę środowiska, firma zrezygnowała z PCW, opracowując i opatentowując Ecodeco™, bezplastyfikatorową bazę do produkcji tapet wytłaczanych na gorąco. Jej rozwiązania cyfrowe obejmują również DIMENSE™, nowoczesny, wielkoformatowy ploter atramentowy, który zyskał duże uznanie ze względu na swoją wyjątkową zdolność do drukowania strukturalnego, przyjazne dla środowiska atramenty i podłoże oraz umożliwianie tworzenia oryginalnych, ekspresyjnych projektów w druku tapet. Dzięki nabyciu udziałów w UAB Dimense print, firma Roland DG uzyska dostęp do połączonych możliwości technologicznych związanych z atramentem i tapetami firmy i jej spółki dominującej, UAB VEIKA.

Kohei Tanabe, prezes i przedstawiciel Roland DG Corporation, powiedział: Wciąż pamiętam dzień, w którym po raz pierwszy zobaczyłem w 2019 roku rozwiązanie firmy DIMENSE do tapet. Dzisiejsze ogłoszenie oznacza doniosłe połączenie naszej misji: „Udostępnienie społeczeństwu nowych możliwości dzięki technologii cyfrowej” oraz naszego celu „Umożliwianie kreatywności i zachwytu na całym świecie” dzięki DIMENSE – wyjątkowemu i nowatorskiemu rozwiązaniu do druku cyfrowego. W trakcie negocjacji czułem, że chcę połączyć siły z tą firmą i dawać inspirację do zachwytu na całym świecie. Firma Roland DG rozwija się stale dzięki cyfryzacji i tworzeniu rynku. Teraz jestem zaszczycony, że możemy rozwijać się razem, promując rynek tłoczenia, w tym tapet, poprzez nabycie udziałów w UAB Dimense Print.

Aleksey Etin, dyrektor generalny UAB VEIKA, powiedział: VEIKA i Roland DG są partnerami biznesowymi od 2015 roku. Wierzę, że ta wspólna przygoda z Roland DG będzie wspaniałą okazją do skorzystania z tego, co najlepsze w obu firmach: specjalistycznej wiedzy firmy Roland DG w zakresie opracowywania i globalnej dystrybucji ploterów i know-how firmy VEIKA w dziedzinie atramentów i materiałów do druku. To partnerstwo pozwoli nam przyspieszyć postęp technologii DIMENSE™ i Ecodeco™, a także przenieść je na nowy poziom. To wielki zaszczyt mieć zaufanie tak wyjątkowego partnera, jak Roland DG i jestem bardzo zadowolony, że zawarliśmy tę umowę. Wierzę, że będzie to bardzo korzystne dla wszystkich, w tym naszych cenionych partnerów, klientów i dostawców.

Obecna struktura biznesowa zostanie utrzymana w dającej się przewidzieć przyszłości, w miarę jak obie firmy będą pracować nad integracją. Dla klientów i dostawców nie są planowane żadne zmiany. Szczegółowe informacje na temat czasu i metody wprowadzania na rynek nowych produktów zostaną podane w miarę ich określania.

Wpływ na wyniki finansowe

Przewiduje się, że to przejęcie i związane z nim działania będą miały minimalny wpływ na skonsolidowane wyniki w bieżącym roku podatkowym. Firma Roland DG od dawna łączy technologie analogowe i cyfrowe, tworząc nową wartość. Obecnie firma dąży do wejścia na niszowe rynki i wydobycia kryjących się na nich możliwości, łącząc wyobraźnię i kreatywność z najnowocześniejszą technologią, aby dostarczać rewolucyjne rozwiązania, które spełniają potrzeby klientów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Roland