Projektowanie 3D w telefonie – Microsoft wprowadza na rynek nową aplikację
6 gru 2016 10:00

mikrosoft-3d_06-12-16Firma Microsoft wydała aplikację przeznaczoną do projektowania 3D, działającą na telefonach z systemem Windows. Nowe oprogramowanie, nazwane 3D Builder, umożliwia użytkownikom skanowanie, wyświetlanie, personalizację i druk modeli 3D. Aplikacja korzysta z aparatu fotograficznego w telefonie w celu tworzenia cyfrowych modeli 3D, powstałych na podstawie rzeczywistych obiektów. W wersji desktopowej oprogramowanie było dostępne wcześniej, nowością jest oddanie pierwszej wersji dla urządzeń mobilnych.

Funkcjonalności aplikacji mobilnej obejmują: narzędzia wygładzające i upraszczające, funkcję automatycznej poprawy modelu, opcję „przeciągnij i upuść” ułatwiającą budowanie prostych kształtów. Aplikacja obsługuje wiele formatów plików: 3MF, STL, OBJ i WRL (VRML). Jak twierdzi producent: „3D Builder zapewnia wszystko, co jest potrzebne, aby przygotować treści do druku 3D.”

Korzystanie z rozwiązania nie jest uzależnione od posiadania drukarki 3D – gotowe projekty mogą być przesyłane do drukowania za pośrednictwem samej aplikacji do firmy Materialise, która współpracuje przy tym projekcie. Dzięki temu użytkownik może szybko przesłać pliki i wydrukować je w wysokim standardzie jakościowym. Dla osób, które nie posiadają drukarki 3D ani nie chcą korzystać z usługi drukowania 3D, zleconej zewnętrznemu usługodawcy, Microsoft przygotował opcję wydruku zaprojektowanych obrazów w wersji 2D, na papierze.

3D Builder dla telefonów z systemem Windows łączy szereg mobilnych aplikacji projektowych 3D, w tym Autodesk Fusion 360 i 123D Catch oraz Scann3D. Jak zapewnia producent – właśnie za sprawą aplikacji Scann3D proces przechwytywania obrazów i generowania siatki jest stosunkowo prosty.

Ostatnio firma Microsoft poinformowała także o HoloLens, urządzeniu, które pozwala użytkownikom na oglądanie obrazów 3D w tzw. mixed reality (rzeczywistości mieszanej). HoloLens zostało niedawno wykorzystane przez brazylijskich lekarzy podczas operacji kręgosłupa.

Opracowano na podstawie informacji 3D Printing Industry