Projektant prezentuje przyszłość masowej personalizacji
18 lip 2016 12:24

 

Projektant Reza Ali postanowił stworzyć aplikację do projektowania 3D bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Czy tak będzie wyglądała w przyszłości masowa personalizacja?

Ali jest projektantem, który pracuje dla różnych mediów, włączając grafikę komputerową, interfejsy użytkownika i inżynierię oprogramowania. Jego lista klientów jest imponująca, tworzy między innymi dla: Dolby Laboratories, Motion Theory, OK GO, Deadmau5 i Bot & Dolly.

Reza Ali był zafascynowany drukowaniem 3D od momentu powstania tej technologii. Za cel przyjął sobie ułatwienie osobom bez szczególnych umiejętności kreatywnych tworzenia indywidualnych projektów dla przedmiotów codziennego użytku takich jak płyta, pudełko, kubek, koszulka itp. W tym celu podczas pobytu w Japonii opracował osiem, obecnie bardzo popularnych bibliotek Javascript, dostępnych jako  open source na licencji Apache.

Nowicjusze, stawiający pierwsze kroki w druku 3D, mają do wyboru: nauczenie się podstaw projektowania CAD albo zadowolenie się ściąganiem gotowych plików z repozytorium. Żadna z opcji nie brzmi zachęcająco. Reza natomiast stworzył stylowy interfejs, który pozwala użytkownikom iść dalej i kreować projekty przy minimalnym nakładzie sił i wiedzy technicznej.

Reza i jego interfejs pokazują prawdziwy potencjał branży, a tego typu oprogramowanie dostępne w chmurze może być ważnym krokiem w dążeniu do masowej personalizacji. Indywidualny druk 3D oznacza możliwość umieszczania  własnych wzorów, znaków, napisów na produktach - sklepy detaliczne i branża konsumencka coraz częściej zdają sobie z tego sprawę.

Kiedy technologia druku 3D będzie dominującą metodą produkcji, swoboda projektowania i personalizacji, a także korzystanie z wielu opcji modyfikacji własnych projektów staną się naturalnym oczekiwaniem rynku. Oczywiście nasza swoboda w projektowaniu nigdy nie będzie całkowita. Aby sprostać wymaganiom technologicznym czy zminimalizować koszty związane z wytworzeniem danego przedmiotu, producenci będą świadomie wprowadzali ograniczenia w kreowaniu indywidualnych wzorów.

Aplikacja, którą stworzył Reza Ali, daje ogromne możliwości użytkownikom. Przykładowy wazon można będzie wydrukować z ogromną liczbą elementów - detali projektu. Można też będzie zmienić dynamicznie kształt przedmiotu, używając kilku prostych parametrów i tym samym wpłynąć na cały wygląd wazonika w ciągu kilku sekund. Jeśli zastosujemy ten rodzaj „artystycznej prostoty” dla głównego nurtu projektów 3D, wdrożenie technologii przez sieci komercyjne powinno nastąpić raczej szybciej niż później. 

Ali jest artystą – praktykiem; z pewnością jego twórczość daje nadzieję, że przyszłość internetowego handlu detalicznego będzie wyglądała właśnie w ten sposób. Chociaż dzisiaj jeszcze może brzmieć to nieco futurystycznie, to niedługo drukowanie 3D da nam swobodę tworzenia własnych projektów, które uczynią nasz dom i wszystkie znajdujące się w nim przedmioty jedynymi w swoim rodzaju.

Opracowano na podstawie materiałów 3DPrintingIndustry.