Projekt „Tworzymy Historię” integruje środowisko druku 3D
6 wrz 2017 13:49

Projekt „Tworzymy Historię” jest szeregiem akcji tworzonych przez społeczność druku 3D w Polsce. Pomysłodawcami projektu są Mateusz Stefańczuk oraz Mateusz Gołaszewski, którzy działają w branży druku 3D od 2013 r. Celem przedsięwzięcia jest odtworzenie symboli, postaci oraz rzeźb historycznych przy użyciu technologii druku 3d. Pierwszą realizacją będzie sześciometrowy czołg Panzerkampfwagen V Panther "Magda" przechwycony przez powstańców w trakcie Powstania Warszawskiego w 1944 r. Model ten zostanie wykonany w skali 1:1 z zachowaniem wszelkich detali oraz kolorystyki.

W ramach projektu został zorganizowany konkurs, który rozpoczął się 4 września 2017 r. i potrwa do 21 marca 2018 r. Finał akcji przewidziany jest na 21 kwietnia 2018 r. w Ełku, gdzie zostaną rozlosowane nagrody oraz będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie gotowej repliki czołgu.

Koordynatorem akcji jest pierwszy w Polsce portal zrzeszający społeczność drukarzy 3D www.poziom3d.pl. Niezbędnym do wzięcia udziału w konkursie jest rejestracja na stronie www.poziom3d.pl/rejestracja. Cały czołg zostanie wydrukowany przy użyciu filamentu firmy ArtFlex 3D. Każdy uczestnik po procesie rejestracji otrzymuje plik do wydruku oraz odpowiednią ilość filamentu potrzebną do jego zrealizowania. Od momentu otrzymania materiału do wydruku każdy uczestnik ma 21 dni na odesłanie gotowego wydruku do organizatora. W dalszej kolejności wszystkie elementy zostaną złożone w całość oraz pomalowane. Gotowy czołg zostanie pokazany podczas Gali Druku 3D w Ełku w kwietniu 2018 r. Wśród uczestników akcji zostaną rozlosowane nagrody - drukarka Zmorph SX2 0 wartości 10000 zł oraz filamenty firmy ArtFlex 3D (za drugie miejsce - 20 szpul, za trzecie miejsce - 10 szpul). Patronem medialnym tego wydarzenia jest portal www.prind.pl 

Opracowano na podstawie informacji firmy Artflex 3D