Premierowe rozwiązania firmy EFI
18 maj 2017 15:22

Targi Fespa 2017 były miejscem światowej premiery nowego, przemysłowego systemu do drukowania na tekstyliach EFI Reggiani Renoir Flexy. Amerykański koncern zaprezentował również dwie nowe maszyny inkjetowe z utrwalaniem UV LED, charakteryzujące się szybkim zwrotem z inwestycji, a także najnowszą wersję pakietu oprogramowania dla produkcji wielkoformatowej Midmarket Print Suite, opartą na wielokrotnie nagradzanym systemie MIS/ERP Pace. Hamburg był również miejscem ogłoszenia drugiego nabywcy systemu Nozomi do jedno-przebiegowego zadrukowywania tektury falistej. Jest nią irlandzki producent displayów McGowans Print.

Elastyczny druk na tkaninach

Reggiani Renoir Flexy to nowa konstrukcja umożliwiająca firmom specjalizującym się w drukowaniu na tkaninach szybkie przejście do produkcji przemysłowej dzięki wydajności i efektom, które dotychczas oferowały jedynie większe systemy Reggiani. Jak wskazuje sama nazwa urządzenia, jest ono wyjątkowo elastyczne w swoich możliwościach – można na nim drukować na szerokim spektrum tekstyliów od tkanych i dzianin do materiałów rozciągliwych. Wysokie parametry jakościowe gwarantuje nowa technologia „Dynaplast” oparta na tzw. pasie klejącym (ang. sticky belt), zapewniająca właściwe przyleganie każdego rodzaju podłoża. Drukarka o szerokości 1,8 m jest dostępna w konfiguracji 8-głowicowej i oferuje prędkość drukowania rzędu 400 m2/h z rozdzielczością 2400 dpi. Jak zapewnia producent, najnowsze technologie cyfrowe gwarantują najwyższą wydajność w tej klasie urządzeń, a sama maszyna jest prosta w obsłudze i charakteryzuje się niskimi kosztami operacyjnymi, dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem do produkcji wszelkich aplikacji tekstylnych o różnych nakładach. Renoir Flexy jest pierwszą przemysłową drukarką do tekstyliów o tak wysokich parametrach ekologicznych m.in. dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu odzyskiwania atramentu, znacząco ograniczającego jego całkowite zużycie.

Hybryda dla początkujących 

Nowa, wielkoformatowa drukarka EFI Pro 16h to zdaniem amerykańskiego koncernu nowy standard wśród hybrydowych (umożliwiających druk na podłożach płaskich oraz w roli) systemów dru-kujących z utrwalaniem UV LED z tzw. poziomu wejściowego (entry-level). Pomimo wbudowanego oprogramowania Fiery (Fiery Driven) oraz drukowania kolorem białym w standardzie urządzenie cechują przystępna cena, umożliwiająca szybki zwrot z inwestycji, a także wysoka jakość druku i szerokie spektrum możliwych do uzyskania aplikacji. Nowa platforma drukująca charakteryzuje się również wyższą prędkością niż inne modele drukarek EFI z poziomu wejściowego – w niektórych trybach drukowania nawet o 30 proc.

Druk rolowy w najwyższej rozdzielczości

Na targach Fespa 2017 koncern EFI prezentował również wprowadzony na rynek na początku br. przemysłowy, rolowy system nowej generacji EFI Vutek 3r o szerokości 3,2 m, drukujący z prędkością 345 m2/h i rozdzielczością 1200 dpi. Wykorzystuje on technologię EFI UltraDrop, która łączy najmniejszą pojemność kropli atramentu dostępną w tej klasie urządzeń (7 pikolitrów) z wysoką jakością obrazu i prędkością drukowania. Dzięki możliwości nakładania na podłoże tak małych kropli atramentu i równoczesnego korzystania z czterostopniowej skali szarości oraz dwóch poziomów gęstości atramentu uzyskiwana jest wyjątkowo wysoka rozdzielczość obrazu. Technologia UltraDrop zapewnia gładkie przejścia tonalne i wyraźny tekst już przy wielkości 4 punktów. Dzięki połączeniu technologii LED i UltraDrop nowe systemy rolowe EFI Vutek gwarantują nie tylko najwyższą jakość i produktywność, ale także niższy koszt eksploatacji. Klienci amerykańskiego koncernu mogą obecnie korzystać z gwarancji 3M MCS na grafikę pojazdową i inną grafikę wewnętrzną wydrukowaną na maszynach Vutek 3r i 5r, a także EFI Quantum 3 i 5. Gwarancja obejmuje wydruki uzyskane przy wykorzystaniu atramentów LED serii SuperRange XF, stworzonych wspólnie przez firmy 3M i EFI oraz podłoży drukowych i laminatów 3M.

Integracja różnych środowisk

Firma EFI promowała w Hamburgu także workflow produkcyjne najnowszej, 5. generacji Midmarket Print Suite, dedykowane maksymalizacji wydajności w produkcji takich aplikacji jak displaye, oznakowania i grafiki reklamowe. Udoskonalenia obejmują upgrade do bazy Superwide Format dla łatwiejszej kalkulacji, planowania oraz zarządzania w środowisku druku oznakowań, POS i innych materiałów reklamowych, a także nowe narzędzia integrujące impozycję i obróbkę końcową druków. Sercem Midmarket Print Suite jest wielokrotnie nagradzany system MIS/ERP Pace firmy EFI.

Druga instalacja EFI Nozomi

Na targach Fespa 2017 firma EFI poinformowała, że McGowans Print, największa w Irlandii i jedna z najbardziej zaawansowanych europejskich drukarń cyfrowych, zainstaluje maszynę single-pass EFI Nozomi C18000 do atramentowego druku UV LED na tekturze falistej w swym zakładzie w Dublinie. Będzie to druga instalacja urządzenia EFI Nozomi na świecie i zapewni McGowans zdolność pozyskiwania nowych zleceń na rynku niskonakładowego druku opakowań z tektury falistej oraz displayów.

Dokonaliśmy przeglądu wszystkich technologii single-pass dostępnych dla druku wielkoformatowego i maszyna EFI Nozomi okazała się zdecydowanie najlepszą ofertą dla naszych zastosowań – powiedział Malcolm McGowan, dyrektor generalny McGowans Print. – Maszyna drukująca spełnia wszelkie oczekiwania punktów sprzedaży i umożliwia nam dodatkowo szybkie wkroczenie na rynek opakowaniowy. To pierwszy system EFI w naszym parku maszynowym, który pozwoli nam na produkcję znacznie większych nakładów i zdobycie rynków, które z posiadanymi urządzeniami były dla nas dotychczas zamknięte.

EFI Nozomi jest jedyną ultraszybką, jednoprzebiegową maszyną inkjetową, która posiada certyfikat OCC w zakresie przydatności do recyklingu i ponownego przerobu na papier, wydawany przez Western Michigan University Recycling, Paper and Coating Pilot Plant – czołową organizację certyfikującą dla recyklingu tektury falistej.

Zaawansowany, nowy interfejs EFI Fiery, który będzie zainstalowany w drukarni McGowans Print wraz z maszyną, wykorzystuje najszybszą i najnowocześniejszą technologię EFI Fiery spośród dotychczas dostępnych, zapewniając skalowalny, wydajny workflow do zarządzania produkcją najbardziej wymagających zleceń. Oprócz nowej maszyny i systemów Fiery, McGowans Print wykorzystuje również oprogramowanie EFI do sterowania swymi internetowymi operacjami web-to-print.  

Opracowano na podstawie informacji firmy EFI