Premiera HP Latex R Series
26 mar 2018 10:20

Podczas targów ISA Sign Expo, odbywających się w Orlando (Floryda, USA) firma HP poinformowała o wprowadzeniu na rynek pierwszej maszyny hybrydowej, drukującej w technologii lateksowej zarówno na materiałach z roli, jak i sztywnych. HP Latex R Series produkować będzie zupełnie bezzapachowe wydruki dzięki oryginalnym atramentom lateksowym na bazie wody. Wśród nich znajdzie się również unikalny biały atrament lateksowy.

Hybrydowy system drukujący w technologii lateksowej to chyba najdłużej wyczekiwana premiera w branży druku wielkoformatowego, o której w kuluarach mówiło się już od wielu miesięcy. Firma HP wykorzystała odbywające się w dn. 22-24 marca br. w Orlando na Florydzie targi ISA Sign Expo do ogłoszenia premiery technologicznej, natomiast debiut komercyjny odbędzie się podczas zbliżających się targów Fespa Global Expo w Berlinie (15-18 maja br.). Zdaniem amerykańskiego koncernu HP Latex R Series zagwarantuje najbardziej żywe, nasycone barwy w druku na podłożach sztywnych - do testów porównawczych wybrano konkurencyjne drukarki wiodących dostawców w cenie poniżej 350 tys. USD. Testy odbywały się w trybie 6-kolorowego druku wysokiej jakości (12 przebiegów) na białym podłożu akrylowym, zaś do ich oceny wykorzystano rozwiązanie HP Gamut Viewer. Rynkową nowością jest również biały atrament lateksowy (HP Latex White Ink).

Zdaniem producenta seria HP Latex R charakteryzuje się niezrównaną prędkością i jakością na szerokim spektrum podłoży sztywnych, takich jak m.in. pianki (również pianki PVC), tektury, polipropylen z falą, tworzywa sztuczne o strukturze litej, aluminium, drewno czy szkło. W odróżnieniu od technologii UV, która kompletnie pokrywa podłoże stosunkowo grubą warstwą atramentu, wymagającą dość długiego czasu schnięcia, atramenty lateksowe firmy HP na bazie wody zachowują naturalny wygląd i strukturę podłoża oraz gwarantują bezzapachowy druk bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i operatora.

"Dzięki naszej nowej technologii druku lateksowego na podłożach sztywnych nasi klienci będą mogli rozszerzyć swoją ofertę o liczne aplikacje o wysokiej wartości dodanej, jednocześnie dając pole nowym, kreatywnym pomysłom dla branży sign&display, które przełożą się na wartościowe projekty" - mówi Joan Perez Pericot, dyrektor generalny HP Large Format Graphics Business, HP Inc.

Firma HP poradziła sobie z jednym z największych ograniczeń w druku wielkoformatowym, tworząc innowacyjny system recyrkulacji białego atramentu zapobiegający jego osadzaniu. Nowy biały atrament lateksowy daje efekt błyszczącej, prawdziwej' bieli, która nie żółknie z upływem czasu, jak często ma to miejsce w przypadku tradycyjnych atramentów UV. "Biały atrament to stały problem branży druku wielkoformatowego. Tradycyjnie do jego produkcji wykorzystywane są większe i cięższe cząsteczki pigmentu, które często zatykają głowice drukujące lub też nieprzejrzysta mieszanina rozdziela się i osadza na dnie zbiornika atramentu. Do tej pory często jedynym i koniecznym rozwiązaniem było fizyczne potrząsanie zbiornikiem - wyjaśnia Thom Brown, główny technolog ds. atramentów w firmie HP. - Dzięki inwestycjom firmy HP w dziedziny chemii i inżynierii stworzyliśmy biały atrament dla serii HP Latex R, który jest prawdziwym przełomem w branży." Nowe rozwiązanie firmy HP dostępne będzie komercyjnie w 3.kwartale br. AN