Premiera Durst P5 TEX iSUB
3 maj 2021 06:00

Firma Durst, producent innowacyjnych rozwiązań w obszarze druku cyfrowego, wprowadziła na rynek system drukujący w technologii sublimacyjnej P5 TEX iSUB. Skrót iSUB oznacza „inline sublimation”, technologię, która zdaniem producenta zrewolucjonizuje rynek oznakowań miękkich.

Rynek miękkich oznakowań odnotowuje ostatnio dynamiczny wzrost we wszystkich obszarach zastosowań - od komunikacji wizualnej i dekoracji po odzież tekstylną. Jak wynika z prognozy Keypoint Intelligence, w okresie od 2017 do 2023 roku wolumen sprzedaży ma wzronąć o ponad 60 proc. Po przeliczeniu na wartości bezwzględne wartość tego rynku ma wzrosnąć z około 19,2 mld USD w 2019 r. do 31,4 mld USD w roku 2023 r.

Można wskazać wiele wyraźnych trendów dla tego sektora, takich jak  przyjazność dla środowiska dzięki zastosowaniu bezwonnych atramentów na bazie wody, efektywność kosztowa, niskie zużycie atramentu, a także szybka realizacja projektów i szeroki zakres zastosowań. Durst działa na rynku soft signage od 2010 roku. W tym czasie udało nam się wprowadzić na światowy rynek ponad 250 systemów z serii Rhotex - podkreśla Christian Harder, wiceprezes ds. sprzedaży w Durst Group AG.

Zintegrowana produkcja

W zgodzie z obecnymi trendami na rynku soft signage Durst opracował P5 TEX iSUB, rozwiązanie oparte na odnoszącej sukcesy platformie P5, drukującej z maksymalną szerokością 3,3 metra. Sercem Durst P5 TEX iSUB jest zintegrowany, jednoetapowy proces drukowania na tkaninach poliestrowych. Zalety technologii są bardzo wyraźne, jak wyjaśnia Andrea Riccardi, kierownik działu zarządzania produktami w Durst Group AG: Kalander nie wymaga inwestycji ani powierzchni. Durst P5 TEX iSUB jest obsługiwany tylko przez jednego operatora, a przyspieszenie procesu produkcji zwiększa zdolność do realizacji zamówień. P5 TEX iSUB nie ogranicza się do druku bezpośredniego, papiery transferowe można również drukować i dalej przetwarzać w zwykły sposób. To właśnie połączenie obu procesów w jednym systemie daje użytkownikom ogromną elastyczność.

Innowacja iSUB

Atrament sublimacyjny Sublifix opracowany przez firmę Durst zapewnia żywe kolory, nawet w druku na trudnych podłożach takich jak podświetlane kasetony lub flagi. Unikalną cechą P5 Text iSUB jest innowacyjne bezkontaktowe utrwalanie. Technologia zbliżeniowa iSUB zapewnia spójność kolorów, ekstremalną ostrość szczegółów w obrazach i tekście, a także eliminuje efekt rozmywania nadruku.

P5 TEX iSUB sprawdza się w różnych zastosowaniach – w druku na tkaninach dekoracyjnych o mocnych, żywych kolorach oraz flagach, na których szczegóły obrazu pozostają dokładnie odwzorowane po obu stronach. We wszystkich zastosowaniach kluczową rolę odgrywa Durst RIP, zapewniając spójność kolorów na różnorodnych nośnikach.

Maksymalna prędkość drukowania to 383 m2/h przy pełnym wykorzystaniu formatu 330 cm. Dostęp do dwóch rolek poprzez opcję Multiroll znacznie ułatwia wymianę materiałów. Dodatkowo funkcja Dualroll umożliwia zadrukowanie dwóch rolek o szerokości 1,6 metra. Kolejną wyjątkową cechą Durst P5 TEX jest zintegrowana jednostka wykańczająca, której można używać do zszywania materiałów.

Testowany w praktyce

Durst P5 TEX iSUB przechodzi obecnie testy we włoskiej Grupie ABS, która od wielu lat współpracuje z Durst Group korzystając z maszyn Rhotex 500 i Rhotex 325. Klient jest zadowolony z elastyczności i znacznego przyspieszenia procesów produkcyjnych. Durst P5 TEX iSUB udowodnił już swoją niezawodność w pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zapewniając klientom znaczny wzrost jakości - powiedział Andrea Riccardi, kierownik Grupy ABS. Riccardi pozytywnie ocenia również narzędzie Durst Analytics, z którego dane są wykorzystywane do połączenia P5 TEX iSUB z oprogramowaniem ERP.

P5 TEX iSUB łączy w sobie efektywność, jakość i produktywność na najwyższym poziomie. Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie znacząco wpłynie na rynek miękkich szyldów - zapewnia Christian Harder, wiceprezes ds. sprzedaży w Durst Group AG.

Opracowano na podstawie informacji firmy Durst