Plotery Mutoh na SACROEXPO
12 cze 2019 06:00

W Kielcach trwa obecnie XX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Jak to się ma do współczesnych technologii druku cyfrowego, można się przekonać na stoisku firmy Atrium Centrum Ploterowe.

„Nasze urządzenia znajdują zastosowanie nie tylko w typowej poligrafii czy reklamie. Chcemy pokazać, że technologie cyfrowego nadruku sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu i różnych niszach. Jedną z nich jest branża sakralna, co zademonstrujemy na targach Sacroexpo w Kielcach” - mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe. - Na naszym stoisku można będzie zapoznać się z urządzeniami do druku bezpośredniego na dewocjonaliach. Tak zwane drukarki „gadżetowe”, np. prezentowany model Mutoh ValueJet 626UF, jest w stanie zadrukować drewno, szkło, kamień, papier… a nawet świecę!”

Technologia LED-UV daje ogromne możliwości z uwagi na szeroki zakres możliwych do zadruku materiałów. Dzięki utwardzaniu atramentu na strukturze obiektu możliwy jest bezpośredni zadruk wielu materiałów, które nie są w stanie powiązać się z „tradycyjnym” atramentem.

„Na targach prezentujemy drukarkę LED-UV japońskiej marki Mutoh. Mutoh ValueJet 626UF umożliwia zadruk bezpośredni przedmiotów o rozmiarze do 594x483 mm i 15 cm grubości.

Mutoh ValueJet 626UF trafia do firm reprezentujących różne branże. Są to agencje reklamowe znakujące gadżety (pendrive, długopisy, breloki), przedsiębiorstwa, które znalazły swoją niszę (np. oficjalny partner znakujący klocki LEGO czy producent akcesoriów dla gitarzystów), producenci trofeów sportowych (zadruk szklanych medali czy statuetek). Widzimy więc ogromny potencjał i możliwości także w branży artykułów religijnych.”

Mutoh ValueJet 626UF gwarantuje zadruk w jakości fotograficznej korzystając z 4 kolorów CMYK. Dodatkowy kolor biały umożliwi poddruk kolorowej grafiki na wszelkich „niebiałych” i przezroczystych powierzchniach. Szóstym „kolorem” jest lakier. Oprócz możliwości uszlachetniania wydruków na całej powierzchni lub separacji wybiórczej, umożliwi zastosowanie efektów specjalnych jak warstwa 3D – np. wyczuwalna pod palcem struktura słojów drewna, szronu czy wypukłego witraża.

„W tej samej technologii co wspomniana drukarka serii UF będzie na targach drukować szerokoformatowy Mutoh ValueJet 1626UH. Jego atutem jest szerokość zadruku do 1,62 metra, zarówno na materiałach sztywnych (do 15 mm grubości), jak i na materiałach rolowych, takich jak płótno canvas… nawet w kolorze srebrnym!” - kontynuuje Paweł Stania.

Mutoh ValueJet 1626UH posiada jedną szybką, stałą głowicę piezoelektryczną. Jest to również drukarka 6-kolorowa, w której oprócz kolorów CMYK są także kolor biały oraz lakier.

„Podczas targów pokażemy także „klasyczne”, wielkoformatowe drukarki inkjetowe. W branży sakralnej znajdą równie szerokie zastosowanie: druk obrazów na płótnach, plakaty, naklejki, murale, freski, witraże. Wszystko to w jakości fotograficznej, certyfikowanymi atramentami MUTOH UMS do zastosowań wewnątrz pomieszczeń” - dodaje Stania.

Plotery Mutoh ValueJet serii X to następcy drukarek eko- i mild- solwentowych z uwagi na nowoczesny atrament żywiczny UMS, certyfikowany do zastosowań wewnętrznych przez europejski Eurofin . Plotery różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru są szerokości 1,37, 1,62, a nawet 2,60 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do ponad 100 m2/h.

„Dla zainteresowanych nieco węższym formatem zaprezentujemy także kompaktową drukarkę Mutoh ValueJet 628 o szerokości 62 cm – idealną więc do druku obrazów na płótnach, plakatów, naklejek, transparentów itd.” - podsumowuje Paweł Stania.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium