Ploter Anapurna H1650i LED w firmie Kandela Lighting
20 wrz 2019 07:00

Od kilku miesięcy w firmie Kandela Lighting ze Szczecina - specjalizującej się w projektowaniu, produkcji oraz instalowaniu różnego rodzaju rozwiązań oświetleniowych - pracuje wielkoformatowy ploter inkjetowy Agfa Anapurna H1650i LED. Jest wykorzystywany do bezpośredniego zadrukowywania elementów lamp, przede wszystkim abażurów, jak również nowych produktów w ofercie przedsiębiorstwa – obrazów i tapet ściennych. Wdrożenie technologii druku cyfrowego pozwoliło firmie nie tylko rozszerzyć portfolio oferowanych produktów, ale też realizować we własnym zakresie część procesów technologicznych dotyczących drukowania.
„Nasza firma istnieje od 1990 r. i jest typowym przedsiębiorstwem rodzinnym – mówi Paweł Stachowski, właściciel Kandela Lighting i jednocześnie główny projektant przedsiębiorstwa. – Zajmujemy się projektowaniem, wytwarzaniem oraz wdrażaniem systemów oświetleń, realizowanych w dużej mierze z myślą o obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele, pensjonaty, restauracje czy sale konferencyjne. Specjalizujemy się w ręcznej obróbce materiałów, starając się dopracowywać każdy detal. Szczycimy się tym, że nasze produkty w całości powstają w Polsce, w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Szczecinie, przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów i urządzeń do ich obróbki”.

Paweł Stachowski przyznaje, że inwestycja we własne rozwiązanie do bezpośredniego zadrukowywania materiałów wykorzystywanych przy produkcji lamp to jego autorski pomysł: „Nie wynikała ona z jakiegoś specjalnego nacisku czy oczekiwań zgłaszanych przez klientów. W naszej działalności posiłkowaliśmy się procesami poligraficznymi, ale tego typu prace były zlecane na zewnątrz. Przyglądałem się jednak bacznie technologii inkjetowej (zwłaszcza z zastosowaniem promienników UV LED) i z czasem uznałem, że warto tego typu urządzenie mieć u siebie. Stąd pod koniec ubiegłego roku sfinalizowany został zakup plotera Anapurna H1650i LED – oferta firmy Agfa okazała się najlepsza ze wszystkich zgłoszonych do rozpisanego przetargu”.
Warto dodać, że ploter UV był jednym z elementów kompleksowego projektu realizowanego przez Kandela Lighting, z myślą o którym firma pozyskała dotację unijną. W jego ramach, poza rozszerzeniem parku sprzętowego, firma wybudowała nową halę produkcyjną (w której pracuje obecnie m.in. ploter Anapurna) i magazynową.
Ploter Anapurna H1650i LED to propozycja firmy Agfa skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych bezpośrednim zadrukowywaniem różnorodnych podłoży sztywnych i giętkich (o szerokości maksymalnej 1,65 m) w technice inkjet UV LED. Wśród korzyści związanych z jego użytkowaniem, producent wymienia m.in. technologię „Thin Ink Layer”, umożliwiającą uzyskanie oszczędności w zużyciu atramentu oraz zapewniającą właściwe aplikowanie opcjonalnej bieli.
„Zastosowanie promienników UV LED zamiast typowych lamp rtęciowych to jeden z parametrów brzegowych, jaki był konieczny w kontekście naszej inwestycji – mówi Paweł Stachowski. – Charakterystyka stosowanych przez nas materiałów wymaga bowiem utrwalania w relatywnie niskiej temperaturze. Przy zbyt wysokiej media ulegają zmarszczeniu. Również szerokość druku uzyskiwanego w maszynie – przy maksymalnie 1,5-metrowych brytach, jakie stosujemy – była dla nas wystarczająca”. 

„W ploterze zadrukowujemy najważniejsze materiały, wykorzystywane przez nas do produkcji abażurów. Jest to przede wszystkim płótno, następnie naklejane na PCV. Ale zadrukowujemy też bezpośrednio PCV, zwłaszcza przy rozwiązaniach, w których grafika widoczna jest dopiero po oświetleniu jej od wewnątrz. W obu przypadkach media nie są w żaden sposób wcześniej przygotowywane – po prostu jest na nie nanoszony nadruk. Jest to bardzo duża zaleta tej maszyny” – mówi Paweł Stachowski.

W związku z pojawieniem się plotera Anapurna, a co za tym idzie – nowymi możliwościami technologicznymi, właściciel Kandela Lighting podjął decyzję o rozszerzeniu portfolio firmy o zupełnie nowe produkty – obrazy i tapety ścienne. „Pomysł ten narodził się podczas dyskusji ze współpracującymi z nami grafikami i projektantami – mówi Paweł Stachowski. – Uznaliśmy, że skoro ploter pozwala zadrukowywać – także na zamówienie indywidualne – elementy lamp, to te same wzory można wykorzystać w inny sposób, tworząc całe kolekcje. Stąd, poza abażurami, planujemy wprowadzić do oferty także obrazy i tapety, zawierające te same elementy graficzne”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa