Zbliża się koniec PostScript
8 wrz 2022 06:00

Firma Adobe zamierza wycofać font Type 1 wywierając rynkową presję na odbiorców korzystających z bibliotek czcionek, w których dominuje ten format. Niedługo po wstrzymaniu obsługi Pantone Color Library firma Adobe przypomniała branży, że od stycznia 2023 r. format czcionki Type 1 wygasa i nie będzie już rozpoznawany w produktach Adobe Creative Cloud.

 

Zmiana została ogłoszona po raz pierwszy w styczniu zeszłego roku, jednak nie była intensywnie nagłaśniana. W związku z tym niewielu użytkowników skontrolowało, jakie biblioteki posiada i w jakim zakresie używane są czcionki Type 1. Zazwyczaj też nie przewidziano konwersji do formatu OpenType. Dlatego szacuje się, że na całym świecie mogą istnieć miliony dokumentów wykorzystujących format, który za chwilę przestanie być obsługiwany.

Format Type 1 pochodzi z 1984 roku, został opracowany dla języka PostScript. Z myślą o użytkownikach w branży poligraficznej potrzebne były też czcionki Type 1, co doprowadziło do powstania wersji Multiple Master. Był to popularny format, dopóki PDF nie zaczął wycofywać się z PostScriptu. Natomiast format OpenType powstał w 1996 roku jako komplementarny z PDF i użyteczny zarówno na ekranie, jak i w druku.

Czcionki Type 1 nie działają w przeglądarkach ani w mobilnym systemie operacyjnym; nie działają też w Photoshopie 23, gdzie wywołują komunikat o „brakujących czcionkach”. Od stycznia ten sam komunikat pojawi się w programach InDesign i Illustrator. Istniejące pliki PDF z osadzonymi czcionkami zostaną wydrukowane, ale nie będzie można ich edytować, na przykład zmienić ceny lub innych drobnych szczegółów, ponieważ czcionka formalnie przestanie istnieć.

Projektanci, wydawcy, firmy i drukarze, którzy zbudowali bibliotekę czcionek Type 1, będą musieli je zastąpić, co prawdopodobnie generować będzie znaczące koszty. Jednocześnie konwersja stałych czcionek na OpenType może naruszyć licencje, potencjalnie mogą też pojawić się problemy ze zgodnością, skutkujące np. zmianami w wyglądzie czy niepoprawną interpretacją niektórych znaków.

Niektórzy specjaliści uważają, że ponad 25 proc. używanych obecnie czcionek występuje w formacie Type 1. W wielu przypadkach jest tak, ponieważ koszt aktualizacji do OpenType był wysoki, a dla wielu użytkowników wręcz zaporowy. Aplikacje wykonujące inspekcję wstępną będą mogły sprawdzić obecność czcionek Type 1, a przy odpowiednim rozszerzeniu będą w stanie także zastąpić je właściwym zamiennikiem, jeśli oczywiście będzie zainstalowany.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Print Business