Trwa zbiórka podpisów pod petycją poligrafów do Premiera RP
1 sie 2019 11:20

Grono polskich przedstawicieli przemysłu poligraficznego wystosowało petycję podpisaną przez Jacka Kuśmierczyka, Kanclerza Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, która wzywa Premiera RP Mateusza Morawieckiego do zmiany ministerialnej podległości branży poligraficznej i opakowaniowej.
 
 
- pod tym adresem trwa zbiórka podpisów ws. tej ważnej dla całego środowiska zmiany. W czasie poprzedzającym wybory parlamentarne każdy głos oddany za zmianami strukturalnymi dla sektora poligraficznego jest ważny, zachęcamy zatem tych z Państwa, którzy jeszcze tego nie zrobili, do złożenia swojego podpisu.

Oficjalne pisma w kwestii zmiany podległości wystosowały także inne organizacje branżowe: Polska Izba Druku oraz ECMA Polska. Poniżej pełna treść petycji.

Szanowny Panie Premierze,

My, przedstawiciele polskiego przemysłu poligraficznego oraz opakowań z nadrukiem, zwracamy się z prośbą o zmianę podległości naszej branży Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Ministra Przedsiębiorczości i Technologii lub Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Żywiąc szacunek dla osiągnięć resortu na wielu ważnych dla naszej ojczyzny polach, który odpowiada za stricte industrialną gałąź gospodarki, jaką jest współczesne drukarstwo, dostrzegamy palącą potrzebę zmian stanu rzeczy, wynikających z aktów prawnych podpisanych w roku 1951 przez Bolesława Bieruta i Józefa Cyrankiewicza oraz ustawy z roku 1961 podpisanej przez Aleksandra Zawadzkiego. Wówczas przemysłowe powielanie treści i obrazu kojarzyło się głównie z produkcją gazet, czasopism oraz książek i wymagało restrykcyjnej kontroli ówczesnego reżimu.

Dzisiaj drukujemy opakowania, obwody scalone, tekstylia, materiały wykończeniowe, nośniki reklamy wielkopowierzchniowej, a nawet protezy w technologii 3D i reprezentujemy wysoce innowacyjny, dynamicznie rozwijający się sektor, strategiczny dla wielu innych branż gospodarki. Z tych względów potrzebujemy stałego kontaktu z przedstawicielami rządu, odpowiadającymi bezpośrednio za gospodarkę. Dajemy ojczyźnie wiele, a możemy dać więcej, na co wskazują regularnie prowadzone badania w ramach raportu „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce”.

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniamy, że nasze oddanie sprawom kultury polskiej pozostaje priorytetem, a druk albumów, literatury i periodyków traktujemy jako przywilej. Przede wszystkim jednak służymy rodzimej gospodarce i społeczeństwu, dla których stworzyliśmy 50 000 miejsc pracy, przeszło 8000 podmiotów gospodarczych oraz gwarantujemy przychody w wysokości prawie 15 mld złotych. Wszyscy niżej podpisani liczymy, Panie Premierze, że podejmie Pan decyzję, że swoją decyzją zamieni Pan historię na przyszłość.

Z poważaniem,

Jacek Kuśmierczyk
Kanclerz
Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga