HP dokonuje zmian w oddziale Scitex
8 lis 2022 06:00

Firma HP przeniosła swoją działalność Scitex w Izraelu pod kontrolę marki Indigo wyłączając ją z działu przemysłowego, w którym mieści się większość produkcji związanej z drukiem atramentowym.

Według informacji publikowanych w prasie lokalnej taka zmiana spowoduje utratę 60 miejsc pracy, oznacza także koniec marki Scitex, obecnej na rynku od 40 lat. HP nie zamieszcza już na swojej stronie internetowej wielkoformatowych maszyn drukujących marki Scitex.

Do niedawna HP Scitex działał jako niezależna jednostka zajmująca się sprzedażą, badaniami, rozwojem, finansami, marketingiem oraz produkcją. Zakład jest zlokalizowany w Netanya na północy kraju. Po ostatnich decyzjach produkcja będzie kontynuowana, przy czym jedynie w zakresie budowy maszyn drukujących przeznaczonych do opakowań z tektury falistej.

W oświadczeniu cytowanym w Globes przedstawiciel Scitex mówi: HP Scitex pozostaje ważnym oddziałem w Izraelu, a my nadal inwestujemy w badania, produkcję i rozwój sektora tektury falistej. HP kontynuuje wprowadzanie innowacji, tworząc wartość dodaną dla klientów. Firma zamierza też w dalszym ciągu koncentrować się na napędzaniu cyfryzacji przemysłu dzięki kreatywności i najnowocześniejszym technologiom.

Dział liczy obecnie ponad 200 pracowników, natomiast około 2000 osób jest zatrudnionych przez oddział HP Indigo w całym kraju. Scitex był niegdyś „klejnotem w koronie” izraelskiego przemysłu zaawansowanych technologii, osiągając status firmy globalnej. Jednak po tym, jak założyciel przedsiębiorstwa – Efi Arazi odszedł z firmy w wyniku rozbieżności opinii na temat kierunku rozwoju i założył spółkę EFI, rynkowe znaczenie Scitex znacznie zmalało.

Działalność skupiona na przepływach pracy, naświetlarkach i cyfrowym front-endzie została połączona ze spółką Creo. Firma w Izraelu zainwestowała w wielkoformatowe maszyny atramentowe, a sama została przejęta za kwotę 230 mln USD przez HP w 2007 roku, kontynuując rozwój pod nazwą Scitex Vision. Gama produktów obejmowała wtedy szybkie maszyny TurboJet, a ostatnio też modele płaskie: FB500, FB700 i FB1100 przeznaczone do druku na tekturze falistej.

Nawet jeśli sama nazwa Scitex ma zniknąć z rynku, nadal pozostanie na nim potężna grupa inżynierów, pracowników sprzedaży i marketingu Scitex zatrudnionych obecnie na kluczowych stanowiskach w branży.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Print Business