Druk 3D w seryjnej produkcji skuterów podwodnych.
30 lip 2019 06:00

Kolejne przedsiębiorstwo dołączyło do grona posiadaczy przemysłowej drukarki 3D VSHAPER PRO+. Stowarzyszenie B-4, działające na rynku niemal 20 lat współpracuje z producentem podwodnych skuterów wyglądających i działających jak rekwizyty z filmów o agencie 007. Instytucja, z siedzibą w Rzeszowie, zajmuje się kompleksowym wsparciem projektów z zakresu edukacji, rozwoju oraz innowacji. Swoje działania skupia również w tematyce szerokiego doradztwa biznesowego, a także audytowego. Stowarzyszenie B-4 oprócz bieżącego wsparcia w procesach produkcji, prowadzi także badania projektowe mające na celu opracowania nowego prototypu urządzenia podwodnego SEACRAFT.

Skutery podwodny SEACRAFT przeznaczony jest do nurkowania rekreacyjnego oraz technicznego na głębokości do 150 m. Jest dodatkowym elementem wyposażenia nurka, znacznie zwiększającym prędkość poruszania się pod wodą, a co za tym idzie – wzrostu zasięgu nurkowania. Zastosowanie druku 3D w procesie projektowania umożliwiło opracowanie innowacyjnych rozwiązań bardzo trudnych do zrealizowania konwencjonalnymi metodami. Urządzenie jest stale testowane jest przez wielu znanych na świecie nurków biorących udział w eksploracji jaskiń i wraków, zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Ciekawostką jest fakt, że testy skuterów odbywają się na zalewie w Solinie (głębokość do 60m) oraz w jeziorze Tarnobrzeskim.

Jednym z elementów skutera realizowanym z wykorzystaniem maszyn VSHAPER PRO+ jest wykonanie zasilania dla skutera podwodnego. Stowarzyszenie B4 ma za zadanie opracować, zbadać i przygotować ogniwa o odpowiedniej wydajności. Do wykonania akumulatorów tworzy się dedykowaną podstawę, która następnie jest wypełniana ogniwami. Kolejnym etapem jest zgrzewanie tak przygotowanej pierwszej warstwy ogniw. Następnie układa się kolejną warstwę ogniw, które poprzez specjalne obejmy są przytrzymywane we właściwej pozycji.

„Do tej pory wykonanie podstawy zajmowało kilka dni roboczych: opracowanie w programie CAD podstawy, przygotowanie produkcji w odpowiednim programie CAM, oczekiwanie na „okienko” w pracy frezarki CNC lub kolejkowanie zadania, wyfrezowanie podstawy, a w przypadku nawet minimalnej zmiany ponowne rozpoczęcie całego procesu. Teraz przy wykorzystaniu VSHAPER PRO+ możemy „od ręki” projektować akumulatory o różnych pojemnościach i „od ręki” je wykonywać. Oprócz podstawy na drukarce 3D wykonujemy również szablony utrzymujące ogniwa w stałym położeniu podczas zgrzewania. Dokładność wydruku umożliwia wykonanie elementów składających się jak klocki, które nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki” – mówi pan Albin – przedstawiciel Stowarzyszenia B4.

  1. Podstawa pakietu ogniw.
  2. Pierwsza warstwa pakietu przygotowana do zgrzania.
  3. Szablon obejmy utrzymujący ogniwa oraz podstwa.
  4. Pakiet ogniw umieszczony w podstawie wraz z szablonem utrzymującycm ogniwa w stałym położeniu.
  5. Pakiet ogniw litowo-jonowych po zgrzaniu.
  6. Trzy pakiety ogniw tworzące wypełnienie akumulatora zasilającego urządzenie SEACRAFT.

Wymierną korzyścią z zastosowania urządzenia SHAPER PRO+ jest zastosowanie technologii szybkiego prototypowania, która umożliwia naniesienie poprawek kształtu oraz szybkie opracowanie projektowe nowego szablonu i jego realizację. Dzięki wysokiej precyzji modeli wykonywanych na maszynie VSHPAER PRO+, szablon służący do trzymania ogniw w stałym położeniu podczas zgrzewania może być składany z rozłącznych elementów jak z klocków. Upraszcza to proces demontowania szablonu po zakończonym procesie zgrzewania. Producent skuterów podwodnych SEACRAFT zaoszczędza więc czas oraz środki. Dzięki między innymi:

  • braku konieczności czasochłonnego programowania na maszyny CNC w celu wykonania szablonów;
  • łatwemu i szybkiemu procesowi składania i demontażu szablonów;
  • szybkiemu wykonaniu przeprojektowanego modelu na drukarce 3D.

Opracowano na podstawie informacji VERASHAPE