Pierwszy na świecie system EFI VUTEk XT w Ingram Express Services
21 paź 2022 06:00

Nowy system drukujący VUTEk XT jest zbudowany na całkowicie nowej platformie, zaprojektowanej z myślą o dużej przepustowości, zwiększonych możliwościach drukowania, wysokiej jakości obrazu i poprawie wydajności atramentu.

Firma Electronics For Imaging, Inc. (EFI) poinformowała, że spółka Ingram Express Services (IES) z siedzibą w Nashville (Tennessee), zajmująca się produkcją i dystrybucją wydruków, zainstalowała pierwszą na świecie hybrydową maszynę drukującą EFI VUTEk XT działającą w systemie roll-to-roll. Firma IES zainwestowała w nowe superszybkie rozwiązanie, aby rozszerzyć swoją produkcję cyfrową i zyskać nowe możliwości rynkowe, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na druk wysokonakładowy na sztywnych podłożach.

Nowe urządzenie VUTEk XT zostało skonstruowane na innowacyjnej platformie, która oferuje jakość drukowanego obrazu zbliżoną do offsetu, jak również pozwala na osiągnięcie niespotykanej dotychczas wydajności atramentu. Celem jest pomoc dostawcom oznakowań i grafiki reklamowej w rozwijaniu bardziej dochodowego biznesu. Jest to wyjątkowo wszechstronne rozwiązanie, które zapewnia doskonałe rezultaty druku na rozmaitych podłożach, w tym na tekturze falistej, używanej do produkcji wysokiej jakości opakowań i zastosowań ekspozycyjnych.

Rozszerzanie możliwości w celu spełnienia wymagań klientów

IES zakupił swoją pierwszą maszynę drukującą EFI w 2016 roku. Teraz, wraz z nowym modelem XT, firma posiada dwa hybrydowe i dwa rolowe systemy VUTEk – w tym maszynę atramentową UV LED VUTEk Q3r drukująca z roli, zainstalowaną na początku tego roku.

Spółka założona w 1995 roku była początkowo firmą specjalizująca się w kompletowaniu, realizacji i dystrybucji materiałów drukowanych. Rozwinęła się, oferując szeroką gamę usług graficznych dla sprzedawców detalicznych, restauracji oraz sklepów ogólnospożywczych. Ponadto rozszerzyła działalność o grafikę dla rynków sportowych i wydarzeń, obsługując wiele profesjonalnych drużyn sportowych – w tym National Sounds, Nashville Predators i Tennessee Titans. Dzięki VUTEk XT IES planuje dalsze rozszerzenie swoich możliwości jako dostawcy wysokonakładowej grafiki.

Szybszy zwrot przy niższych kosztach

System VUTEk XT został zaprojektowany z myślą o znacznym obniżeniu całkowitego kosztu posiadania przy przepustowości przekraczającej 350 płyt na godzinę. Nowa architektura próżniowa zapewnia pięciokrotnie większy docisk dla szerokiej gamy materiałów. Nowy transport mediów eliminuje potrzebę stosowania prowadnic krawędzi materiału, zapewniając bardzo dokładną rejestrację i płynny transport nawet grubych płyt. Te zaawansowane funkcje sprawiają, że drukowanie na tradycyjnie trudnych podłożach jest łatwiejsze i dokładniejsze, co zmniejsza ilość odpadów i poprawia ogólną wydajność.

Nasi klienci wymagają szybszej realizacji zleceń po niższych kosztach — powiedział właściciel IES, Adam Ingram i dodał: Działamy w czasach, w których koszty materiałów sięgają zenitu, więc klienci szukają wszystkich opcji oszczędzania; wydajność ma tu kluczowe znaczenie.

Wyjątkowa przepustowość VUTEk XT umożliwi firmie IES zarządzanie kosztami, spełnienie wymagań klientów w zakresie obsługi i realizację wysokich nakładów, które wcześniej spowolniłyby całą produkcję.

W szerokim formacie duże zlecenia – choć z jednej strony są świetne – mogą być też bardzo trudne w realizacji, ponieważ można je przyjąć i nagle zdać sobie sprawę, że praca zajmie 12-15 dni – wyjaśnił Ingram i dodał: Teraz dla nas te same prace będą trwać maksymalnie 2-3 dni, więc będziemy w stanie wykonać ich więcej w krótszym czasie.

Funkcja drukowania wielopasmowego w nowym modelu VUTEk XT oferuje użytkownikom opcję podawania płyt w maksymalnie trzech liniach drukowania, przy użyciu tych samych lub różnych plików. VUTEk XT obsługuje druk z dużych rolek o średnicy do 1,5 metra z dwoma niezależnymi napędami do drukowania dwóch stron na arkuszu lub jednym napędem współpracującym do drukowania jednej strony na arkuszu.

Precyzyjne i szybkie obrazowanie dzięki technologii Pin & Cure

Udoskonalona dwustrefowa technologia Pin & Cure w nowej superszybkiej ofercie VUTEk wykorzystuje lampy LED do natychmiastowego mocowania kropli atramentu na podłożu, a następnie tradycyjnego utwardzania lampą UV, gdy podłoże opuszcza maszynę. Ten sprawdzony i innowacyjny proces utwardzania zapewnia lepszą jednolitość, gęstość koloru i szerszą gamę barw przy dużej przepustowości. Nowa technologia dostarczania atramentu CP5G firmy EFI zapewnia pełną cyrkulację atramentu, doskonałe rozmieszczenie punktów, krople o wielkości 5 pikolitrów i obrazowanie w skali szarości. Jest to solidny zestaw funkcji, który może zapewnić firmie IES i jej klientom uzyskanie obrazowania w niemal offsetowej jakości przy użyciu czterokolorowego zestawu atramentów CMYK.

System recyrkulacji atramentu jest oparty na architekturze jednoprzebiegowej atramentowej maszyny drukującej EFI Nozomi i zapewnia ciągły przepływ świeżego atramentu. Użytkownicy mogą również oczekiwać wydajności ponad 168 metrów kwadratowych na litr atramentu, co oznacza wzrost wydajności atramentu od 30 do 50 proc. w porównaniu z innymi atramentowymi urządzeniami wykorzystywanymi do produkcji oznakowań i grafik.

Lepszy przepływ pracy

Cyfrowy interfejs (DFE) EFI Fiery proServer Premium, który obsługuje nową maszynę VUTEk XT, posiada wbudowane narzędzia produkcyjne i wiodące w branży funkcje zarządzania kolorami; dysponuje również wyjątkową technologią FAST RIP firmy EFI, która przyspiesza przetwarzanie plików.

W tym przypadku unikalna technologia Fiery Sign Flow umożliwia IES szybkie sekwencjonowanie grafik w celu optymalnej instalacji w sklepie. Wydruki schodzą z maszyny VUTEk XT i trafiają na paletę w kolejności potrzebnej do optymalnej instalacji, w oparciu o konkretny układ danego sklepu, zmniejszając potrzebę ręcznego sortowania w drukarni lub na miejscu ekspozycji.

IES nigdy nie przestaje myśleć o kolejnych innowacjach i sposobach, w jakie zaawansowana technologia wspiera zarówno pracowników, jak i wyniki finansowe – powiedział Ken Hanulec, wiceprezes ds. globalnego marketingu EFI i dodał: Kiedy nasz zespół konsultował się z Adamem Ingramem i jego pracownikami w sprawie wielkoseryjnej produkcji sztywnych podłoży, stało się jasne, że nasza nowa maszyna VUTEk XT ma moc i wyjątkową jakość, potrzebne do utrzymania przewagi konkurencyjnej IES. Tego ważnego klienta, który jest pierwszym na świecie użytkownikiem naszego przełomowego, nowego rozwiązania, czekają wspaniałe doświadczenia produkcyjne.

Dzięki systemowi VUTEk XT przygotowanemu do zrewolucjonizowania produkcji poligraficznej IES firma zamierza wejść na nowe obszary: Chcemy zobaczyć, dokąd nas zabierze XT  - powiedział Ingram.

Rozwiązanie EFI VUTEk XT jest już dostępne w ofercie producenta oraz autoryzowanych dystrybutorów na całym świecie. Więcej informacji na temat produktów do zastosowań związanych z oznakowaniem i grafiką ekspozycyjną można znaleźć na stronie internetowej EFI.

Opracowano na podstawie informacji firmy EFI