Pierwsza sprzedaż AlphaJET
28 mar 2022 07:38

Dla firmy ISRA, producenta i drukarni inteligentnych nośników reklamowych, której fabryka znajduje się w Rzymie i zatrudnia 90 pracowników, rok 2022 z pewnością będzie stał pod znakiem Przemysłu 4.0. Ta spółdzielnia przemysłowa, działająca na rynku opakowań, kart z chipami lub bez, przeznaczonych dla handlu detalicznego, transportu, uwierzytelniania i kontroli dostępu, zainwestowała w pierwszą fabrykę AlphaJET 4.0 francuskiego producenta MGI Digital Technology.

AlphaJET to przełomowa innowacja w dziedzinie druku przemysłowego, która po raz pierwszy łączy w jednym przebiegu, w 100 proc. cyfrowo, wszystkie etapy druku czterokolorowego, nakładanie wybiórczego lakieru UV i tłoczenie folią na gorąco, z danymi stałymi lub zmiennymi, w 2D i 3D, w formacie B1 (72x110 cm).

ISRA: DNA naznaczone drukiem i innowacją

Wyposażając się w AlphaJET firmy MGI, ISRA potwierdza zarówno swoje przywiązanie do podstawowej działalności: drukowania, jak i swoją strategię rozwoju, która zawsze koncentrowała się na innowacyjności i zróżnicowaniu. Dwie wartości, które zawsze stanowiły o sile tego MSP. Inwestycja ta jest częścią pięcioletniego planu innowacyjnego, będącego częścią inicjatywy  „France Relance”. Wśród najnowszych innowacji firmy ISRA jest stworzenie pierwszej „zero plastikowej” karty ISBIO, która stała się popularna wśród głównych marek luksusowych i zleceniodawców ze względu na jej ekologiczny aspekt, wynikający z zastosowania materiału w pełni nadającego się do recyklingu: papieru. W tym kontekście zakup AlphaJET wydaje się być logiczną kontynuacją strategii innowacyjnej firmy ISRA, według jej dyrektora zarządzającego, Jean-Pierre Chauvin: ISRA to bardzo specyficzna firma, która wewnętrznie opanowała wszystkie dziedziny poligrafii, a w szczególności druk offsetowy, sitodruk, druk cyfrowy, tłoczenie na gorąco, elektronikę drukowaną i druk zabezpieczający. Te różne branże umożliwiają nam oferowanie produktów o wysokiej wartości dodanej, dzięki jakości druku, personalizacji, wykończeniu, a także dzięki temu, czy są one klasyczne, czy też wykorzystują technologie bezdotykowe. Obecnie wytwarzanie naszych produktów wymaga zazwyczaj 5 głównych etapów. AlphaJET pozwoli nam uprościć przepływ produkcji i uwolnić się od pewnych ograniczeń związanych z drukowaniem, bez zrywania ładunków, bez strat i bez straty czasu, z niezrównaną wydajnością, niemożliwą do uzyskania przy użyciu konwencjonalnych urządzeń.  

ISRA: całkowicie zoptymalizowany przepływ produkcji dzięki AlphaJET

Jak wyjaśnia Christophe Jouinot, prezes i dyrektor ds. produkcji, wdrożenie systemu AlphaJET będzie niewątpliwie stanowić rewolucję techniczną dla firmy ISRA: Dotychczas stosowanie różnych urządzeń do produkcji naszych opakowań i kartek powodowało, że czas produkcji był nieubłagany, ilości minimalne, a nawet zarządzanie półproduktami. AlphaJET pozwoli nam zyskać na reaktywności, ale także na jakości, dzięki wyjątkowemu czterokolorowemu drukowi na dużej liczbie nośników w jakości fotograficznej oraz doskonałemu przyjmowaniu lakieru i złocenia na gorąco. Uwolnieni od różnych przerw w produkcji, będziemy mogli zaoferować bardzo krótkie czasy realizacji, na wszystkich rodzajach druków, z produktami ekologicznymi o wysokiej wartości dodanej.

Produkcja odpowiedzialna ekologicznie

Jeśli ISRA zamierza wykorzystać ekologiczną odpowiedzialność produkcji realizowanych na platformie AlphaJET, Gaëtan Courthial, dyrektor handlowy ISRA, postrzega ją również jako narzędzie rozwoju: AlphaJET pozwoli nam poprawić zarówno jakość usług świadczonych naszym klientom, jak i nasze wysiłki w kierunku wytwarzania bardziej ekologicznych produktów. Po pierwsze, będziemy w stanie szybciej reagować, ale będziemy też w stanie znacznie poprawić ślad węglowy naszych produktów dzięki zmniejszeniu ilości odpadów (strat produkcyjnych) oraz mniejszemu zużyciu rozpuszczalników i energii elektrycznej. Odbarwialność atramentów i lakierów MGI to także atut pozwalający spełnić oczekiwania klientów dotyczące produktów coraz bardziej przyjaznych dla środowiska. Wreszcie, liczymy na wiele możliwości oferowanych przez AlphaJET, które pozwolą nam zająć się nowymi rynkami takimi jak inteligentne opakowania czy elektronika drukowana.

Inwestycja zatwierdzona przez zespół ekspertów

Proces walidacji zakupu AlphaJET, specyficzny dla drukarni ISRA, potwierdza, zdaniem Edmonda Abergela, dyrektora generalnego MGI Digital Technology, znaczenie koncepcji Factory 4.0 AlphaJET: Podczas pierwszej wymiany poglądów z zespołami ISRA zaskoczyło nas bardzo silne innowacyjne DNA, które było nośnikiem dynamiki firmy, oraz jego wdrożenie przez zespół ekspertów w konwencjonalnych technologiach, bardzo różnych od siebie: offset, druk cyfrowy, sitodruk, hot foil stamping, drukowana elektronika... Na koniec procesu dogłębnych testów i prób to właśnie ci eksperci zatwierdzili zakup AlphaJET. Jesteśmy bardzo dumni, że eksperci z branż konwencjonalnych zatwierdzili w 100 proc. cyfrową koncepcję Fabryki 4.0, jaką jest AlphaJET.

Firma ISRA podpisała zamówienie na AlphaJET w grudniu 2021 r., a instalacja ma się odbyć w kwietniu i maju 2022 r.

Opracowano na podstawie informacji firmy MGI