Pierwsza personalizowana guma do żucia z drukarki 3D
15 gru 2016 15:18

wacker-introduve-3d-printed-customized-chewing-gum-1Jeżeli myśleliście, że fabryka czekolady, jaką stworzył Willy Wonka, jest jedynym miejscem powstawania kreatywnych słodyczy, możecie być zaskoczeni słysząc, że niemiecki koncern chemiczny Wacker robi podobne cuda cukiernicze. 

Na targach ProSweets, które odbędą się w dniach 29.01 – 01.02.2017 w Kolonii, firma Wacker zaprezentuje dwa innowacyjne rozwiązania dla przemysłu cukierniczego: technologię CANDY2GUM oraz metodologię produkcji gum do żucia w technologii 3D. Ta ostatnia, pozwalając na tworzenie niestandardowych kształtów gum do żucia, ma szansę stać się prawdziwym przełomem na rynku słodyczy.

Dzięki CANDY2GUM Wacker tworzy słodycze, które są cukierkami stopniowo przekształcającymi się w gumę do żucia. Jak twierdzi producent, takie „słodkie połączenie” jest absolutnie wyjątkowe. Za sprawą nietypowej struktury cukierko-guma w niczym nie przypomina innych produktów tego typu - nowa konsystencja będąca wynikiem procesu wrzenia z powodzeniem zastępuje standardowe zgniatanie, któremu poddawana jest guma.

Inną charakterystyczną cechą CANDY2GUM są niekonwencjonalne smaki – jeśli ktoś tęskni za kawową lub mleczną gumą do żucia, już wkrótce będzie mógł jej spróbować. Jak wyjaśniają technolodzy z firmy Wacker: „Tajemnicą tej cukierniczej innowacji jest po prostu gotowanie produktu. Konwencjonalne gumy do żucia powstają z suchej masy. Składniki na bazie wody i tłuszczu takie jak sok owocowy i kakao są dokładnie tym, z czym tradycyjny proces ugniatania masy nie jest w stanie sobie poradzić."wacker-introduve-3d-printed-customized-chewing-gum-2

Najbardziej ekscytującą perspektywą jest jednak zapowiedź drukowanej gumy do żucia, która ma zostać zaprezentowana podczas targów ProSweets. Guma będzie wytwarzana w technologii druku 3D, co pozwoli na jej pełną personalizację. Oznacza to niestandardowe kształty i formy, całkowicie dostosowane do gustów konsumentów. Kierując się wymogami w zakresie druku gumy, producent opracował specjalny model drukarki 3D, który następnie zoptymalizował w zakresie oprogramowania i sprzętu. Kompletne rozwiązanie zostanie zaprezentowane pod koniec stycznia przyszłego roku. Firma Wacker nie chce w tej chwili zdradzać szczegółów technologicznych innowacyjnego rozwiązania. Możemy sobie tylko wyobrazić, że oprogramowanie pozwoli użytkownikowi wybrać nie tylko kształt, ale także smak i kolor gumy do żucia. O ile przeciętny nabywca może nie chcieć rezygnować ze swojej ulubionej owocowej gumy, o tyle drukowane w 3D „logo do żucia” może zainteresować niejeden dział marketingu i stać się oryginalnym gadżetem firmowym.

Opracowano na podstawie informacji 3D Printing Technology