Pałac Prezydencki z druku 3D
30 sty 2018 14:31

Makieta Pałacu Prezydenckiego stworzona w technologii druku 3D, została przekazana w prezencie Prezydentowi RP, przez Prezesa i współzałożyciela Zortrax SA. Do wydruku makiety wykorzystano flagowe drukarki 3D olsztyńskiej firmy – M200 oraz M300.

29 stycznia 2018 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie doszło do wyjątkowego spotkania pomiędzy Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Rafałem Tomasiakiem, Prezesem Zarządu Zortrax SA. Podczas spotkania panowie omawiali szczególne znaczenie nowych technologii w rozwoju polskiej gospodarki oraz konkurencyjności rodzimych firm na międzynarodowych rynkach. Kulminacyjnym punktem spotkania była prezentacja makiety przedstawiającej miniaturę Pałacu Prezydenckiego, stworzonej w technologii druku 3D oraz drukarki 3D Zortrax M200 – flagowego modelu z oferty olsztyńskiej firmy.

Budynek Pałacu został precyzyjnie przeskalowany do rozmiarów 90cm/60cm. Cały proces, w tym zaprojektowanie, wymodelowanie w programie komputerowym i wydrukowanie, został przeprowadzony przez zespół projektantów 3D Zortrax. Elementy drukowane były w siedzibie spółki, w Olsztynie na drukarkach Zortrax M200 i M300. Makietę wykonano po bardzo dokładniej analizie wszelkich dostępnych materiałów, z zachowaniem najmniejszych szczegółów. Przy doborze materiału, oczywistym wyborem było Z-PLA Pro, gdyż jego struktura pozwala na najwierniejsze odzwierciedlenie detali i druk dużych modeli bez ryzyka wystąpienia skurczu. Dodatkowo jest to materiał biodegradowalny.

To dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy osobiście zaprezentować Panu Prezydentowi możliwości rozwiązań Zortrax. Zawsze podkreślamy, że w polskich firmach, związanych z nowoczesnymi technologiami tkwi olbrzymi potencjał. Polacy to wyjątkowy naród pełen dobrze wykształconych i ambitnych ludzi. Polska myśl technologiczna jest w stanie konkurować z największymi światowymi graczami i odnosić sukcesy, czego jesteśmy doskonałym przykładem, powiedział Rafał Tomasiak, Prezes Zarządu Zortrax SA.

Podczas spotkania przedstawiciele Zortrax przekazali symboliczne prezenty dla Prezydenta i Pierwszej Damy. Zostały one zaprojektowane, wymodelowane i wydrukowane w technologii druku 3D przez specjalistów Zortrax. Prezes Tomasiak zaprosił również Prezydenta Andrzeja Dudę do Olsztyna, aby na własne oczy mógł zobaczyć, jak region dotychczas słynący z malowniczych terenów i tysięcy jezior, staje się centrum nowoczesnych technologii, dzięki firmom takim, jak Zortrax.

To kolejne już spotkanie Zortrax z Prezydentem Andrzejem Dudą. W maju 2016 roku Rafał Tomasiak został uhonorowany biało-czerwoną flagą, która przekazywana jest przedstawicielom instytucji, organizacji i stowarzyszeń zasłużonych dla pozytywnej promocji Polski. W listopadzie tego samego roku, podczas pierwszego Kongresu 590 w Rzeszowie, Spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, w kategorii Start-UP.PL.

Opracowano na podstawie informacji firmy Zortrax