Okulary dla dzieci z dysleksją
30 mar 2021 11:28

W dziedzinie druku 3D dokonał się ogromny postęp – obecnie można projektować w pełni funkcjonalne prototypy i masowo produkować wysokiej jakości produkty na zamówienie, dokładnie dopasowane do wymagań użytkowników. Okulary Lexilens są tego doskonałym przykładem.

Technologia druku 3D HP Multi Jet Fusion została z powodzeniem wykorzystana we francuskim programie polegającym na produkcji okularów dla dzieci z dysleksją. Wprowadzone na rynek przez Atol les Opticiens, i wyprodukowane dzięki technologii HP inteligentne, okulary Lexilens doskonale ilustrują połączenie dwóch trendów –  rozwoju połączonych rozwiązań zaprojektowanych w celu poprawy życia osób z trudnościami
w nauce i postępu technicznego w produkcji przyrostowej.

Lexilens –  francuska innowacja, która wspiera dzieci z dysleksją

Abeye, start-up stworzony przez Atol Opticians, stoi za wynalezieniem okularów Lexilens, które ułatwiają czytanie dzieciom z dysleksją. Te elektroniczne okulary posiadają aktywne i przyciemniane soczewki, które odfiltrowują lustrzane odbicia powodujące trudności w czytaniu. Soczewki są aktywowane poprzez proste naciśnięcie przycisku, który uruchamia system elektroniczny wbudowany w zauszniki. Ta przełomowa metoda opiera się na ważnym francuskim odkryciu naukowym, które łączy dysleksję z oczami i mózgiem. Okulary są proste w użyciu i zapewniają natychmiastowy i uniwersalny efekt, niezależnie od tego, w jakim języku się mówi. Bateria wystarcza na 25 godzin pracy i można ją ładować za pomocą kabla USB-C.

Oprawka Lexilens, która waży zaledwie 35 gramów, jest drukowana w całości w 3D przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion, a następnie składana. Proces produkcji okularów Lexilens drukowanych w 3D jest nadzwyczajny, ponieważ jest to pierwszy drukowany produkt wieloskładnikowy o tak złożonym montażu – wyjaśnia Emilio Juárez, dyrektor ds. sprzedaży w regionie EMEA, działu zajmującego się HP 3D Multi Jet Fusion. W związku z tym, że w projekcie występuje aż 9 komponentów, doświadczenie naszego partnera Erpro było niezwykle ważne w kontekście rozwoju produktów wieloelementowych, gdzie grupy montażowe muszą być zarządzane bez uszczerbku dla jakości produktu końcowego dodaje Emilio.

Ekosystem ekspertów skupionych wokół druku 3D

We Francji współpraca między partnerami, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach (badania naukowe, start ups, producenci, sieci dystrybucji itp.) daje początek rozwiązaniom, które wykorzystują nowe technologie do celów służących społeczeństwu. To właśnie Atol i Abeye zwróciły się do specjalistów z firmy Erpro, pioniera we Francji
w masowej produkcji produktów drukowanych w 3D. Abeye wybrało Erpro z kilku powodów zakres technologii produkcji 3D, jakość i różnorodność dostępnych post-procesów, a przede wszystkim zdolność przemysłowa do realizacji złożonych projektów na dużą skalę. Rzeczywiście, każdy element drukowany w 3D ma swoje określone tolerancje wymiarowe, więc musimy pracować z dostosowaną metodologią ciągów wymiarowych, aby ta układanka 3D nabrała kształtu wyjaśnia Loïc Cliquennois, kierownik projektów badawczo-rozwojowych w Erpro Group. Abeye poszukuje obecnie dalszych możliwości rozwoju tego projektu poza rynkiem francuskim.

Dlaczego HP 3D?

Trzy główne kryteria, które skłoniły Abeye i Atol do wyboru technologii HP Multi Jet Fusion to konkurencyjność cenowa, dokładność oraz wydajność tego rozwiązania. Technologia ta szybko staje się realną alternatywą dla tradycyjnych procesów produkcyjnych. Umożliwia opracowywanie innowacyjnych rozwiązań i wprowadzenie ich w krótkim czasie na rynek, przy zachowaniu wysokiej jakości i powtarzalności w przypadku dużych nakładów wykonywanych na zamówienie.

Dostępność i cena

Atol les Opticiens i Abeye obecnie wprowadzają na rynek okulary Lexilens dla dzieci, starając się zapewnić im kompleksowe rozwiązanie na jak najwcześniejszym etapie ich rozwoju. Model dla dorosłych zostanie opracowany w 2021 roku. Okulary są dostępne od jesieni ubiegłego roku, w sklepach Atol we Francji.

Firma Abeye stworzyła produkt w oparciu o francuskie badania naukowe. Odzyskujemy naszą przyszłość przemysłową dzięki narzędziom takim jak druk 3D, podobnie jak dzieci z dysleksją, które dzięki Lexilens biorą naukę we własne ręce. Bycie niezależnym w realizacji naszej wizji jest kluczowe, aby pomóc każdemu osiągnąć jego pełny potencjał – stwierdza Michael Kodochian, CEO firmy Abeye.

 Opracowano na podstawie informacji firmy HP