Ofensywa ploterów Mutoh na targach Heimtextil 2017
19 gru 2016 11:56

ofensywa-ploterow-mutoh-na-targach-heimtextil-2017-mutoh-vj-1938-txOd 10 do 13 stycznia japoński producent drukarek wielkoformatowych pokaże swoje topowe technologie na targach Heimtextil, w tym ultraszybki, premierowy ploter sublimacyjny.

Heimtextil to duże targi we Frankfurcie, na której wystawiają się producenci sprzętu, nośników i technologii związanych z branżą tekstylną, dekoratorską i małą architekturą. Udział cyfrowego druku wielkoformatowego w tych branżach rośnie. Spowodowane jest to coraz bardziej popularną personalizacją produktów dla użytkowników końcowych, krótkimi okazjonalnymi seriami i niskim kosztem początkowym uruchomienia produkcji.

4 głowicowy ploter sublimacyjny Mutoh ValueJet

Mutoh na te targi zaplanował pierwszy ploter 4 głowicowy w układzie macierzowym, którego prędkość produkcyjna ma przekroczyć 100 m2/h. Więcej szczegółów producent nie ujawnia. Znane są natomiast pozostałe, prezentowane najnowsze drukarki sublimacyjne, DTG i eko-solwentowe.

Mutoh ValueJet 1938TX – combo do sublimacji i druku bezpośredniego

Dwugłowicowy ploter ValueJet 1938 TX przeznaczony jest zarówno do zadruku bezpośredniego na tkaninach jak i papieru sublimacyjnego. Sprawdzi się w produkcji: odzieży, tapicerek, odzieży kąpielowej, elementów wystroju wnętrz, tkanin i tekstyliów domowych, flag, reklam, itd. Jego produktywność umożliwi zarówno druk wzorów testowych, indywidualnych jak i nisko i średnio-nakładowej cyfrowej produkcji tekstylnej.

Mutoh ValueJet 1938 TX ma możliwość druku różnymi rodzajami atramentów w zależności od zastosowanych podłoży. Atramenty pigmentowe po zadruku bezpośrednio na tkaninie w procesie utrwalają się w procesie wygrzewania. Dodatkowy proces (np. pranie) nie jest wymagany. Przeznaczone są do druku na bawełnie, jedwabiu, tkaninach mieszanych. Atramenty sublimacyjne Mutoh DS2 przeznaczone są zarówno do pośredniego i bezpośredniego druku na poliestrach (min. 80% PES). Trzeci typ to atramenty dyspersyjne Mutoh DD. Przeznaczone są do bezpośredniego druku na poliestrach o zawartości PES min. 80%.

Na pokładzie tekstylnego Mutoh znalazły się wszystkie technologie stosowane w najnowszych ploterach serii „X” przeznaczonych do produkcji reklamowej. Oznacza to, że ploter będzie drukował wydajnie i ładnie, jednocześnie będąc łatwym w obsłudze.

Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1938 TX sięga aż 73 metrów kwadratowych na godzinę. Typowa prędkość produkcyjna (komercyjna) kształtuje się na poziomie około 40 m2/h. Ploter więc może zaspokoić potrzeby produkcyjne wielu firm, wzmocnić wydajność istniejących parków maszynowych a nawet zastąpić kilka mniejszych maszyn.

Mutoh ValueJet 405 GT – drukarka DTG do koszulek

Mutoh ValueJet 405 GT to najnowsza drukarka DTG japońskiego producenta. Przeznaczona jest do bezpośredniego zadruku koszulek t-shirt, czapek, toreb, ubranek dziecięcych, chust i innych bawełnianych  jak i poliestrowych tkanin. W zależności od produktu stosuje się różnej wielkości wymienne stoły o wielkości do 404 x 584 mm.

Atramenty Mutoh DTG są zgodne z uznawanym na całym świecie standardem Oeko-Tex® w najwyższej pierwszej klasie (możliwość używania przez dzieci poniżej 3 roku życia, m.in. bielizna, zabawki)! Oznacza to, że nie zawierają substancji  szkodliwych i zostały przebadane z wynikiem pozytywnym pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla zdrowia.

Atramenty stosowane w Mutoh ValueJet 405 GT pozwalają po ich utrwaleniu na uzyskanie żywych i nasyconych barw. Aby tak się stało na ciemnych podłożach potrzebne jest zastosowanie białego podkładu. Druk kolorem białym charakteryzuje się wyjątkowo dobrym 100% pokryciem.

Drukarka została wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. recylkulator koloru białego, dotykowy panel sterowania, łatwe w obsłudze oprogramowanie. Niewielkie gabaryty, przy zachowaniu dużej powierzchni zadruku, pozwolą umiejscowić urządzenie nawet na biurku.

Foto-realistyczna grafika na odzieży, a także na gadżetach czy dekoracjach pozwoli zagospodarować wiele rynkowych nisz i sprzedawać wysoko marżowe produkty. Co więcej może stanowić uzupełnienie istniejących parków sitodrukowych a także pozwoli drukarniom wielkoformatowym, agencjom reklamowym poszerzyć portfolio usług i produktów.

Mutoh ValueJet 1624X – certyfikowany, ekologiczny druk tapet

Ostatnią prezentowaną maszyną jest ValueJet 1624X. Z uwagi na obecność certyfikowanych atramentów Mutoh UMS, sprawdzi się w druku bezpiecznych aplikacji do wewnątrz: tapet, grafik ściennych, podłogowych, obrazów, dekoracji, itp.

Atramenty Mutoh UMS można nazwać w pełni ekologicznymi, gdyż spełniają rygorystyczne europejskie normy i posiadają pisemny certyfikat Eurofins Indoor Air Comfort.

Dobrze wiemy, że największe marże uzyskuje się na wysokojakościowych, bezpiecznych wydrukach do wewnątrz. Wybierając ploter Mutoh ValueJet z ekologicznymi, certyfikowanymi atramentami Mutoh UMS, można drukować grafiki (np. tapety, obrazy, plakaty, oznakowanie) dla przedszkoli, szkół, szpitali, sklepów, miejsc użyteczności publicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby drukować także wysokomarżowe grafiki dla klientów końcowych do ich mieszkań...

Japońskie technologie

Wszystkie plotery rolowe Mutoh ValueJet używają 3 technologii: Mutoh Intelligent Interweaving, Mutoh DropMaster i VariableDot.

W ploterach firmy Mutoh gdzie zastosowano technologię Intelligent Interweaving (np. z inteligentnym, przeplatającym się rastrem typu „chmura” lub „mgła”) nie występuje efekt paskowania.

Z kolei technologia Mutoh DropMaster ma na celu automatyczną kalibrację głowicy do wysokości i grubości materiału. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubej tkaninie, czego efektem może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Zmienna wielkość kropli atramentu wprowadza precyzyjny druk detali, gładkie przejścia tonalne i jednolite aple. Wyłącznym, polskim dystrybutorem ploterów Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.

Opracowano na podstawie informacji Atrium Centrum Ploterowe.