Od trendu do prawdziwej potrzeby
29 lut 2024 06:30

Zrównoważony rozwój postrzegany jako ochrona naszej planety jest teraz konkretną koniecznością, dostrzeganą przez wszystkich. Osoby i firmy zdały sobie sprawę, że musimy przejść od wielkich zapowiedzi do działania. Stąd potrzeba, aby łańcuch dostaw komunikacji wizualnej stawał się coraz bardziej ekologiczny, począwszy od technologii, poprzez komponenty drukarskie, aż do materiałów wybranych do różnych zastosowań.

Podczas gdy w zbiorowej wyobraźni jest wielu, którzy widzą plastik wśród głównych winowajców zanieczyszczenia naszej planety, jako eksperci w dziedzinie tego polimeru wierzymy, że musimy wnieść istotny wkład w proces akulturacji, obejmujący wszystkich, którzy uczestniczą w komunikacji wizualnej, aż do klientów końcowych – mówi prezes Edoardo Elmi.

Według Guandong zaletą krytyki tworzyw sztucznych jest to, że pomaga ona w optymalizacji procesów produkcyjnych oraz odzysku i recyklingu. Przykładem tego jest dział badawczo-rozwojowy firmy, który od kilku lat pracuje nad rozwojem ekologicznych nośników druku. Najważniejsze wyniki tej pracy zostaną ujawnione na targach Fespa 2024. W odpowiedzi na potrzebę poszanowania środowiska od procesu produkcji po utylizację odpadów Guandong zaprezentuje podczas tego wydarzenia podgląd nowych materiałów eksploatacyjnych. Jak mówi firma, to nie jest tylko zapowiedź. Na naszym stoisku odwiedzający będą mogli przejść się „Zieloną Promenadą”, doświadczając nowych, konkretnych i namacalnych rozwiązań.

Wrogiem środowiska nie jest plastik, ale sposób, w jaki jest produkowany i utylizowany – dodaje Edoardo Elmi, podkreślając, że można ponownie wykorzystać tworzywo niezliczoną ilość razy, podgrzewając je do temperatury lepkosprężystości w celu ponownego przetworzenia w pożądane kształty, jak w przypadku wielu materiałów eksploatacyjnych z gamy Guandong, które zawierają tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu i regeneracji.

Według Guandong plastik oferuje niezliczone możliwości. Jest to kwestia, którą należy omówić również w naszym sektorze, w celu rozwinięcia lepszej zbiorowej świadomości – wyjaśnia Elmi. – Chociaż prawdą jest, że w świecie komunikacji wizualnej nie możemy już oczekiwać wielkich rewolucji, dziś bardziej niż kiedykolwiek to trendy „chwili” robią różnicę, wspierane przez producentów, takich jak Guandong, działających na rzecz zrównoważonych i etycznych zmian.

Fespa będzie okazją do zaprezentowania najnowszych innowacji pod marką GreenLife, która od 2010 r. reprezentuje zaangażowanie Guandong w zrównoważony rozwój.

Nieustannie opracowujemy nowe nośniki druku, które w coraz większym stopniu nadają się do recyklingu i są przyjazne dla środowiska, preferując materiały takie jak PET i PP z surowców pochodzących z recyklingu, z których wszystkie są zgodne z przepisami RoHS, EN71-3 i REACH – dodaje Fabio Elmi, dyrektor ds. badań i rozwoju w Guandong.

Opracowano na podstawie informacji firmy Guandong