Nowy skaner SMARTTECH
24 maj 2021 09:47

Wprowadzenie do sprzedaży nowego skanera MICRON3D color 18 MPix do precyzyjnej digitalizacji z kolorem obiektów w pracowni i w terenie.

Skanowanie 3D obiektów o złożonych strukturach było dotychczas problematyczne. Firma SMARTTECH, od 20 lat zajmująca się projektowaniem i budową skanerów 3D, stworzyła nowy skaner będący odpowiedzią na unikalne potrzeby branży archeologicznej i muzealnej.

Premiera nowego urządzenia została ogłoszona podczas konferencji online, w której udział wzięło ponad 150 uczestników z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. MICRON3D color 18 MPix dedykowany jest w szczególności branży archeologicznej i muzealnej, posiada odporną na wahania temperatury obudowę z włókna węglowego oraz wymienne filtry pyłoszczelne, które ułatwiają pracę w terenie.

Zastosowana technologia skanowania 3D wykorzystująca światło białe LED daje pełną gwarancję bezpieczeństwa mierzonych obiektów dziedzictwa narodowego, nawet artefaktom szczególnie czułym dla których światło lasera (nie używane w tym modelu !) mogłoby być szkodliwe. MICRON3D color 18 Mpix może być wykorzystywany do wieczystej archiwizacji, tworzenia wirtualnych muzeów i wykonywania kopii eksponatów w technologii druku 3D w kolorze. Pozwala na łatwe skanowanie obiektów błyszczących i ciemnych, a specjalne środki nieszkodliwe dla powierzchni wrażliwych obiektów umożliwiają również skanowanie przedmiotów przeźroczystych. Bezpośrednia integracja głowicy skanującej z systemem oświetlenia bezcieniowego pomaga w realistycznym odwzorowaniu tekstury mierzonego obiektu.

Model sprawdzi się w pracy przy tworzeniu animacji i gier komputerowych. Został zaprojektowany tak, by nie wymagał specjalistycznej wiedzy technicznej i pozwalał na pracę na średniej klasy laptopie.  Dostarczany skaner jest  skalibrowany, gotowy do pracy natychmiast po podłączeniu. Moduł automatycznej obróbki danych gwarantuje użytkownikowi szybkie i łatwe pozyskiwanie wiernego odwzorowania obiektu.

Automatyczne funkcje skanera MICRON3D color 18 MPix pozwalają między innymi na wymiarowanie, tworzenie wirtualnych przekrojów, obliczanie pola powierzchni bądź objętości obiektu mierzonego czyli na tworzenie pełnej dokumentacji cyfrowej. Model ten umożliwia również stworzenie kolorowej mapy odchyłek służącej do pomiaru odkształceń obiektu powstałych pod wpływem czasu, warunków środowiskowych lub użytkowania. Opcja ta daje użytkownikowi możliwość określenia marginesu dopuszczalnego błędu i wygenerowania raportu dla instytucji lub osoby zamawiającej skan.

Seria MICRON3D color to jedyne obecnie dostępne na rynku skanery o tak wysokiej rozdzielczości skanowania, które pozyskują jednocześnie informację o kolorze obiektu w każdym punkcie pomiarowym bez konieczności mapowania tekstury. Inne modele serii MICRON3D color firmy SMARTTECH były dotychczas wykorzystywane m. in. w Narodowym Muzeum Prehistorii na Tajwanie, Muzeum Paleolitu w Gruzji, oraz w wielu polskich muzeach, takich, jak Muzeum Ziemi Kaliskiej, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Twierdzy Wisłoujście, Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Instytucie Archeologii oraz w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii na Uniwersytecie Warszawskim. Skaner MICRON3D color znalazł również zastosowanie w Laboratorium Biobank na Wydziale Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Łódzkiego do wymiarowania i kolorowego skanowania ludzkiej czaszki. 

Opracowano na podstawie informacji firmy SMARTTECH 3D