Nowości na targach Additive Manufacturing Europe 2016
30 cze 2016 12:27

Zaledwie tydzień po wystawie w Barcelonie inżynierowie, producenci i specjaliści technologii 3D spotkali się w Amsterdamie, biorąc udział w kolejnym istotnym wydarzeniu dedykowanym tej stale rosnącej branży.

Podczas trwającej trzy dni, jednej z największych wystaw druku 3D w Europie odbywały się prelekcje, warsztaty i prezentacje na stoiskach. Celem wydarzenia było wskazanie najnowszych i najbardziej praktycznych zastosowań produkcji addytywnej ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań dla branż medycznej, motoryzacyjnej i lotniczej.

Oferty zaprezentowały dziesiątki firm z całego świata, pokazując swoje najnowsze i najgorętsze produkty. Na szczególną uwagę zasługuje pięć z nich.

 

Drukarka 3D Sharebot Voyager Warp DLP

Włoski producent Sharebot zaprezentował w Amsterdamie nową drukarkę Voyager Warp DLP 3D. Jak sama nazwa wskazuje, „napęd warp” pozwala osiągać rewelacyjne prędkości druku 3D nawet do 100 mm na godzinę, co czyni Voyagera jedną z najszybszych profesjonalnej jakości drukarek 3D w swojej klasie. Jednocześnie poprawa prędkości, jaką zapewnia opracowana we współpracy z ekspertami BlueCat technologia Warp, nie oznacza spadku jakości druku. Jak zapewniali przedstawiciele firmy,  system optymalizuje proces drukowania, zmniejszając wymagany czas ekspozycji dla każdej warstwy do zaledwie kilku setnych sekundy.

Sharebot Voyager Warp oferuje przestrzeń zabudowy 60x100x100 mm i może osiągnąć 50 mikronów rozdzielczości XY oraz rozdzielczość 5-100 mikronów na osi Z. Te doskonałe parametry i wysokiej jakości wykończenia sprawiają, że Voyager znajduje zastosowanie w drukowanych formach biżuterii, stomatologii, chirurgii, przewodnikach i wszystkich tych elementach, gdzie wymagana jest szczególna precyzja wydruku 3D.

 

Filamenty ColorFabb steelFill

Stoisko firmy ColorFabb przyciągało uwagę kolorami, ale przede wszystkim najnowszym produktem w ofercie, jakim jest steelFill – filament na bazie metalu. Drukowanie metalu technologią 3D jest zwykle zarezerwowane dla użytkowników profesjonalnych i wytwórni przemysłowych. ColorFabb zoptymalizował jednak steelFill na potrzeby komputerów stacjonarnych, przyjaznych dla konsumenta, w tym Ultimaker 2 i Makerbot Replicator 2. Tym samym jeszcze więcej użytkowników będzie mogło zasmakować innowacji i poeksperymentować z wydrukami 3D na bazie metalu.

Pełna gama wypełnień metalowych z linii ColorFabb, w tym brassFill, copperFill i oryginalne – bronzeFill oraz steelFill będzie dostępna w sprzedaży latem 2017 r.

 

Biodrukarka 3D Rokit Invivo

Firma Rokit, południowokoreański producent drukarek 3D, zaprezentowała podczas konferencji w Amsterdamie biodrukarkę Invivo. Tematem przewodnim konferencji było zastosowanie technologii 3D w sektorze opieki zdrowotnej, stąd też zainteresowanie Invivo. Opracowana specjalnie na potrzeby inżynierii tkankowej i transplantologii biodrukarka została przedstawiona jako „pierwszy na świecie hybrydowy bioprinter 3D”.

Mimo że południowokoreański producent drukarek pokazywał już Invivo w przeszłości, targi w Amsterdamie były jego pierwszym występem w Europie, a możliwość oglądania drukarki „w akcji” była zupełnie nowym przeżyciem.

Ta stosunkowo niedroga biodrukarka jest rodzajem „hybrydy”, zdolnej do druku 3D zarówno rusztowań stałych, jak i ciekłych farb biologicznych jednocześnie, co jest szczególnie korzystne w przypadku drukowania 3D przeszczepów tkanek, a potencjalnie także - narządów.

 

Drukarki 3D Pandoras Full-Color Powder Bed

Pandoras to niedroga, a jednocześnie jakościowa drukarka 3D, która wykorzystuje materiały proszkowe do produkcji wysokiej rozdzielczości, kolorowych modeli wytwarzanych w małych seriach. Deepak Mehta, dyrektor techniczny w 3Dee NV – firmie będącej europejskim dystrybutorem urządzeń Pandoras - widzi ekscytującą przyszłość w rozwoju materiałów proszkowych do drukowania 3D. Swój udział w innowacji z pewnością będą miały filamenty FDM, jak również bardzo obiecujące żywice, jednak drukowanie proszkowe oferuje zupełnie inne, nowe możliwości. Obecnie firma współpracuje z naukowcami nad rozwojem karbidowego druku 3D, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji innowacyjnych, dopasowanych kamizelek kuloodpornych.

 

Zortrax M300

M200, maszyna produkowana przez firmę Zortrax, szybko osiągnęła wiodącą pozycję na rynku drukarek 3D. Teraz poprzeczka poszybowała w górę za sprawą nowego, większego modelu - M300. Objętość 300x300x300 otwiera przed M300 nowe możliwości tworzenia prototypów, projektowania i wykonawstwa, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości, niezawodności i łatwości użytkowania, z których słynie Zortrax.

 

Opracowano na podstawie materiałów 3DPrint.com