Nowa wersja firmware’u i rejestracja urządzeń Zortrax
27 lip 2020 09:33

Firmware w wersji 2.3.0 dla drukarek z serii M Plus, M300 Dual i Inkspire oraz w wersji 1.6.0 dla automatycznej wygładzarki Apoller jest już dostępny. Aktualizacja wprowadza istotne usprawnienia, w tym rejestrację urządzeń Zortrax za pomocą systemu Zortrax ID.

Zmiany w seriach M Plus i M300 Dual

Firmware w wersji 2.3.0 poprawia pracę wentylatorów w drukarkach serii M Plus oraz M300 Dual. Dzięki temu drukarki pracują ciszej i jeszcze bardziej efektywnie. Dodano także opcję wyłączenia sygnałów dźwiękowych we wprowadzonej niedawno ulepszonej wersji serii M Plus.

Kolejnym obszarem, gdzie nowy firmware wprowadza usprawnienia, jest Blackout Response System. Stworzony by zapobiegać utracie wydruku w sytuacji przerwy w zasilaniu, BRS zyskał funkcję zapobiegania odkształcaniu się modeli w przypadku krótkich przerw w dostawie prądu. Obecnie, jeśli zasilanie zostanie przywrócone zanim temperatura platformy roboczej spadnie poniżej 80% swojej nominalnej wartości, drukarka automatycznie ją podgrzeje.

Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie opcji rejestracji urządzenia z wprowadzonym niedawno systemem Zortrax ID. Rejestracja w systemie jest konieczna do pobierania przyszłych aktualizacji firmware’u. Ta sama opcja została wprowadzona także dla drukarki 3D Zortrax Inkspire.

Zmiany w Zortrax Apoller

Firmware 1.6.0 wprowadza znaczące udogodnienia w funkcjonowaniu Apollera. Dodano między innymi opcję przeprowadzania zaawansowanej diagnostyki, a także opcję „Device test” w menu „Tools”, która pozwala na przeprowadzenie testów sprawdzających wszystkie kluczowe parametry takie jak szczelność, sprawność działania chłodnicy i jej wiatraków, oraz sprawność turbiny. Po każdym teście użytkownik jest informowany o jego wyniku, a rezultaty diagnostyki są natomiast zapisywane w pamięci urządzenia.

Następne usprawnienia obejmują poprawę płynności działania interfejsu dotykowego. Rozwiązano problem ze zbyt szybko przewijającym się menu „Service”. Dodano także pojawiającą się na ekranie informację o potrzebie dokręcenia nakrętki zamykającej zbiornik z rozpuszczalnikiem, jeśli zachodzi taka konieczność, oraz poprawiono proces zmiany adresów MAC.

Tak jak w przypadku drukarek 3D, także tutaj najważniejszą zmianą jest dodanie możliwości rejestracji z wykorzystaniem Zortrax ID. Tu również rejestracja będzie konieczna do pobierania przyszłych aktualizacji. Rejestrowanie urządzenia nie będzie jednak wymagane przy powrocie do starszych wersji firmware’u.

Czym jest Zortrax ID

Wspomniany wyżej system Zortrax ID to zintegrowana usługa, którą wprowadzono, by zarządzanie produktami było łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Po przejściu procesu rejestracji, użytkownicy z poziomu prostego panelu będą mogli zarządzać dostępem do produktów Zortrax, oraz do aktualizacji dostępnych dla zarejestrowanych urządzeń. System Zortrax ID jest cały czas usprawniany i rozwijany o nowe funkcjonalności. Na początek, wykorzystywany jest, by umożliwić łatwą i szybką rejestrację urządzeń.

Jak działa rejestracja i do czego służy?

Rejestracja urządzenia Zortrax pozwala na pobieranie i instalację najnowszych, autoryzowanych wersji firmware’u. Rejestracja zakupionych urządzeń to powszechna praktyka, szczególnie w przypadku sprzętu o zastosowaniach przemysłowych. Jest konieczna, by uzyskać dostęp do przyszłych aktualizacji firmware’u, producentowi umożliwia szybką identyfikację potencjalnych problemów, co wpływa na zwiększenie wydajności, stabilności i bezpieczeństwa oferowanych produktów. Szersza wiedza na temat doświadczeń użytkowników pozwala na tworzenie użytecznych przewodników i instrukcji, które można znaleźć w Support Center. Dzięki Zortrax ID, producent będzie w stanie dokładniej analizować zastosowania w jakich pracują urządzenia i w konsekwencji, sprawić by stały się jeszcze lepsze.

Opracowano na podstawie informacji firmy Zortrax