Nowa głowica drukująca Xaar
17 lip 2023 10:15

Firma Xaar będzie produkowała nową głowicę drukującą opracowaną z myślą o cieczach o podwyższonej lepkości, która poszerzy możliwości druku cyfrowego.

Xaar nawiązał współpracę z niemieckim producentem głowic drukujących, firmą Quantica. Brytyjczycy będą produkować głowice piezoelektryczne NovoJet, które Quantica opracowała z myślą o strumieniowaniu płynów o wysokiej lepkości, wykorzystywane w druku 3D, przy produkcji klejów oraz w innych zastosowaniach.

Xaar dostarczy Quantica głowice drukujące, które posłużą do stworzenia do końca bieżącego roku gamy drukarek 3D. Firma będzie mogła sprzedawać NovoJet wyposażone we własne głowice. Głowice ImagineX marki Xaar mogą już drukować ciecze o lepkości do 100 cPs (centypuazów) w porównaniu do 12 cPs w przypadku innych dostępnych na rynku głowic atramentowych. Technologia Quantica zwiększa tę wartość do 400cPs.

Analogicznie do konstrukcji Xaar, Quantica jest głowicą przepływową z płynem przepływającym za dyszą. Jest ona aktywowana przez ruch pompowy, który przepycha płyn przez dyszę.

Graham Tweedale, dyrektor operacyjny Xaar, mówi: „Nasze partnerstwo z Quantica jest korzystne dla obu firm. Połączenie naszych aktualnych technologii ImagineX z możliwościami Quantica zapewni Xaar najszerszą gamę rozwiązań w zakresie natryskiwania materiałów o wysokiej lepkości. Również Quantica będzie teraz mogła skupić się na premierze swoich drukarek NovoJet 3D, przy wsparciu naszego doświadczenia w produkcji naprawdę solidnych i niezawodnych głowic drukujących.”

Dyrektor grupy ds. badań i rozwoju w firmie Xaar Karl Forbes dodaje: „Wspomożemy (Quantica) przy wprowadzeniu jej technologii na rynek i będziemy produkować dla niej głowicę drukującą. Ze względu na wysoką lepkość, z którą może sobie ona poradzić, istnieje dodatkowy zestaw płynów, które mogą być wtryskiwane. Obejmą one osadzanie kleju, produkcję przyrostową dla sektora dentystycznego, możemy też przyjrzeć się wykorzystaniu 3D do zastosowań produkcyjnych, nie tylko do prototypowania, nadając produktowi końcowemu wytrzymałość i elastyczność.”

Wśród innych potencjalnych użytkowników znalazły się sektory elektroniczny, nauk przyrodniczych oraz druk na wyświetlaczach, gdzie zdolność nakładania płynów o wysokiej lepkości może być odpowiednia dla niektórych zastosowań i podłoży.

Głowice będą produkowane w unowocześnionym zakładzie produkcyjnym Xaar w Huntingdon.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xaar