Nowa era druku bezpośredniego na odzieży
25 kwi 2018 08:00

Japońska firma Brother, jeden ze światowych liderów w produkcji przemysłowych urządzeń do druku bezpośredniego na odzieży, zaprezentuje na targach FESPA najnowsze rozwiązanie ze swojej oferty – drukarkę o symbolu GTX. Przeznaczona zarówno dla niskich, jak i wysokich nakładów produkcyjnych drukarka Brother GTX została wyposażona w nowe funkcje przenoszące konwencjonalny druk DTG na wyższy poziom. Innowacje w najnowszej maszynie służące podniesieniu wydajności otwierają nową erę druku bezpośredniego na tkaninach.

Jak zapewnia producent, urządzenie Brother GTX reprezentuje nową generację rozwiązań do druku bezpośredniego. Przyspieszona prędkość drukowania, jednolita konstrukcja, specjalny system cyrkulacji białego atramentu oraz niskie koszty eksploatacji to tylko niektóre z zalet wymienianych przez firmę Brother, która w tym roku po raz pierwszy zaprezentuje urządzenie na swoim stoisku targowym.

Dzięki nowo opracowanym głowicom drukującym GTX firmy Brother możliwe jest wykonywanie wysokiej jakości nadruków przy prędkości właściwej dla produkcji przemysłowej. Drukarka jest wyposażona w dwie głowice, przy czym każda z nich ma 4 kanały i 1680 dysz. Szerokość głowicy jest większa niż w poprzednim modelu, co umożliwia druk ze zwiększona prędkością. Ponadto głowica do koloru białego jest ustawiona przed głowicą CMYK, co umożliwia druk w jednym przebiegu. Oznacza to znaczną przewagę w wydajności w porównaniu do drukarek, które nie potrafią drukować w jednym przebiegu. Dodatkową zaletą drukarki Brother GTX jest roczna gwarancja na głowice drukujące.

Brother GTX jest wyposażona w innowacyjny system zabezpieczenia głowicy przed zatkaniem dysz na skutek zaschnięcia atramentu na jej powierzchni (wet capping system). To ważne udogodnienie, gdyż w czasie przerwy w pracy głowice zabezpieczane są przed wysychaniem przez gumowe zatyczki, a dodatkowo umieszczane są w stacji wypełnionej płynem czyszczącym. Dzięki temu głowica jest cały czas mokra, co praktycznie eliminuje możliwość zaschnięcia atramentu.

Nowa drukarka posiada ponadto system cyrkulacji białego atramentu, co oznacza, że cyrkulacja jest aktywna cały czas (24 h) w trybie czuwania. Cyrkulacja atramentu zapobiega rozwarstwieniu atramentu w rurkach doprowadzających atrament do głowicy. Dzięki tej funkcji można rozpocząć proces drukowania bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności nawet po kilkudniowym przestoju w pracy. System chroni układ podawania atramentu przed awarią, umożliwiając oszczędzanie zarówno atramentu, jak i czasu.

System zamykania głowic na mokro oraz cyrkulacja atramentu pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji. Maszyna czyści się automatycznie zużywając w tym czasie minimalną ilość płynu czyszczącego oraz atramentu. Czynności obsługowe wymagane do konserwacji drukarki również są minimalne.

Razem z najnowszą drukarką GTX użytkownikowi dostarczane jest również nowe oprogramowanie do drukowania Graphix Lab. Oprogramowanie umożliwia między innymi: import grafik, dodawanie tekstu, obrót i zmianę rozmiaru obiektu, zmianę położenia oraz dodawanie efektów artystycznych.

Uzupełniając swoją propozycję rynkową, firma opracowała także nowy system atramentów do drukarki GTX. Innobella Textile to wodne atramenty, które posiadają pigmentowaną farbę o większej gęstości. Nowy system atramentów jest tańszy od swojego poprzednika oraz posiada większy gamut kolorów. Dodatkowo atramenty Innobella Textile mają wysoką odporność na pranie (zatwierdzoną przez AATCC) i są certyfikowane przez firmę Oeko-Tex Eco-Passport zgodne z CPSIA.

Jak podkreśla producent, tym, co zwiększa pewność zwrotu inwestycji w Brother GTX, jest uniwersalność wykorzystania urządzenia i możliwości drukowania większych wzorów na wielu różnych podłożach. Obszar drukowania 40,64x53,34 cm jest obecnie największym dostępnym polem druku ze wszystkich urządzeń DTG oferowanych przez tego producenta. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych modeli, dzięki swojej unikalnej konstrukcji piezoelektryczne głowice potrafią precyzyjnie zadrukowywać podłoża z bezpiecznym dystansem. Takie rozwiązanie umożliwia druk na szwach, kieszeniach, zamkach błyskawicznych i innych wymagających produktach o maksymalnej grubości do 30 mm. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie zdobień nie tylko na tradycyjnych koszulkach, ale też na: czapkach, butach, torbach, a także bluzach, kurtkach i wielu innych produktach odzieżowych.

Ponadto na stoisku firmowym producenta można będzie zobaczyć w tym roku rozmaite rozwiązania w zakresie drukowania odzieży takie jak maszyny do obróbki wstępnej dla wszystkich zastosowań - od małych rozwiązań sklepowych po masową produkcję nawet do 300 koszulek na godzinę oraz przydatne narzędzia do zwiększenia wydajności, jak nowy system Envision i system AccuLine Camera, które służą do wizualizacji pozycji drukowania i rozmiaru projektów. Goście stoiska będą mieli także możliwość porozmawiania ze specjalistami w zakresie grafiki, oprogramowania, tekstyliów, jak również technologii druku i wielu innych dziedzin.

Na podstawie informacji firmy Brother Internationale Industriemaschinen GmbH‎ opracowała BZ