Nano Dimension przejmuje GIS
11 sty 2022 10:39

Specjalizująca się w zakresie druku atramentowego brytyjska firma Global Inkjet Systems (GIS) została przejęta przez amerykańskie przedsiębiorstwo Nano Dimension. Kwota transakcji wyniosła początkowo 18,1 miliona dolarów w gotówce, a kolejne 10,7 miliona ma zostać zapłacone w ciągu następnych 27 miesięcy.

Firma GIS dostarcza elektronikę sterującą i systemy transferu atramentu do maszyn drukujących. Spółka ma obecnie 130 klientów, którzy generują przychody w wysokości 10 milionów dolarów przy 51 proc. marży brutto. Wśród klientów znajduje się między innymi firma Nano Dimension, z którą współpraca rozpoczęła się około dwóch lat temu.

W swojej działalności spółka kieruje się dwoma nurtami: wykorzystaniem technologii druku 3D do produkcji elektroniki drukowanej i elektroniki wytwarzanej metodą przyrostową oraz produkcji addytywnej. Technologie te wymagają precyzyjnej kontroli procesu nanoszenia atramentu, niezbędnej do dokładnego aplikowania atramentu przewodzącego i tworzenia nieprzerwanych obwodów o jednolitej grubości i rozdzielczości rzędu 18x18x10 mikronów. Celem współpracy obu firm jest dostarczenie sprzętu nowej generacji, który będzie wytwarzał elektronikę drukowaną z prędkością wymaganą w myśl idei Przemysłu 4.0.

Prezes i dyrektor generalny Nano Dimension, Yoav Stern mówi: W wyniku tego przejęcia będziemy mogli poprawić wydajność naszej technologii i czas jej wprowadzenia na rynek. Połączone firmy będą miały dostęp do innowacyjnych technologii druku, które jeszcze nie zostały wprowadzone na rynek, zapewniając wartościowe i najnowocześniejsze rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów i dające nam wyraźną przewagę konkurencyjną.

GIS będzie kontynuował swoją dotychczasową działalność dla obecnych klientów w zakresie druku na tekturze falistej i kartonach, druku etykiet, wykonywania nadruków zabezpieczających i dekorów. Najnowszą maszyną w firmie jest Dragonfly IV, która została zaprojektowana do testowania projektów i produkcji prototypów instalowanych na uniwersytetach oraz w instytutach badawczych, a także w zakładach przemysłu obronnego i lotniczego, u producentów obwodów drukowanych i w firmach komercyjnych.

Założyciel i dyrektor generalny 65-osobowego zespołu GIS, Nick Geddes, mówi: Jesteśmy bardzo podekscytowani dołączeniem do firmy, która docenia jakość naszych technologii, pasję do innowacji i jednocześnie pasuje do naszej kultury organizacji zorientowanej na klienta.

Na ten moment nie ma planów zmiany głównej siedziby firmy zlokalizowanej w Cambridge, chociaż niektóre dywizje GIS zostaną przeniesione na Florydę (Stany Zjednoczone), gdzie Nano Dimension posiada już biuro i planuje otwarcie drugiej placówki na wschodnim wybrzeżu. Dwa miesiące przed zakupem GIS Nano Dimension przejęło szwajcarską firmę Essemtec, dostawcę maszyn stosowanych w produkcji zespołów elektronicznych.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na portalu Print Business