Na kostkach z drukarki MUTOH grają AC/DC, Adele i Coldplay
4 sty 2019 06:00

Zespoły takie jak AC/DC, Adele, Coldplay i Kiss, ale także wytwórnia Sony Music czy organizacja War Child to jedni z klientów holenderskiej firmy EigenPlectrum, która dostarcza swoje produkty tworzone na drukarkach LED-UV – Mutoh ValueJet 426UF.

Holender Michael Kenis porzucił pracę jako projektant stron internetowych, aby w pełni skoncentrować się na swojej firmie EigenPlectrum. Nie mając żadnej wiedzy o branży poligraficznej, zainwestował w dwie drukarki LED - Mutoh ValueJet 426UF. Dzięki temu mógł w końcu osiągnąć czasy dostaw i jakość, której pragnął.

Nazwa firmy oznacza "własny plektron" i o to w tym wszystkim chodzi: unikalne, spersonalizowane plektrony, potocznie zwane kostką lub piórkiem. Właściciel Michael Kenis przeszedł długą drogę, którą podsumowuje: "Musisz trafić kilka wybojów na drodze, zanim będziesz wiedział dokładnie, czego chcesz."

Historia rozpoczęła się w momencie kiedy, Michael chciał zamówić spersonalizowane akcesoria gitarowe dla ojca, który gra w zespole. Okazało się, że nie jest to łatwe. Trafił w końcu na australijską firmę, z którą później postanowił nawiązać współpracę. Zbudował im stronę internetową, przez którą ludzie z Holandii mogli zamawiać plektrony z nadrukiem.

Czas dostawy wynosił od trzech do czterech tygodni. Grafiki, które były nakładane za pomocą tampodruku, były w porządku, ale nieco ziarniste. I na każdym elemencie zawsze była nazwa firmy produkującej. Co jest nie do przyjęcia, jeśli chcesz dostarczać coś całkowicie spersonalizowanego.

Dlatego kupiłem drukarkę biurkową chińskiej produkcji, która może drukować bezpośrednio na kostkach do gitary. Pracowałem wtedy w domu. Ale w pewnym momencie z tą maszyną zacząłem walczyć. Jeśli naprawdę chciałem zainwestować, musiałem wybrać drukarkę, która mogłaby zapewnić mi dobrą jakość i stabilność.

Ponieważ profesjonalny przemysł poligraficzny był nieznany Michaelowi, zaczął swoje poszukiwania… przez Google. Porównał kilku producentów drukarek do zadruku bezpośredniego obiektów. Po demonstracji drukarki Mutoh ValueJet 426UF, Michael natychmiast ją zakupił.

Jakość tej płaskiej, biurkowej drukarki A3+ jest bardzo przekonująca. Drukuję plektrony z rozdzielczością 1440 dpi, choć rozdzielczość 720 dpi jest już bardzo dobra. Klient prawdopodobnie nie zauważy różnicy w jakości. Co więcej, najwyższa rozdzielczość wynosi 2880 dpi. ValueJet 426UF jest bardzo dobrym modelem. Mogę bardzo łatwo wstawiać kostki do przygotowanego szablonu. W porównaniu do innych drukarek tego typu, nadruk jest bardziej „w podłożu” a nie na jego powierzchni, co jest bardzo ważne dla gitarzystów.

Aby promować swoją firmę, Michael poszedł do wielu sklepów muzycznych i muzyków. W ten sposób udało mu się zdobyć znane nazwiska, z których pierwszym była holenderska piosenkarka Ilse de Lange. Skontaktował się także z gitarzystą z zespołu Adele i przesłał mu kilka próbek, co wywołało u niego entuzjastyczną reakcję. Podczas koncertu w Ziggo Dome w Amsterdamie Michael osobiście wręczył gitarzyście zamówienie. Dla Adele miał kilka kostek jako prezent z dziecięcym zdjęciem z przodu i jej imieniem na odwrocie.

Oprócz Adele, Michael dostarcza kostki dla AC/DC, Coldplay, Kiss, Kensington, a także dlo Sony Music, KPN i War Child.

Obecnie mam sprzedawców w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Francji i Stanach Zjednoczonych. Aby dostarczać im produkty przez Internet, mam strony internetowe w różnych językach. Moja znajomość pozycjonowania (SEO - Search Engine Optimization) słów kluczowych i optymalizacji Google przydaje się, mimo że pożegnałem się z moją pracą jako projektant stron internetowych i całkowicie poświęciłem się mojej firmie.

Michael wpada na najlepsze pomysły na kolejne produkty w nocy i zapisuje je. Teraz drukuje także na maskownicach gitar. Ponadto za pośrednictwem EigenPlectrum można zamawiać wszelkiego rodzaju akcesoria, od plektronowych łańcuszków i breloczków po paski gitarowe. Największe jego zamówienie opiewało na 7500 egzemplarzy dla marki szamponu, która chciała dołączyć plektrony w pakietach świątecznych.

Michael chwali szybkość, niezawodność i łatwość użycia drukarki Mutoh ValueJet 426UF. To tylko kwestia naciśnięcia przycisku drukowania. Główną zaletą technologii LED-UV jest to, że wydruk jest natychmiast suchy - idealny do dwustronnych produktów. Z moją poprzednią maszyną, nie wiedziałem dokładnie, kiedy atrament był suchy i często zostawiałam odciski palców, na szczęście nie mam już tego problemu. Poza tym, wcześniej mogłem wydrukować do 30 gitarowych plektronów jednocześnie, ale przy tej drukarce Mutoh jest ich 120!

Pełny stół roboczy wymaga tylko 10 minut drukowania, i mogę wskazać, na której kostce drukuję i co a na której nie. Co więcej, oprogramowanie podpowiada mi, kiedy muszę przeprowadzić czyszczenie głowicy drukującej i lampy UV, co to także jest bardzo proste.

Michael drukuje standard na poliwęglanie. Atramenty LED-UV marki Mutoh są bardzo odporne na zarysowania, istnieje również rosnące zapotrzebowanie na kostki do gry na drewnie i metalu, te ostatnie są wstępnie pokryte podkładem. W przypadku kostek z chwytem, używam edytora druku warstw (Mutoh ValueJet Layer Editor Tool). Grafika kolorowa lub tekst jest drukowana jako pierwsza warstwa, po czym druga i trzecia warstwa to lakierem zapewniają efekt wypukłości, podobny jak w przypadku alfabetu Braille'a.

W ciągu dwóch lat Michael zainwestował w drugą drukarkę Mutoh ValueJet 426UF. Biznes działał bardzo dobrze, więc potrzebowałem drugiej drukarki, nie patrząc już na inne rodzaje drukarek LED-UV, ponieważ znam jakość tej maszyny.

Mam kilka pomysłów na łamigłówki i zabawki, ponieważ maszyna może zadrukować przedmioty o wysokości do 70 mm. Posiadam również maszynę do grawerowania, dzięki której na przykład dekoruję pałki perkusyjne. Połączenie grawerowania i drukowania z pewnością doprowadzi do pięknie wykończonych produktów. Na razie więc pozostanę w kreacjach dla muzyków.

Opracowano na podstawie informacji Atrium Centrum Ploterowe