Mutoh ValueJet 628 – mały rozmiar, wielkie możliwości
1 sie 2018 10:10

Nie wszyscy wiedzą, że japoński producent drukarek wielkoformatowych – firma Mutoh – oprócz stricte wielkoformatowych ploterów żywicznych posiada w swoim portfolio drukarkę o szerokości zadruku 62 cm. Mimo niewielkich rozmiarów, Mutoh VJ- 628 jest naszpikowany japońskimi technologiami podobnie jak „więksi” bracia z rodziny ValueJet, a jednocześnie bardzo łatwy w obsłudze.

Ten kompaktowy ploter drukujący o znakomitej jakości druku jest przeznaczony zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów. Z jego możliwości skorzystają poligraficzne i reklamowe start-up'y, małe agencje reklamowe, działy marketingu, działy projektowe, studia fotograficzne, galerie sztuki, punkty poligraficzne i ksero.

Portfolio obsługiwanych materiałów jest bardzo szerokie i obejmuje większość materiałów dostępnych na rynku do zadruku eko-solwentowego. Można drukować na nośnikach przeznaczonych do aplikacji wewnątrz, jak i narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Mutoh ValueJet 628 pozwoli więc na niskonakładowy druk naklejek i etykiet, plakatów, fotografii, banerów, grafiki podświetlanej, grafiki samochodowej, reprodukcji, wydruków prototypowych, map, schematów, itd.

„628” może także w sposób automatyczny współpracować z ploterem tnącym, takim jak np. Summa D60. Tego typu zestaw posłuży nie tylko do produkcji naklejek i etykiet, ale i pozwoli w sposób niezależny obsłużyć w jednym czasie dwa różne zlecenia, co w odróżnieniu od urządzeń tnąco-drukujących nie byłoby możliwe.

Japońskie technologie

24-calowa drukarka Mutoh obsługuje materiały o szerokości do 630 mm. Obszar zadruku wynosi 620 mm. W zależności od ustawionej wysokości głowicy, grubość materiału to maksymalnie 0.3 lub 1.3 mm. Zmiana materiału przez użytkownika zajmuje tylko kilka sekund. Ploter posiada funkcję automatycznego odcinania wydruku.

Mutoh ValueJet 628 wyposażony jest w stabilną, stałą, 8-kanałową głowicę piezoelektryczną drukującą w technologii Intelligent Interweaving oraz VarDot. Ploter i jego układ atramentowy jest fabrycznie przygotowany do druku eko-solwentowego, nie stanowi więc „przeróbki” w odróżnieniu od innych urządzeń tej szerokości często spotykanych na rynku.

Technologia druku falą/mgłą z przeplotem (ang. Intelligent Interweaving) została zaprojektowana i opatentowana przez firmę Mutoh. Tradycyjna metoda druku wielkoformatowego polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki z głowicą kolejnych pasów atramentu. To rozwiązanie ma wadę: w momencie gdy ploter pozbawiony Intelligent Interweaving jest niedokładnie skalibrowany, często uzyskujemy efekt paskowania. Dlatego też Mutoh zastosował tę metodę druku we wszystkich swoich ploterach. Dzięki temu w porównaniu do urządzeń innych producentów wyeliminowano paskowanie (efekt boiska), a także inne niepożądane efekty występujące podczas nakładania pasów. W momencie użycia profili kolorystycznych przygotowanych dla nowej metody zwiększamy osiągalny gamut kolorów, a także ich intensywność.

Mutoh ValueJet umożliwia także druk zmienną kroplą atramentu (Vardot). Dzięki oprogramowaniu istnieje możliwość niezależnej regulacji wielkości kropel wychodzących z poszczególnych dysz. Wielkość kropli jest także zmieniana w zależności od drukowanej grafiki. Przykładowo inna jest kombinacja rozmiarów kropel dla jednolitych obszarów, inna dla detali i przejść tonalnych.

Rozdzielczość druku wynosi 1440 x 1440 dpi przy wielkości kropli od 3.5 do 35 pl (przyp. VarDot - technologia zmiennej wielkości kropli).

Mały, ale… szybki

Wydajność drukarki sięga aż 16 m2/h (ponad 25 metrów bieżących) w trybie billboardowym (360 x 720 dpi). W trybie Speed Production (720 x 720 dpi) możemy drukować z prędkością rzeczywistą 12.5 m2/h. W ustawieniu High Quality (720 x 1080 dpi) druk odbywa się na poziomie 3 m2/h. Porównując do urządzeń innych producentów o tej samej szerokości, są to bardzo dobre rezultaty.

Ploter wyposażony jest 3 strefy grzejne; ta przed głowicą wstępnie rozgrzewa zadrukowywany materiał; grzałki pod głowicą i za głowicą mają na celu finalnie dogrzać wydruk w celu utrwalenia i wyschnięcia atramentu.

Nowy ValueJet można zainstalować jako drukarkę biurkową lub wolno-stojącą na podstawie. Do plotera jest dołączone specjalistyczne oprogramowanie: rozbudowany sterownik Windows. Oprogramowanie RIP nie jest wymagane, co pozwala obniżyć koszt inwestycji.

Atramenty

Drukarka obsługuje m.in. atramenty eko-solwentowe Mutoh Eco Ultra. VJ-628 drukuje w palecie CMYK, co pozwoli na druk w bardzo szerokiej przestrzeni kolorów z płynną gradacją i gładkimi aplami. Punkty są ostre i wyraźnie, a krawędzie pozbawione smużenia. Jakość wydruku przewyższą tą znaną z punktów fotograficznych. Zużycie atramentu kształtuje się na poziomie 8 ml/m2. Atrament (Eco-Ultra) charakteryzuje się odpornością do 3 lat na zewnątrz. Tusze są dystrybuowane w szczelnych i ekonomicznych workach i tak wpinane w system zasilania atramentowego drukarki.

Mutoh ValueJet 628 to łatwość użytkowania przez początkujących i zaawansowanych użytkowników. Cechuje się także brakiem potrzeby stałej konserwacji oraz niskim zużyciem atramentu. W połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami na rynku ploter daje gwarancję szybkiego zwrotu inwestycji i innowacyjnych możliwości druku.

Wyłącznym polskim dystrybutorem ploterów Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.

Źródło: Atrium Centrum Ploterowe