Mutoh ValueJet 426 UF w poznańskim ZOO
13 gru 2018 06:00

Już kilkadziesiąt egzemplarzy drukarki LED-UV Mutoh ValueJet 426 UF drukuje w całej Polsce, w różnych branżach. Jedna z ostatnich instalacji miała miejsce w poznańskim ZOO.

Mutoh ValueJet 426 UF to drukarka specyficzna. Jej szerokie możliwości pozwolą zastosować ją w wielu branżach, np.:  w branży poligraficznej oraz przemyśle. Jedna z ostatnich instalacji miała miejsce w miejscu nietypowym, bo w poznańskim ogrodzie zoologicznym.

 Szlachetne nadruki cyfrowe

Po co w takim miejscu precyzyjny ploter A3+ LED-UV? Odpowiadamy: służy do druku ekologicznych tabliczek informacyjnych o mieszkańcach ZOO, dodatkowo dzięki możliwości druku wypukłego, grafiki posiadają także informacje w języku Braille'a. Mówi Artur Krygier z poznańskiego oddziału Atrium Centrum Ploterowe.

Technologia druku LED-UV daje ogromne możliwości z uwagi na szeroki zakres możliwych do zadruku materiałów. Dzięki utwardzaniu atramentu na strukturze obiektu, możliwy jest bezpośredni zadruk wielu materiałów, które nie są w stanie powiązać się z „tradycyjnym” atramentem oraz bezpośredni zadruk gotowych produktów.

Mutoh ValueJet 426 UF to zaawansowany technologicznie tablicowy ploter LED-UV wyposażony w stół z podsysem. Jest to 6-kolorowa drukarka o obszarze zadruku 483 x 329 mm, umożliwiająca zadruk różnych elementów o grubości do 70 mm i ciężarze do 4 kg.

Na liście przedsiębiorstw, które wybrały drukarkę Mutoh ValueJet 426 UF, są firmy znakujące gadżety reklamowe, producenci trofeów sportowych, zakłady produkujące elementy elektryczne i domofony, a teraz nawet ZOO. Z uwagi na możliwość druku kolorem białym, swoje portfolio o druk tym kolorem rozwinęli producenci naklejek. Kontynuuje Artur Krygier.

Zastosowany kolor biały umożliwi poddruk kolorowej grafiki na wszelkich nie białych powierzchniach. Możliwy jest także zadruk warstwy CMYK kolorem białym np. przy grafice na szkle drukowanej od spodu.

Z kolei lakier oprócz możliwości uszlachetniania wydruków cyfrowych i offsetowych na całej powierzchni lub separacji umożliwi zastosowanie efektów specjalnych jak warstwa 3D – np. wyczuwalna pod palcem struktura słojów drewna. Inną ciekawą możliwością wykorzystania lakieru w tej drukarce jest właśnie pismo Braille'a, z którego korzysta poznańskie ZOO.   

Nagrody

 Drukarka LED-UV Mutoh ValueJet 426 UF zdobyła kilka międzynarodowych nagród.

Najważniejszą, z nich jest tytuł urządzenia roku w  kategorii „Najlepsza drukarka wielofunkcyjna” przyznana przez europejski EDP. O przyznaniu tej nagrody zdecydował komitet obejmujący członków stowarzyszenia EDP oraz profesjonalistów.

Drugą, światowej rangi nagrodą był tytuł „Najlepszego, nowego produktu 2015 roku” przyznawana na targach graficznych w Las Vegas przez klientów i branżowych profesjonalistów.

 Cieszymy się, że doceniono ten ploter również na polskich targach, gdzie przyznano mu nagrodę za innowację. Tytuł ten i dobra sprzedaż tego urządzenia potwierdza jej wartość i użyteczność. Mówi Paweł Stania z Atrium Centrum Ploterowe.

 Jakość i wydajność

Mutoh ValueJet 426 UF oferuje bezkompromisową jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC czy szkło. Mutoh ValueJet 426UF przeznaczony jest więc do druku na gadżetach reklamowych i upominkach, foto-gadżetach, obiektach 3D, posłuży też do personalizacji produktów, paneli sterowania, nagród, grafik POS, małych elementów wyposażenia wnętrz, elementów budowy maszyn, itd.

Energooszczędność

Drukarka wyposażona jest w energooszczędne, długowieczne lampy LED-UV (czas pracy 14.250 roboczogodzin), które mają za zadanie światło-utwardzenie atramentu na powierzchni zadrukowywanego przedmiotu. Efektem zastosowania technologii LED jest zastosowanie niskich temperatur, przez co możliwy jest druk na podłożach wrażliwych na wysoka temperaturę. Ploter cechuje się małym zużyciem energii, bo tylko 330 wat.

W porównaniu do klasycznego druku UV, proces druku na ploterze Mutoh ValueJet 426UF charakteryzuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP). Atrament nie wydziela oparów i zapachów na powierzchni zadrukowanego materiału, a jego skład nie zawiera rtęci i ołowiu.

Mutoh ValueJet 426 UF wyposażony został w zmodyfikowaną dla druku LED-UV technologię Intelligent Interweaving. Umożliwia ona ultra-dokładny druk w najszybszej możliwej prędkości bez efektu paskowania. Maksymalna rozdzielczość 1440 dyszowej głowicy wynosi 1440 x 1440 dpi, a wielkość kropli atramentu od 3.8 do 28 pl. (głowica obsługuje technologię zmiennej wielkości kropli – Variable Dot).

Mutoh ValueJet 426 UF to drukarka 4 lub 6 kolorowa. Możliwa jest konfiguracja 2 x CMYK lub CMYK + kolor biały + lakier. Zużycia atramentu kształtuje się na poziomie 1.6 ml na zadruk całej powierzchni roboczej o pokryciu atramentu 67%. Atramenty są dystrybuowane w opakowaniach 220 ml oraz 800 ml (biały kolor 500 ml).

W trybie 4-kolorowym Mutoh ValueJet 426 UF zadrukowuje od nawet 28 formatów A3+ na godzinę (rozdzielczość 720 x 1080 dpi, druk dwukierunkowy).

Podsumowując, nowy Mutoh ValueJet 426UF, to idealne rozwiązanie dla instytucji i przedsiębiorstw potrzebujących urządzenia do precyzyjnego znakowania małych przedmiotów, zadruku materiałów „trudnych” i specjalnych zastosowań.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium Centrum Ploterowe, która jest polskim dystrybutorem ploterów Mutoh.