Mimaki wprowadza technologię dla przemysłu włókienniczego
20 paź 2016 12:42

Mimaki, wiodący producent szerokoformatowych drukarek atramentowych i systemów cięcia, ogłosił wprowadzenie nowego modelu drukarki do tekstyliów - Mimaki Tx300P-1800B. Drukarka o szerokości 1,8 metra została zaprojektowana jako odpowiedź na potrzeby klientów z branży włókienniczej i odzieżowej w zakresie ekonomicznego wydruku krótkich serii na tkaninach. Nowe urządzenie wyposażone w taśmę do przenoszenia tkanin powstało z myślą o produkcji próbek, krótkich serii oraz zleceń indywidualnych. Konstrukcja maszyny sprawia, że znajduje ona zastosowanie w druku na różnorodnych tkaninach, w tym na grubych materiałach o fakturowanej powierzchni, a także na tkaninach przezroczystych oraz elastycznych takich jak dzianiny. Eliminuje potrzebę parowania lub prania w przypadku drukowania z użyciem tekstylnych atramentów pigmentowych Mimaki TP400, co pozwala ograniczyć wymaganą przestrzeń przy druku na tkaninach na żądanie.

„Ponieważ klienci coraz częściej realizują swoje zakupy za pośrednictwem Internetu, jesteśmy przekonani, że będą zainteresowani tworzeniem indywidualnych projektów, a nie wyłącznie zakupem standardowych projektów dostępnych w sklepach detalicznych” - mówi Mike Horsten, dyrektor generalny ds. marketingu w firmie Mimaki EMEA i dodaje: „Oprócz potrzeb w zakresie opłacalnego druku próbek i niewielkich partii, producenci odzieży będą poszukiwać rozwiązań, które pomogą im w zaspokajaniu rosnącego popytu ze strony konsumentów. Nie będą chcieli ograniczać swojego asortymentu tkanin, co ma miejsce w przypadku wielu aktualnie dostępnych rozwiązań w zakresie druku cyfrowego na tekstyliach. Drukarka typu taśmowego została zaprojektowana właśnie do realizacji tego rodzaju zadań. Dodatkowo, oprócz szerokiego wyboru atramentów do tekstyliów, tekstylny atrament pigmentowy TP400 umożliwia klientom samodzielną produkcję niewielkich partii bez konieczności parowania lub prania”.

Mimaki Tx300P-1800B drukuje z prędkością do 50 metrów kwadratowych na godzinę i pozwala uzyskać rozdzielczość do 1440 dpi. Umożliwia uzyskiwanie wysokiej jakości wydruków na grubych, tkanych lub drapanych materiałach włókienniczych dzięki opcji wysoko uniesionej głowicy, która zapobiega jej uderzeniom. Jest wyposażona w „rolkę zapobiegającą zgniataniu” i „rolkę naklejającą” w systemie przenoszenia taśmy, które redukują zgniatanie i zaginanie tkanin, pozwalając na uzyskanie pięknych, jednolitych rezultatów. Urządzenie wykorzystuje moduł sterowania dyszami w celu automatycznego wykrywania i oczyszczania zatkanych dysz, co pozwala na zachowanie ciągłości wysokiej jakości druku i na ograniczenie strat. Drukarka korzysta z dwulitrowych zasobników atramentu, umożliwiając druk ciągły i zapewniając niższe koszty eksploatacji. Wykorzystując technikę modulowanego sterowania, jest w stanie odpowiednio natryskiwać każdy z atramentów w zależności od jego ciężaru i lepkości, co pozwala na precyzyjne nanoszenie kropelek atramentu na tkaninę.

Mimaki będzie oferować pięć różnych rodzajów atramentów do drukarki Tx300P-1800B: atrament z barwnikiem sublimacyjnym, atrament z barwnikiem zawiesinowym, tekstylny atrament pigmentowy, atrament z barwnikiem reaktywnym oraz atrament z barwnikiem kwasowym.

„Jesteśmy przekonani, że nowa drukarka jest w stanie zainicjować znaczne zmiany w branży odzieżowej i włókienniczej dzięki oferowanej przez nią prędkości, jakości i elastyczności w przystępnej cenie” - podsumowuje Horsten.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki