Mimaki wprowadza fotorealistyczne kolory do druku 3D
29 sie 2017 10:16

Firma Mimaki, wiodący producent szerokoformatowych drukarek atramentowych i systemów cięcia, ogłosiła dziś wprowadzenie zupełnie nowego podejścia do druku 3D dzięki drukarce 3DUJ-553 UV LED. To pierwsza na świecie drukarka 3D zapewniająca odwzorowanie ponad 10 milionów kolorów, która umożliwia tworzenie w realistycznych barwach znaków, prototypów, części, produktów i innych wyrobów wytwarzanych dzięki zastosowaniu druku 3D, co eliminuje potrzebę czasochłonnego ręcznego malowania tych obiektów.

„W miarę jak rozwija się rynek druku 3D, firma Mimaki skapitalizowała szansę na wprowadzenie naprawdę unikalnego rozwiązania” – powiedział Ronald van den Broek, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. „Inne rozwiązania charakteryzują się dwoma głównymi problemami, jeśli idzie o tworzenie obiektów wydrukowanych w technice 3D. Po pierwsze, nie są w stanie tworzyć obiektów z odzwierciedleniem realistycznych kolorów. Często wymaga to ich ręcznego malowania, co stanowi czasochłonną i drogą perspektywę. Po drugie, większość obiektów wydrukowanych w technice 3D, zanim będą mogły być wykorzystane, wymaga usunięcia stabilizujących elementów. Jeszcze raz zajmuje to czas i stwarza ryzyko uszkodzenia danego obiektu. Dzięki drukarce Mimaki 3DUJ-553 obie te bariery udało się wyeliminować, ponieważ jest ona w stanie odzwierciedlać realistyczne kolory za pomocą palety obejmujące aż 10 milionów różnych barw. Oprócz tego rozpuszczalny w wodzie materiał wspierający można łatwo zmyć bez uszkadzania obiektu. Pozwala to na wydajną pod względem kosztów produkcję wyśmienitych wyrobów w 3D z misternym wykończeniem. Wierzymy, że ta drukarka spotka się z ciepłym przyjęciem profesjonalistów z wielu branż, począwszy od producentów znaków i grafik wystawowych, aż po edukację, służbę zdrowia, produkcję, architekturę, branżę konstrukcyjną i inne”.

Mimaki ma bogatą historię wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie druku atramentowego na rynek, które pozwalają na drukowanie wszystkiego, począwszy od banerów i znaków w wielu wymiarach, aż po tekstylia i bezpośredni nadruk na cylindrycznych obiektach. Firma wykorzystała swoją bogatą wiedzellę podczas opracowywania drukarki 3D 3DUJ-553 umożliwiającej wydruk w pełnym kolorze. Zaspokaja ona nawet największe wymagania w zakresie modelowania różnego rodzaju obiektów 3D w pełnym kolorze, zapewniając bardzo precyzyjne przekazywanie kropli atramentu i możliwość wyboru z trzech rozmiarów punktów do modelowania kolorowych gradacji z mniejszą ziarnistością. Te wydrukowane w 3D obiekty charakteryzują się również wytrzymałością, która pozwala na ich obróbkę w ramach przetwarzania po wydrukowaniu, taką jak nakładanie powłoki i mocowanie śrub i innych elementów.

„Zaprezentowaliśmy tę technologię podczas targów drupa 2016 i spotkaliśmy się z entuzjastycznymi recenzjami” – komentuje van den Broek. „Od tego czasu pokazywaliśmy również drukarkę i/lub obiekty, które stworzyła podczas różnego rodzaju prezentacji i wydarzeń. Potencjalni klienci mówią nam, że właśnie na takie rozwiązanie w zakresie druku 3D czekali i w związku z tym spodziewamy się szybkiego upowszechnienia tego urządzenia w momencie, gdy pod koniec roku stanie się dostępne w sprzedaży. Klienci zyskają również dostęp do znakomitej obsługi świadczonej przez firmę Mimaki i infrastruktury wsparcia, która zapewnia szybkie wdrożenie urządzenia i nieprzerwaną produkcję w maksymalnej dostępnej skali”.

Szczegóły: Skup się na kolorach

  • Ponad 10 milionów kolorów. Dzięki metodzie utrwalania za pomocą diod UV LED drukarka 3DUJ-553 jest w stanie tworzyć obiekty powłoka po powłoce i stosować finalną powłokę atramentową UV wynoszącą około 22 mikrony za pomocą atramentów CMYK, białych i przezroczystych, tworząc w ten sposób wykończone obiekty o wyjątkowej jakości. Utrwalanie za pomocą diod UV LED jedynie w minimalnym stopniu nagrzewa obiekt. Drukarka charakteryzuje się krótkim czasem uruchamiania i minimalnym zużyciem mocy, co pozwala zmniejszyć jej ogólne koszty działania.
  • Powiększona gama kolorów. Tego typu rozwiązanie w zakresie modelowania w pełnym kolorze jest w stanie zapewnić 84% gamy kolorów FOGRA 39L oraz 90% gamy SWOP. Powłoka z białego atramentu pozwala natomiast uzyskać obiekty we wspaniałych kolorach.
  • Profile kolorów. Urządzenie 3DUJ-553 to pierwsza na świecie drukarka 3D, która korzysta z profili kolorów. Oznacza to nie tylko dokładne odwzorowanie kolorów przez drukarkę, ale pozwala również na rozwój profilów symulacji, które zapewniają dokładne wyświetlanie kolorów na monitorze komputera. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie dokładnej specyfikacji kolorów, zanim jeszcze rozpocznie się drukowanie, co pozwala oszczędzić czas i zmniejszyć ilość odpadów.
  • Dodatkowa przejrzystość dzięki wykorzystaniu przezroczystego atramentu. Wykorzystanie przezroczystego atramentu nadaje dodatkowy efekt 3D wydrukowanym obiektom, zwłaszcza takim, które będą podświetlane. Połączenie przezroczystych atramentów oraz atramentów CMYK otwiera drogę do wzrostu kreatywności projektanta.
  • Znakomita wydajność obróbki po procesie produkcji. Atramenty wykorzystywane przez drukarkę 3DUJ-553 zawierają żywicę akrylową, która zapewnia twardość na poziomie żywicy ABS. Oznacza to, że nakładanie powłoki, wiercenie i wkręcanie śrub może być przeprowadzone bez uszkadzania obiektu. Dodatkowo zapewnia lepszą gładkość powierzchni, wytrzymałość obiektu i odporność na warunki pogodowe.
  • Rozpuszczalny w wodzie materiał wspierający . Drukarka 3DUJ-553 wykorzystuje rozpuszczalną strukturę wspierającą, która może być łatwo zmyta wodą. Dzięki temu można usunąć materiał wspierający nawet z bardzo delikatnych obiektów bez konieczności cięcia lub zdrapywania, jak ma to miejsce w innych procesach druku 3D.
  • Kamera umożliwiająca monitorowanie stanu modelowania. Drukarka 3DUJ-553 została wyposażona w kamerę monitorującą, która umożliwia użytkownikom obserwowanie stanu modelowania i redukcję strat, jakie z niego wynikają.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki