Matrix w aparacie cyfrowym
15 lip 2016 13:26

Durst, specjalista w atramentowym druku przemysłowym, wspólnie z amerykańskim fotografem, Stevenem Sebringiem, utworzył spółkę joint venture o nazwie Durst Sebring Revolution (DSR) z siedzibą w Nowym Jorku.

Spółka będzie rozwijać wysokiej klasy rozwiązania fotograficzne, przeznaczone do tworzenia czterowymiarowych treści wizualnych dla różnych kanałów komunikacji. System fotograficzny tworzący treści multimedialne ma zrewolucjonizować produkcję mediów - dzięki niemu obiekty będą fotografowane pod różnymi kątami, wykorzystując wiele idealnie dopasowanych do siebie czujników. Odpowiednie oprogramowanie sterujące aparatem będzie samodzielnie wykrywać ruchy i zachodzące przed obiektywem akcje, co da efekt zbliżony do znanego z filmów Matrix „bullet time” (bullet time to efekt wizualny, wykorzystywany w grach komputerowych i  filmach, polegający na spowolnieniu lub zatrzymaniu czasu oraz ukazaniu trajektorii ruchu elementów przesuwających się w powietrzu). Z tą różnicą, że w przypadku systemu oferowanego przez DSR nie są potrzebne drogie i skomplikowane symulacje komputerowe.

Opatentowana przez Sebringa technologia prezentuje pojedyncze obrazy (równoległe lub przesunięte w czasie) w formacie cyfrowym RAW, co ma tę zaletę, że każda ramka jest dostępna w wysokiej rozdzielczości i może być używana jako wielokanałowa treść w postaci obrazów 3D lub wideo. Sebring, znany w świecie mody, regularnie bierze udział  w kampaniach najlepszych projektantów jak Calvin Klein, Donna Karan, Ralph Lauren i Tom Ford. Inspiracją dla stworzenia systemu kamer Durst Sebring Revolution były dla niego filozofia Marcela Duchampa, a także kubizm Picassa.

Amerykańska sława - Rodney Mullen i jego 30 nowych sztuczek wykonanych na desce skateboardowej to najgorętszy w tej chwili temat dla Durst Sebring Revolution. Relacje wideo z sesji Rodneya Mullena biją rekordy popularności w mediach społecznościowych.

Zawarte w lipcu joint venture oznacza powrót Dursta do firmowych korzeni. Efekty tej współpracy po raz pierwszy ujrzą światło dzienne na targach Photokina, odbywających się we wrześniu 2016 roku w Kolonii, w Niemczech.

„System Durst Sebring Revolution jest przełomową technologią, nie tylko pod względem samej fotografii, ale także sposobu, w jaki dzisiaj tworzy się i rozpowszechnia treści multimedialne - mówi Christoph Gamper, dyrektor zarządzający Durst PHOTOTECHNIK AG. - Nasza oferta daje maksimum kreatywności, dzięki najwyższej jakości materiałom wizualnym dostępnym w ciągu kilku minut dla różnych aplikacji i platform komunikacji. To otwiera drzwi nowym koncepcjom, zwłaszcza w sektorze handlu detalicznego.”

Opracowano na podstawie materiałów firmy Durst.