Materialise otwiera centrum druku 3D w Malezji
22 lip 2016 12:30

Malezja to kraj o wielkim potencjale, położony w Azji Południowo-Wschodniej, graniczący z Tajlandią, Singapurem, Wietnamem i Indonezją, znany ze swojej różnorodności, jak również siły ekonomicznej. Mocno osadzona w światowym biznesie Malezja pokłada wielkie nadzieje w druku 3D. Trend potwierdza obecność takich firm jak Materialise, która zdecydowała się na uruchomienie centrum druku 3D właśnie tutaj. Na decyzję firmy wpłynął fakt posiadania wielu klientów w tym regionie, jak również zaawansowanie technologiczne Malezji, potwierdzone przełomowymi osiągnięciami medycznymi. To tutaj dokonano pierwszego wszczepienia implantu twarzy wydrukowanego z drukarki 3D. Tutaj również działa słynna e-Nable, grupa wolontariuszy zajmująca się dystrybucją dziecięcych protez 3D.

Zespoły badawcze nowo powstałego centrum będą pracować przede wszystkim nad udoskonalaniem kolejnych zastosowań druku 3D oraz nad przygotowaniem oprogramowania i rozbudową aplikacji – w ten sposób ośrodek ma stać się centrum wiedzy o technologii 3D. To tutaj będą powstawać drukowane modele anatomiczne, czyli elementy coraz bardziej doceniane przez lekarzy na całym świecie. Modele Materialise, począwszy od prototypu układu krążenia HeartPrint aż po wyspecjalizowane modele 3D pomocne w tworzeniu cewników, są wymieniane jako wyroby medyczne klasy pierwszej w USA i Europie. W pracach badawczych i produkcyjnych wezmą udział również, współpracujący z Materialise, producenci OEM będący obecnymi partnerami biznesowymi firmy.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni otwierając centrum kompetencyjne w Malezji. Stanie się ono łącznikiem między istniejącym poziomem inżynierii i rozwoju oprogramowania w Malezji oraz naszą aktualną wiedzą na temat procesów w drukowaniu 3D - powiedział Wim Michiels, dyrektor generalny malezyjskiego oddziału Materialise. - To będzie wielka korzyść dla naszych obecnych i przyszłych klientów oraz partnerów, gdyż przybliży nas do technologii i ułatwi codzienne kontakty. Skorzysta na tym też Malezja, budując lokalną wiedzę i rozwijając aplikacje ważne dla swojego regionu”.

W uroczystości inauguracji nowego centrum wzięli udział: Fried Vancraen, dyrektor zarządzający Materialise; Wim Michiels, dyrektor generalny Materialise Malezja; Dato 'Wan Wan Jusoh Hashim, zastępca dyrektora generalnego Malezyjskiego Urzędu Rozwoju Inwestycji; Pak Mei Yuet, dyrektor Technology Innovation Ecosystem of Malaysia Digital Economy Corporation; Daniel Dargent, ambasador Belgii w Malezji.

Założona w 1990 roku Materialise zdobyła tytuł pioniera w dziedzinie druku 3D, zaczynając jako jedyna firma tej branży w swoim regionie. Oprócz głównej siedziby w Leuven, w Belgii, posiada biura i centra rozwoju oprogramowania w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chinach, na Ukrainie i oczywiście w Malezji. Innowacje Materialise wpłynęły na rozwój wielu gałęzi przemysłu, zwłaszcza na branżę medyczną, gdzie przełomowe zabiegi i wiedza naukowców zmieniły życie wielu pacjentów. Rozwiązania Materialise odgrywają też ważną rolę w innych sektorach takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, sztuka, projektowanie oraz dobra konsumpcyjne.

Opracowano na podstawie materiałów 3DPrint.com.