Marchesini produkuje części maszyn w technologii 3D
10 cze 2020 12:35

Marchesini Group jest jednym z wiodących na świecie włoskich producentów automatycznych maszyn pakujących i uznanym dostawcą w branżach farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej. Jako jeden z największych klientów Stratasys w Europie firma ujawniła, w jaki sposób przyjęła spersonalizowany model biznesowy produkcji chcąc zaspokoić potrzeby międzynarodowego sektora opakowań.

Marchesini Group z siedzibą w Pianoro we Włoszech wykorzystuje dziesięć produkcyjnych drukarek 3D firmy Stratasys - Fortus 900mc, cztery Fortus 450mc i pięć systemów F270 - a także dwie drukarki 3D PolyJet. Technologia 3D jest wykorzystywana podczas projektowania, rozwoju i produkcji flagowych maszyn, w tym linii pakujących. Każda wyprodukowana maszyna jest dostosowana do potrzeb konkretnej branży lub procesu produkcyjnego klienta, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnej wydajności.

„W Marchesini Group mówimy, że „to, co niestandardowe, jest naszym standardem”, ponieważ ​​codziennie mamy do czynienia z wymagającymi, spersonalizowanymi projektami” - mówi Mirko Fortunati, odpowiedzialny za koordynację szkoleń w Marchesini Group i dodaje: „Jednak wytwarzanie skomplikowanych, niestandardowych części przy użyciu tradycyjnych metod produkcji okazało się niezwykle kosztowne i czasochłonne, a tym samym niedostosowane do rosnących wymagań dzisiejszego przemysłu produkcji opakowań. Co ważne dla naszej firmy, wykorzystanie drukarek Stratasys pozwoliło nam rozwiązać te problemy i przyjąć optymalny model wytwarzania elementów. Włączenie naszych przemysłowych drukarek 3D FDM do procesu produkcyjnego skróciło czas realizacji z kilku tygodni do kilku dni. Ponadto możemy w ekonomiczny sposób wyprodukować żądaną liczbę elementów bez konieczności kosztownego oprzyrządowania lub wcześniejszej obróbki danych części. Dzięki temu inżynierowie mogą korzystać z większej swobody projektowania, co pozwala osiągać wyższą jakość.”

Nowa technika wytwarzania ma również wpływ  na procesy konserwacji i napraw. Dzięki maszynom pakującym zainstalowanym u klientów na całym świecie firma jest teraz w stanie szybko i ekonomicznie drukować na zamówienie niestandardowe części zamienne w technologii 3D bez minimalnych wymagań dotyczących ilości. Pozwala to na dostarczanie klientom części zamiennych w rekordowym czasie i eliminuje potrzebę kosztownego magazynowania zapasów.

W ten sposób wydrukowano już tysiące funkcjonalnych części i komponentów maszyn pakujących, w tym skrzynki ochronne, systemy wsporników kablowych i skrzynki przyłączeniowe. Zastosowanie druku 3D jest szczególnie ważne w przypadku zrobotyzowanych systemów pakowania, w których każdy element odpowiada za zapewnienie zwinności, precyzji i szybkości.

Grupa Marchesini wykorzystuje też technologię Stratasys PolyJet do produkcji części i komponentów. Metoda jest opłacalna zwłaszcza w przypadku zastosowań wymagających połączenia dwóch lub więcej materiałów.

„Jednym ze świetnych przykładów tej technologii jest produkcja chwytaków, które są zaprojektowane do obsługi lekkich przedmiotów takich jak ulotki. Dzięki zaawansowanym możliwościom drukowania 3D z wielu materiałów możemy tworzyć złożone projekty, które łączą twarde i miękkie materiały w jednym wydruku - co zwykle wymagałoby wielu kosztownych procesów” - dodaje Fortunati i podsumowuje: „Można powiedzieć, że technologia przyrostowa jest integralną częścią produkcji Grupy Marchesini. W samym 2019 roku odnotowaliśmy ogółem 22 480 godzin pracy naszego sprzętu do druku 3D FDM - co odpowiada prawie 15 godzinom dziennie. W przypadku dwóch drukarek 3D PolyJet – łącznie 1700 godzin pracy, co odpowiada około 8 godzinom dziennie. Kontynuując rozwój tych technologii w całym procesie projektowania i produkcji możemy się spodziewać, że w przyszłości liczby te będą jeszcze wyższe. ”

Opracowano na podstawie informacji firmy Stratasys