Lekarze ratują życie za pomocą drukowanego modelu serca
14 lut 2017 11:27

los-angeles-doctor-saves-infants-life-thanks-to-3d-printed-model-heart-stent-1Kardiolog ze szpitala dziecięcego w Los Angeles użył modelu serca wydrukowanego w technologii 3D aby uratować życie niemowlaka.

Nate urodził się w czerwcu 2015 roku z rzadką chorobą serca, powodującą niedrożność tętnicy płucnej, która uniemożliwiała prawidłowy przepływ krwi z serca do płuc. Kiedy tętnica płucna 18-miesięcznego Nate Yamane zaczęła ulegać zwężeniu z powodu zagrażającej życiu choroby serca, pediatra – kardiolog Frank Ing zadecydował o konieczności wszczepienia stentów. Stent to niewielka „sprężynka” umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia jego drożności. Jego elastyczność zapewnia specjalna konstrukcja z falistymi połączeniami zygzakowatych drucików stanowiących rusztowanie. Tego typu rozwiązania stosuje się w leczeniu wąskich lub słabych tętnic. Chociaż stenty są stosunkowo powszechne w dzisiejszych czasach, przypadek Nate'a był prawdziwym wyzwaniem z racji małych rozmiarów tętnicy płucnej noworodka. Niewielka średnica wymagała zastosowania niestandardowych urządzeń przystosowanych do diagnozy małej przestrzeni. Wykonanie idealnych pomiarów było decydujące dla życia i zdrowia dziecka.

Wykorzystując obraz z tomografii komputerowej, zespół lekarzy był w stanie stworzyć model 3D odwzorowujący kluczowy obszar a następnie ukształtować maleńki stent, dokładnie pasujący do zwężonej tętnicy. „Model 3D okazał się bardzo pomocny, dał nam pewność co do optymalnej wielkości stentu, przyczyniając się do powodzenia tej skomplikowanej operacji” – zgodnie potwierdzili chirurdzy szpitala dziecięcego operujący Nate’a.

Chociaż lekarzom udało się poprawić przepływ krwi i obniżyć ciśnienie końcowy efekt nadal nie był zadawalający, a chłopczyk nie przybierał prawidłowo na wadze, co było kluczowe dla wykonania każdego następnego zabiegu.  Nate przeszedł terapię fizyczną i w styczniu br. był gotowy do kolejnej operacji serca. 19. stycznia w jego prawej tętnicy płucnej umieszczono drugi stent opracowany na podstawie wydrukowanego modelu 3D. Operacja przeprowadzona na otwartym sercu odbyła się w laboratorium cewnikowania szpitala dziecięcego w Los Angeles. Jej przebieg oglądała grupa złożona z międzynarodowych kardiologów, śledząc materiał wideo emitowany na żywo. Zespół chirurgów był w stanie skutecznie udrożnić prawą tętnicę płucną Nate'a, dzięki czemu poziom tlenu niemowlęcia poprawił się niemal natychmiast, dając chłopcu nadzieję na samodzielne oddychanie.

Do tej pory, stan Nate'a pozostał stabilny. Lekarze są dobrej myśli, co prawda chłopiec będzie wymagał dodatkowych zabiegów w kolejnych miesiącach i latach, ale z dnia na dzień nabiera sił, ma apetyt i rozwija się prawidłowo.

Opracowano na podstawie informacji 3ders.org