Laserowe cięcie tekstyliów kontra systemy tradycyjne
30 cze 2021 06:00

Na pytanie, co byłoby lepsze – cięcie ręczne czy cięcie maszynowe? Większość ludzi zgodzi się, że przyszłość to cięcie maszynowe. Pozostaje jednak pytanie, jaka maszyna jest lepsza do cięcia tekstyliów – ploter tnący czy ploter laserowy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, wszystko zależy od konkretnej sytuacji ponieważ obydwa rozwiązania są zaprojektowane do konkretnych zadań.

Oczywiście tekstylia można ciąć ręcznie nożycami lub za pomocą noża termicznego do tkanin. Tekstylia można nawet ciąć na stole za pomocą ręcznego noża krążkowego. Jednak wady przeważają tu nad zaletami, w porównaniu z wycinarkami laserowymi.

ZWIĘKSZONA PRĘDKOŚĆ I DOKŁADNOŚĆ

Jeśli przyjrzeć się obecnym rynkom tekstyliów tradycyjnych, większość dostawców wciąż wykonuje cięcie ręcznie, za pomocą pionowych noży krawieckich. Te urządzenia nie tylko są bardzo niebezpieczne, ale ich prawidłowa obsługa wymaga też biegłości. Niestety nadają się tylko do produkcji masowej, a nie do unikalnych projektów szytych na miarę. Obecnie świat przechodzi z tradycyjnych tekstyliów na odzież szytą indywidualnie. Ubrania niepowtarzalne to najnowszy przebój, zmieniający wymagania produkcyjne. Cięcie ręczne staje się coraz mniej pożądaną opcją dla obecnych wymagań produkcji. Cięcie ręczne po prostu jest dużo wolniejsze i bardziej zawodne.

Z drugiej strony, wycinarki laserowe są niesamowicie szybkie w porównaniu z obecnie popularnymi rozwiązaniami cięcia. Dzięki prędkości do 1500mm na sekundę, są znacznie szybsze niż człowiek. Co więcej, cięcie laserowe znacząco zwiększa dokładność. Nawet plotery tnące ledwo nadążają za systemami laserowymi pod względem prędkości i dokładności.

ZALETY I WADY CIĘCIA NOŻEM I CIĘCIA LASEROWEGO

Plotery tnące stołowe najpierw przeciągają nóż przez podłoże/tkaninę. Sprawdza się to w przypadku grubych materiałów , takich jak banery i soft signage.

Jednak w przypadku elastycznej odzieży sportowej, ta metoda jest znacznie bardziej problematyczna – czasami uniemożliwia realizację. Warto pamiętać, jak rozciągliwy jest Spandex, Lycra i Elastin. Nóż plotera stołowego natychmiast pociągnąłby i odkształcił taki materiał, tworząc różnego rodzaju deformacje. Z tego względu to urządzenie nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla odzieży sportowej i innych cienkich materiałów.

Jednak ploter stołowy uzbrojony w specjalny nóż obrotowy może idealnie wycinać elementy z bawełny, dżinsu i innych grubszych włókien naturalnych.

Z drugiej strony, system laserowy to idealne rozwiązanie do cięcia odzieży sportowej z poliestru i innych tkanin delikatnych. W przypadku włókien naturalnych cięcie laserowe nie jest najlepszą opcją, gdyż na krawędzi materiału może pozostawiać małe przepalenia spowodowane laserem oraz brudzić krawędź cięcia. Jeżeli istnieje możliwość dalszej obróbki krawędzi cięcia po cięciu laserem to będzie to miało małe znaczenie. Jednak w sytuacji w której krawędź cięta, w dalszych krokach, nie podlega żadnej obróbce – mamy problem!

PRĘDKOŚĆ PRZEŁAMUJE BARIERĘ

Pozostała jeszcze prędkość cięcia i dokładność lasera. Jeśli możemy pracować automatycznie, proces cięcia byłby o wiele bardziej dopasowany do naszych potrzeb produkcyjnych. W przeciwnym razie wymagałby zbyt dużo pracy, przed samym rozpoczęciem cięcia, niwelując tym samym wszelkie korzyści.

Tu właśnie wkracza Summa, z nową linią ploterów laserowych. Urządzenia Summa Serii L są zaprojektowane i opracowane specjalnie dla branży cięcia tekstyliów, nie będąc jedynie zmodyfikowanymi wersjami aktualnych konstrukcji. Summa Serii L zbudowano od podstaw z myślą o branży tekstylnej.

Dzięki systemowi laserowemu Summa o mocy 250 watów, bezdotykowe cięcie z roli, jest wyjątkowo dokładne. Dodatkowo, Summa zaprojektowała bez napięciowy system podawania materiału na przenośnik taśmowy, który eliminuje wszelkie naprężenia tkaniny przed cięciem.

CIĘCIE LASEROWE NA IDEALNY WYMIAR

Kolejną zaletą dla rynku soft signage jest niewiarygodny wzrost prędkości cięcia banerów, ramek tekstylnych Silicone Edge Graphic (SEG). Banery są cięte zawsze z najwyższą dokładnością i na dowolnie wybraną długość (na ile umożliwia to rolka). Ponieważ system odcina materiał z rolki, ogranicza nas jedynie jej długość.

Metoda cięcia „Cut on the Fly” w trybie kontynuacyjnym to coś co można zobaczyć tylko przypadku ploterów laserowych Summa. Ta technologia jest po prostu niesamowita. Umożliwia cięcie laserem, podczas gdy pas transmisyjny porusza się do przodu, zapewniając dodatkową optymalizację czasu i prędkości cięcia.

Funkcja cięcia na wymiar jest idealna do przygotowania dużych ilości banerów detalicznych. Dzięki tym funkcjom, wszystkie banery zostaną starannie przycięte na wymiar z rolki, przy bardzo wysokich prędkościach cięcia. Koniec ze zgadywaniem, czy baner jest w odpowiednim rozmiarze.

PORÓWNANIE NOŻY I LASERÓW

Porównując cięcie nożem z systemem cięcia laserowego, można zauważyć, że laser topi materiał a system nożowy czasem powoduje deformacje delikatnych i lekkich materiałów. W rezultacie z przeciętego materiału mogą również wystawać nici. W przypadku cięcia laserowego, zjawisko to nie występuje, gdyż nitki na krawędzi są ze sobą stopione. To ważna zaleta, gdyż zapewnia czystą krawędź większości materiałów.

CZYSTE CIĘCIE Z SILNYM WYCIĄGIEM PRÓŻNIOWYM

W przypadku konwencjonalnych wycinarek laserowych widoczne krawędzie są spalone pod wpływem wysokiej temperatury. Powstają również opary, powodujące małe pęcherzyki wzdłuż krawędzi cięcia materiałów nie tekstylnych. Systemy laserowe firmy Summa doskonale poradziły sobie z tym problemem i opracowały rozwiązanie. Opatentowano specjalny system zasysania próżniowego pod pasem transmisyjnym wraz z nadmuchem powietrza bezpośrednio z głowicy tnącej. Summa oraz bardzo silny system odsysania próżniowego przyczyniają się do zminimalizowania, a nawet wyeliminowania tego problemu.

Dla klientów z branży soft signage nie stanowi to nawet problemu. Jednak w przypadku klientów z branży odzieży sportowej przypalenie krawędzi materiałów jest niedopuszczalne.  Dlatego firma Summa pracowała nad systemem, aby zapewnić doskonałe cięcie, ale bez pozostałości po stopieniu w miejscu cięcia. Odbywa się to poprzez jak najszybsze usunięcie wszystkich oparów, które uwalniają się podczas cięcia. W ten sposób opary nie mogą zabarwić tkaniny poliestrowej. Jednocześnie unoszące się cząstki powstające podczas każdej obróbki cieplnej nie dostaje się z powrotem na tkaninę, nie powodując żadnych odbarwień. System wyciągu oparów Summa powoduje, że na krawędziach tkaniny nie powstają żadne zabarwienia ani resztki stopionego materiału.

Wreszcie, co nie mniej ważne, laserowy system tnący Summa wykonuje wszystkie cięcia bezdotykowo i nie dotyka żadnej części tkaniny w trakcie procesu. Pociąga to za sobą wiele korzyści. Jednym z przykładów może być oszczędność czasu poświęconego na wymianę narzędzia i zredukowanie kosztów eksploatacyjnych (np. wymiany tychże noży).

Integart od ponad 27 lat zajmuje się dystrybucją mediów oraz urządzeń dla branży druku LFP, branży reklamowej, dekoracyjnej oraz przemysłowej. W 2018 roku Integart wprowadził do swojego portfolio drukarki sublimacyjne HP STITCH, kalandry oraz stołowe plotery tnące Summa F. Te kompleksowe rozwiązania techniczne wspierają technologię druku sublimacyjnego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Integart