Lancia B24 – z drukarki do mediolańskiej La Scali
17 lip 2018 08:00

Włoska drukarnia Colorzenith wydrukowała replikę klasycznego włoskiego samochodu Lancia B24 na potrzeby przedstawienia „Don Pasquale”, wykonywanego w La Scali w Mediolanie, we Włoszech.

Projektanci (Davide Livermore i GIҠFORMA) potrzebowali lekkiego samochodu do kultowej sceny, w której sopranistka Rosa Feola opuszcza się z sufitu na scenę, siedząc w samochodzie. Korzystając z rosnącej popularności technologii przyrostowych,  wykorzystywanych również w scenografiach teatralnych, firma Colorzenith wyprodukowała samochód na drukarce 3D 1800 Massivit. Samochód o długości 4,23 m i wysokości 1,3 m powstał w czterech częściach w ciągu czterech dni.

Następnie wydruk został przeszlifowany i wzmocniony wewnętrzną metalową ramą, która z założenia powinna wytrzymać miesięczną eksploatację. Aby uzyskać jak najbardziej realistyczny wygląd i zapewnić publiczności nowe wrażenia, zadbano o detale: reflektory, błotniki i klamki drzwi. „Chcąc wyprodukować lekką replikę samochodu, musieliśmy sięgnąć po innowacyjne rozwiązania. Druk 3D na drukarce oferowanej przez Massivit okazał się strzałem w dziesiątkę. Biorąc pod uwagę krótki czas produkcji, niemożliwe było zrealizowanie tak wymagającego projektu za pomocą innej technologii” - mówi Florian Boje, założyciel firmy GIҠFORMA współtworzącej projekt.

Opracowano na podstawie informacji firmy Massivit 3D