Kondycja branży słabnie
9 maj 2023 13:17

Rosnące koszty, spadająca sprzedaż i inne czynniki w dalszym ciągu osłabiają kondycję branży druku, co jest widoczne na rynku brytyjskim. W pierwszych miesiącach 2023 r. tempo zamykania firm w branży poligraficznej nie spadło.

Według ogłoszeń zamieszczanych w „London Gazette”, które nie obejmują firm ze Szkocji i z Irlandii Północnej, od początku roku ponad 75 firm poligraficznych przeszło w stan likwidacji.

Niepowodzenia rozprzestrzeniły się na wszystkie sektory, począwszy od druku na tekstyliach i odzieży, przez tapety i zdobienia ścienne, po druk cyfrowy i offsetowy. Niektóre z bankrutujących firm to mikroprzedsiębiorstwa, inne to znaczące podmioty gospodarcze – firmy, które wydawały się mieć ugruntowaną pozycję rynkową. Przykładem jest Sterling Financial Print, spółka założona w 1988 roku, jedna z nielicznych pozostałych drukarń w centrum Londynu, skupiająca się na szybkiej realizacji zleceń i zatrudniająca około 30 pracowników. Niestety na początku maja rozpoczął się proces likwidacji Sterling Financial Print. W podobnym czasie RAP Spiderweb, drukarnia B2 z Oldham, dołączyła do grona firm wycofujących się z rynku. Podobnie jak Sterling, drukarnia działająca w sektorze non-profit od 40 lat oferuje druk cyfrowy i druk offsetowy w formacie B2.

Wśród przedsiębiorstw wymienionych w „Gazette” znajdują się co najmniej trzy firmy zajmujące się finishingiem; inne firmy poligraficzne, które zamknęły swoje podwoje, to: Diamond Color Print, Dartford, White Star Printing, Chandlers Ford i Hillside Printing Services, z których wszystkie złożyły wnioski upadłościowe.

W niektórych przypadkach zamknięcia nie obciążają finansowo wierzycieli, ponieważ aktywa upadających spółek przewyższają zobowiązania, w innych przypadkach jednak warunki handlowe i wzrost kosztów energii sprawiły, że przedsiębiorstwa stały się niewypłacalne lub niezdolne do kontynuowania dotychczasowej działalności. Status wielu z nich nie zawsze jest aktualizowany i widoczny na stronach internetowych, niezmienionych przez kilka tygodni od rozpoczęcia procesu likwidacji.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Business